Skip to main content
portret użytkownika Biuro Posła Grzegorza Lorka

Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu posła na Sejm Grzegorza Lorka

Wybrane wypowiedzi Posła. Prosimy zwrócić uwagę na menu trybunalscy.pl z belki głównej. Jest tam za linkowane archiwum i bieżąca działalność posła Lorka

Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym (druki nr 346 i 380).

Poseł Grzegorz Lorek:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Kluczowy jest fakt, że ceny energii oraz jej wytworzenia idą w górę, a to może spowodować galopującą inflację. Duże firmy kupią energię na giełdzie, ale co z resztą? System wszystkich nie obejmie, i to jest fakt. Bon ma być odczuwalny dla Kowalskiego, ale stosujemy kryteria dochodowe i administracyjny model rozpoznawania dotacji. Czy fizycznie wszyscy uprawnieni z automatu skorzystają z bonifikaty? Otóż nie. Czy bon pokryje wzrost cen energii gazu? Nie pokryje i to już wiemy. Czy małe przedsiębiorstwa udźwigną wzrost cen? Jeżeli przekraczasz, to dostaniesz, ale mniej. Jak się to będzie miało do progu dochodowego, do dochodu, np. w przypadku umów zleceń i o dzieło, które są, ale w dochodzie ich można nie uwzględnić?

Co z kosztami administracyjnymi w samorządach, kolegiach i sądach wojewódzkich? Jest decyzja, będzie postępowanie administracyjne, to może być i odwołanie. Fizycznie i cena maksymalna, i sortowanie jakichś bonów to i tak pomoc publiczna. W tym przypadku (Dzwonek) obsługa bonu będzie kosztowna również pod względem administracyjnym. Kto za to zapłaci? Pytań jest wiele, ustawa jest jak sito. Czy autorom chodziło o to, żeby z góry kogoś wykluczyć czy żeby podzielić Polaków? Dziękuję. (Oklaski)

17 maja 2024

Biuro

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak