Skip to main content

Grupa Robocza KK NSZZ"S" w PT jej wskazanie i podtrzymanie?

portret użytkownika witold k

Grupa Robocza KK NSZZ"S" w PT jej wskazanie i podtrzymanie? Widzę potrzebę pokazania jednej z dwóch głównych nurtów opozycji antykomunistycznej w latach osiemdziesiątych XXw - Grupy Roboczej Komisji Krajowej NSZZ"S" w PT.

Zapomnienie, zagubienie w ferworze rywalizacji w III RP, wydaje się dziś sprawą ważną do zrozumienia codzienności.
trochę tutaj, tutaj czy tutaj w Piotrkowie były dwie osoby Zbigniew Mroziński i Witold Kowalczyk.

Opozycja wobec PRL tak jak i dziś do "koalicji 13 grudnia" to wielobarwna, zróżnicowana paleta naszych polskich sobiepaństw... Wiele z nich pod kontrolą bezpieki. Zasadnicze różnice to kierunek samodzielności Polski i jej uwikłanie w układ. Wtedy wobec Zachodu (ROAD) i Rosji (SLD) jako rzekomych różnic.

To był pulsujący żywioł rozpamiętujący po naszej stronie, jak dziś powiemy, po prawicy. Mowa o totalnym poróżnieniu, pomimo dziesiątek lat na Endecję i Sanację co zgrabnie wykrzesywali "geremki" i "michniki".

Zasadnicza różnica miedzy GR KK NSZZ"S" a KKW zasadzała się na próbie inspirowania oddolnych narodowych ruchów a podporzadkowania jak potem nazwiemy Eurokołchozowi. Te dwa kierunki szły razem z tym, że po naszej stronie była chęć porozumienia (Porozumienie na rzecz Demokratycznych Wyborów w NSZZ"S") po tamtej zniszczenia.

Powstały kolejne i kolejne pomysły, projekty, środowiska, partie ale zasadnicza sprawa; kierunek narodowy czy kosmopolityczny trwa w najlepsze. To trzeba widzieć i czytać.

Do meritum

Popełniłem; już pod nickiem witold k - Pasternik to mój pseudonim z tamtych lat setki wpisów o historii polityce, trwaniu. Zatem starczy.

Pewnie już ostatnia Komisja Zakładowa z nadania mojego - członka władz miejskich NSZZ"S - 1988/89 i przedstawiciela GR KK NSZZ"S" w PT przekształciła się w NSZZ Sierpień80; to oddzielna historia ale zmusza do działania.

Zatem

Przyjmuję członkostwo w sekcji emerytów NSZZ"S" przy Zarządzie Regionu Piotrkowskiego NSZZ"S" jako nienaruszonym gnieździe, za Zbigniewem Mrozińskim - GR KK NSZZ"S". Zapraszam podobnych do siebie, także z mojego gniazda energetyków, do członkostwa i działania na miarę możliwości. Jest to potrzebne i zalecanie. Starszyzna. Tyle możemy i powinniśmy.

witold k

10 grudnia 2025

5
Ocena: 5 (5 głosów)
Twoja ocena: Brak