Skip to main content

Szanowni Absolwenci Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS)!

portret użytkownika IMS.PT

W ślad za wcześniejszym zaproszeniem ponownie przypominam, że w najbliższą sobotę 25 lutego 2023 mamy szczególną formułę zajęć Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS), poświęconą Ukrainie w rocznicę pełnoskalowej agresji rosyjskiej. Do udziału w tych zajęciach serdecznie zapraszam wszystkie osoby związane ze środowiskiem Instytutu Myśli Schumana, bo to nie jest zaledwie kolejny element standardowego programu edukacyjnego, ale dyskusja dotycząca tak ważnej sprawy, jak wojna u granic Polski oraz gehenna bratniego narodu Ukrainy.

Organizując te zajęcia odpowiadamy na apel pana ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, kierowanego do Polonii Świata o solidarność z walczącą Ukrainą w 1. rocznicę rosyjskiej agresji (patrz https://www.gov.pl/web/polonia/apel-pelnomocnika-rzadu-ds-polonii-i-pola... ). W gronie słuchaczy i absolwentów PUNCS zawsze mieliśmy osoby z Polonii, a do tego obecnie realizujemy projekt Animatorzy Wizerunku Polski w Europie (AWPE), z czego wynika międzynarodowy wymiar naszych sobotnich zajęć, dostępnych on-line. Ale też wszyscy mieszkający w Polsce są wciągnięci w sprawy ukraińskie, a po części w osobiste zaangażowanie pomocowe. Każdy z Państwa ma możliwość podzielenia się swą wartościową opinią i niech to wypełni nasze sobotnie zajęcia. Stosownie do naszej specyfiki honorujemy Ukraińską walkę w obronie niepodległości nie wydarzeniem artystycznym, ale właśnie merytoryczną dyskusją sięgającą myśli chrześcijańsko- społecznej, co stanowi nasz intelektualny wkład w rozważania dotyczące wojny i pokoju, jedności i solidarności, właśnie w pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Raz jeszcze zapraszam wszystkich, aby w sobotę zalogować się za pośrednictwem komunikatora Ms Teams i dołączyć do owocnej dyskusji nad wyzwaniami, przed którymi stawia nas rosyjski imperializm oraz miałkość znacznej części europejskich elit. Zajęcia będą prowadzone przez dwóch młodych ludzi, co jest symptomem tego, iż nowe pokolenie bierze na swe barki odpowiedzialność za losy Europy. Najpierw posłuchamy wprowadzenia z ust dziennikarza, pana Michała Bruszewskiego z portalu Defence24, doświadczonego eksperta i korespondenta wojennego tak z Ukrainy, jak i z Iraku, autora pasjonującej książki „Kronika prześladowanych”. Potem wprowadzenie do drugiej części zajęć przedstawi prawnik, ekspert w sprawach ludobójstwa, pan Bartłomiej Żyłka.

A oto tematy sobotnich zajęć. Od godz. 10:00 do 11:30 pan Michał Bruszewski wprowadzi w temat „W rocznicę eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainę: Wyzwania powojennej odbudowy Ukrainy i rola jaką tym winna odegrać Polska”. Następnie, od godz. 11:45 do 13:15 pan Bartłomiej Żyłka przedstawi zagadnienie i pokieruje dyskusją na temat „W rocznicę eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainę: Ludobójstwo w prawie międzynarodowym oraz myśli chrześcijańsko- społecznej”. Wstępna garść myśli poprzedzająca naszą twórczą dyskusję „Wprowadzenie do zajęć PUNCS 25 lutego 2023” jest do pobrania ze strony https://puncs.pl/. Ten sam plik dodaję jako załącznik do niniejszego e-maila. Zajęcia prowadzone będą on-line poprzez Ms Teams.

Link:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aZNTedyyBRmMYyL1Q3MVVp6uRw...

Jako że włączamy się w inicjatywy Pana Ministra Jana Dziedziczaka, zachęcam Wszystkich Państwa, byście przyłączyli się do prowadzonych przez niego działań „Wieczór polsko-ukraińskiej przyjaźni”, „Błękitno-żółty gołąbek pokoju w szkołach”, „Minuta ciszy za ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę”. Szczegóły tych akcji znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/polonia/. Linki do pierwszego opublikowanego wydarzenia to strona: https://www.gov.pl/web/polonia/wieczor-polsko-ukrainskiej-przyjazni i FB: https://fb.me/e/3rZMkIm9u.

Serdecznie pozdrawiam - dr Marek Oktaba

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak