Skip to main content

Moim zdaniem - Turów

portret użytkownika grzegorz
sejm.jpg

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Wracając jeszcze do Turowa, chciałem przypomnieć, że we wrześniu tego roku będzie zakończona budowa prewencyjnego ekranu chroniącego wody gruntowe na granicy kopalni. Dodatkowo zgodnie z trwającymi rozmowami planowana jest budowa wału ziemnego, który będzie zabezpieczał czeską stronę przed pyłami kopalnianymi. W ostatnich latach Polska Grupa Energetyczna wydała na inwestycje w zakresie ochrony środowiska w Turowie ok. 90 mln zł. Do tej pory zrealizowanych jest wiele inwestycji z myślą o mieszkańcach regionu, np. budowa ekranów akustycznych oraz instancji do zraszania ciągów węglowych czy też wymiana krążników w taśmociągach na cichobieżne, co sprawia, że kopalnia nie emituje tyle hałasu, ile było dotychczas.

Pytanie w odniesieniu do Turowa z mojej strony jest takie: Czy prawdą jest, że po stronie czeskiej jest żwirownia, która tak samo prowadzi odwodnienie i potęguje problemy z wodą?

Wracając jeszcze do emisji, chcę powiedzieć, że to jest dosyć duży problem. Dlaczego? Dlatego że w tej chwili mówimy, że za 1 t mamy 60 euro, a już jest mowa o tym, że to będzie 70 i 80 euro. Powstają firmy spekulacyjne, które zajmują się handlem emisjami, ich sprzedażą i wykupem. Mam wrażenie, że to już nie ma nic wspólnego z tym, co przyświecało Unii Europejskiej, czyli z walką z emisjami pyłowymi. W tej chwili mamy do czynienia z czystą grą spekulacyjną, i to koncernów, pod szyldem ochrony środowiska, co też wiele fundacji i stowarzyszeń z zakresu ochrony środowiska kupuje, przyjmuje za pewnik, a wcale nie taka jest prawda. Emisje służą pewnym potęgom do wykreowania, bym powiedział, jeszcze większego inicjowania gospodarczego swoich państw. Dziękuję.

Poseł Grzegorz Lorek

16 czerwca 2021

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak