Skip to main content

O "Warszycu" raz jeszcze...

Stanisław Sojczyński.lata 30 -IPN.jpg

Jak czytamy w dzisiejszym „Dzienniku Łódzkim”, burmistrz Kamieńska w powiecie radomszczańskim postanowił uczcić pomnikiem legendarnego dowódcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Znaleźli się już nawet sponsorzy, który będą współfinansować popiersie „Warszyca”. Stanie ono w miejscu nieprzypadkowym, bo w pobliżu szkoły.
Jeśli chodzi o nasze rodzime podwórko przykładem dla innych niech będzie Szkoła Podstawowa w Bąkowej Górze, w Gminie Ręczno, która nosi już imię Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Z pewnością Stanisław Sojczyński - „Warszyc” jest osobą, która ze wszech miar zasługuje na upamiętnienie i uhonorowanie, na początek poprzez wystawienie monumentu. Może czas zatem , by Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego i jednocześnie prezes Stowarzyszenia „Prawica razem” wzorem burmistrza z małego Kamieńska wystąpił z podobną inicjatywą. W tak dużym mieście, jakim jest Piotrków Trybunalski, imieniem „Warszyca” można by nazwać plac,ulicę, a przede wszystkim właśnie szkołę.
Oprócz aspektu patriotycznego byłby to kolejny przyczynek do wymazania niechlubnych kart z historii piotrkowskiego ratusza, a dotyczących słynnego na całą Polskę ronda towarzysza Gierka czy honorowego obywatela miasta i zarazem świadomego współpracownika UB z czasów komuny, Bogusława Wołoszańskiego.

Małgorzata Nowakowska

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak