Skip to main content

80 lat powstania NSZ

portret użytkownika Klub Narodowy
24.09.2022 14:00
24.09.2022 19:00
unnamed.jpg

Fundacja Capital i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zapraszają na obchody 80 rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych, które odbędą się 24 września w Warszawie. Narodowe Siły Zbrojne zostały utworzone 20 września 1942 roku a jej pierwszym komendantem był płk. Ignacy Oziewicz "Czesław”. Była to druga pod względem liczebności organizacja podziemna po Armii Krajowej. Prowadziła walkę z okupantami: niemieckim i sowieckim. Gdy jasnym się stało, że klęska Niemiec jest nieuchronna, NSZ uznały za głównego wroga Związek Sowiecki, roszczący sobie prawa do połowy przedwojennej Polski. Formacja ta dostrzegała też duże niebezpieczeństwo ze strony komunistycznej agentury: politycznej i wojskowej, zajmującej się nie tyle walką z okupantem a raczej bandytyzmem.

24 września w Warszawie obchody powstania NSZ

Celem konferencji jest odkłamanie czarnej legendy Narodowych Sił Zbrojnych, która już od czasu II wojny światowej była nieustannie promowana w oficjalnym przekazie do 1989 roku. Od czasu przemian politycznych i teoretycznie odkomunizowanych mediów czy uniwersytetów w dalszym ciągu jednak szerzy się propagandę, która ma na celu niszczenie pamięci o bohaterach, którzy ginęli za ojczyznę. Ich winą było to, że chcieli niezależnej Polski - wolnej od komunistów i narodowych socjalistów.

Pierwszym punktem obchodów będzie organizowany już po raz dziewiąty rajd pieszy szlakiem walk NSZ w Powstaniu Warszawskim, który potrwa od godz. 9.00 do ok. 16.00. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko i numer telefonu należy kierować do 19 września, wyłącznie na adres e-mail: nszrajd@gmail.com

O godz. 14.00 rozpocznie się w Domu Dziennikarza przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie konferencja naukowa, na którą złożą się panele dyskusyjne i pokaz filmu. Otworzy ją por. Władysław Sieradzki - żołnierz Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego NSZ. Tematami paneli będą: "Czarna legenda Narodowych Sił Zbrojnych w III Rzeczypospolitej" oraz "Narodowe Siły Zbrojne. Historia odkłamana. Powstanie, działalność, spuścizna" i "Kino PRL i III RP wobec NSZ i Żołnierzy Wyklętych". Arkadiusz Olszewski - reżyser głośnego „Ludobójstwa” - zaprezentuje swój animowany film dokumentalny.

Patronat nad uroczystościami objął Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

ROBERT BĄKIEWICZ

PREZES STOWARZYSZENIA
MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak