Skip to main content
portret użytkownika IMS.PT

Instytut Myśli Schumana realizuje w tym roku już po raz szósty projekt Wielkanoc bez Granic.

Polega on na budowaniu relacji między Polakami a cudzoziemcami studiującymi lub pracującymi w Polsce. Dobre, osobiste relacje z Polakami pomogą cudzoziemcom poznać naszą kulturę, tradycję i religię. Celem tych działań jest pomoc w procesie stopniowego wrastania danej osoby w kulturę otaczającego ją społeczeństwa. Czas Świąt, podobnie jak Wigilia bez Granic, jest dobrym momentem, żeby, wykorzystując przerwę w zajęciach na uczelni czy w pracy, zaprosić cudzoziemców do naszych domów na jeden ze Świątecznych posiłków.

Głównym inspiratorem obydwu tych dzieł jest Robert Schuman. Uznawany za ojca założyciela Wspólnoty Narodów Europy. Schuman łącząc narody i instytucje oraz wspierając współpracę gospodarczą zawsze podkreślał, że najważniejsze jest łączenie ludzi i budowanie relacji między nimi. Patrząc na wyzwania naszych czasów, widzimy, że cudzoziemcy potrzebują pomocy nie tylko instytucjonalnej, ale przede wszystkim otwartego serca drugiego człowieka.

Szczególnego znaczenia ten projekt nabiera w obecnej sytuacji wojny na Ukrainie, gdy do Polski przyjechało pod 2 mln uchodźców. Siłą rzeczy chcemy się w związku z tym skupić tym razem na. Wielu z nich znalazło schronienie w polskich domach więc będzie czymś naturalnym, że będą uczestniczyć w obchodach Świąt Wielkiej Nocy wraz z polskimi rodzinami u których mieszkają. Ale wielu uchodźców z Ukrainy zostało rozlokowanych w hotelach, ośrodkach itp. Aby nie czuli się samotnie, aby poczuli atmosferę Świąt, aby doświadczyli naszej miłości, zaprośmy ich do naszych polskich domów choćby na jeden świąteczny posiłek lub na cały dzień.

Pomoc Polski i Polaków dla Ukrainy i Ukraińców jest ogromna. Ale jest jeszcze jeden aspekt życia uchodźców, który pozostaje niezaspokojony – to życie duchowe. Wielu z nich zagląda do naszych kościołów, niezależnie od swojego wyznania, żeby znaleźć duchowe pocieszenie i nadzieję. Dlatego Instytut Myśli Schumana proponuje tworzenie i organizowanie Wspólnot Serca. Są to nieduże grupy składające się z rodzin polskich i ukraińskich, które spotykają się regularnie np. raz w tygodniu przy parafii, aby razem się modlić, podtrzymać na duchu, zachęcić, wymienić informacjami o potrzebach i możliwościach pomocy.

Jest to szczególnie ważne, gdy goszczenie uchodźców przez polską rodzinę jest konkretnych obciążeniem a wojna na Ukrainie będzie się przedłużać i Ukraińcy będą chcieli ułożyć sobie życie w Polsce.

Dla nich, dla Ukraińców będzie bardzo ważne, żeby mieli szerokie relacje w Polakami, wtedy będą się czuć u nas dobrze. Dla nas Polaków ważne, żeby znali naszą kulturę, historię, religię i byli jak najlepiej zasymilowani z nami. To może się dokonać we Wspólnotach Serca.

Prof. Zbigniew Krysiak, SRS Przewodniczący Rady Programowej PUNCS

Ryszard Krzyżkowski, SRS Prezes Instytutu Myśli Schumana

5 kwietnia 2022

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak

Zapraszamy

portret użytkownika Admin
5

Zapraszamy środowiska, rodziny, osoby publiczne do podjęcia tej inicjatywy.

redakcja@trybunalscy.pl

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.