Skip to main content

Abp Gądecki popiera ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym – komunikat ekai

portret użytkownika Z sieci
Pomnik_Powstańców_Wlkp_Poznań_detal.jpg

Katolicka Agencja Informacyjna ekai poinformowała, że Abp Stanisław Gądecki w obecności dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysława Terleckiego podpisał deklarację upamiętnienia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 poprzez ustanowienie daty 27 grudnia dniem święta państwowego.

W tej Deklaracji czytamy m.in.: „Podzielam pogląd inicjatorów Apelu, iż pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami”,

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. W tym dniu w Poznaniu przebywał Ignacy Jan Paderewski, a jego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Powstanie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski i było jedyną tak dużą i udaną insurekcją w historii Polski. Przypomnijmy, iż ks. Abp Gądecki jest Metropolitą Archidiecezji Poznańskiej oraz Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Informacja o zwycięskim Powstaniu (jednym z dwóch w całej naszej historii) słabo przebiła się do świadomości Polaków. To powinno się zmienić. Powinniśmy czcić nie tylko nasze przegrane powstania.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

24 czerwca 2021

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak