Skip to main content

Panie Pośle, co się dzieje z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego?

A. Macierewicz

Szanowny Panie Pośle

W dniu 28 września 2009 roku wystosowałem do Pana apel z prośbą o zrealizowanie swojej deklaracji złożonej w wywiadzie dla portalu Prokapitalizm.pl, skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności traktatu lizbońskiego z konstytucją RP. Apel opublikowany został na Prokapitalizm.pl i spotkał się z szerokim odzewem części Czytelników, którzy zaczęli się do niego przyłączać.

30 września 2009 roku, ja, oraz wszyscy pozostali nadawcy apelu, otrzymaliśmy od Pana odpowiedź, w której stwierdził Pan, że wniosek do TK jest już gotowy, lecz „(…) jego skuteczne złożenie w Trybunale Konstytucyjnym wymaga jednak podpisu 50 posłów. (…)”. I dalej napisał Pan: „Niestety do tej pory nie udało się zebrać niezbędnej liczby podpisów. Nie wątpię jednak, że tak się stanie i to bez względu na losy referendum w Irlandii”.

Zachęceni Pańską odpowiedzią zaczęliśmy „bombardować” drogą elektroniczną posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy – jak nam się wydawało – nie powinni sprzeciwiać się złożeniu swojego podpisu pod Pańskim wnioskiem.

Od Pańskiej odpowiedzi mija już tydzień. Irlandczycy powiedzieli w referendum TAK dla traktatu lizbońskiego, minister z kancelarii prezydenta, p. Paweł Wypych zapowiada, że p. Lech Kaczyński podpisze traktat „bez zbędnej zwłoki”, natomiast w sprawie wniosku do TK zapanowała grobowa cisza.

Tymczasem do niektórych nadawców „apelu do posłów” spływać zaczęły pojedyncze odpowiedzi od niektórych parlamentarzystów. Pozwolę sobie przytoczyć te, które są mi znane:

Poseł Bogusław Kowalski:
„Szanowny Panie!Pan Poseł A. Macierewicz nie zwracał się jeszcze do mnie z tą sprawą. Pański list jest pierwszą informacją, że taki wniosek jest przygotowany. Oczywiście jak najchętniej i jak najszybciej go podpiszę. Na najbliższym posiedzeniu sejmu w przyszłym tygodniu sam zapytam o to Posła Maciarewicza.
Pozdrawiam
Bogusław Kowalski”

Poseł Artur Górski:
Witam!
Choć siedzę na sali posiedzeń obok min. Macierewicza, nigdy nawet nie wspominał o takim wniosku, a tym bardziej nie zwracał się o jego podpisanie. Dziwię się zatem, że ma problem z zebraniem pod nim podpisów. Oczywiście taki wniosek podpiszę i pomogę w zebraniu kolejnych podpisów.
Pozdrawiam
dr Artur Górski Poseł na Sejm RP

Poseł Robert Telus:
Witam.
Szanowny Panie Piotrze. W związku z Pana zapytaniem pragnę poinformować Pana, iż Poseł Antoni Macierewicz jak do tej pory nie zwrócił się do mnie z prośbą o poparcie wspomnianej przez Pana inicjatywy, która niewątpliwie na takowe poparcie zasługuje. Zapewniam Pana, że jeśli będzie ku temu stosowna okazja z pewnością złożę pod nią swój podpis.
Z poważaniem
Robert Telus

Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że również inny poseł PiS, p. Krzysztof Maciejewski z Radomska, nic nie wiedział o zamiarze złożenia przez Pana wniosku do TK i że nie zwracał się Pan do niego z prośbą o złożenie pod nim podpisu.

Nie wykluczam, że od czasu, gdy te odpowiedzi napłynęły coś jednak „drgnęło” i że sprawy idą do przodu…

W związku z tym ponownie, w imieniu swoim, oraz Czytelników portalu Prokapitalizm.pl, którym nieobojętne jest jak potoczą się losy Polski w najbliższych latach i którzy sprzeciwiają się temu, by była ona jedynie niewiele znaczącą prowincją socjalistycznego superpaństwa o nazwie Unia Europejska, zwracam się do Pana Posła o zintensyfikowanie starań w celu zebrania przynajmniej 50 podpisów pod Pańskim wnioskiem i złożenie go do TK.

Nadal jesteśmy przekonani o szczerości Pańskich intencji, a także intencji tych posłów, którzy wniosek do TK gotowi byliby poprzeć. Nawet jeśli są jakieś przeszkody, które sprawiają, że ścieżki Pana i pozostałych posłów i posłanek PiS dotąd się nie zeszły, jesteśmy przekonani, że lada moment się zejdą w miejscu, które nazywa się „dobro Polski”.

Z wyrazami szacunku
Paweł Sztąberek
www.prokapitalizm.pl

4 Komentarze »

1. avatar
Michał Nawrocki Mówi:
Październik 7th, 2009 at 9:43 popołudniu
comment-top

Panie Pawle,
Pańska kurtuazja wystawia Panu jak najlepsze świadectwo. Myślę, że ma Pan zadatki na dyplomatę, co tym razem nie jest z mojej strony obelgą.
comment-bottom
2. avatar
Paweł Mówi:
Październik 7th, 2009 at 10:52 popołudniu
comment-top

Czegoś tu nie rozumiem. Skoro poseł AM nie kwapi się z zebraniem tych podpisów i nie wiadomo czy tak naprawdę zamierza to zrobić, a inni posłowie chcą podpisać, to co stoi na przeszkodzie, aby to ktoś inny zebrał podpisy? Np. poseł Górski? Np. senator Andrzejewski?
comment-bottom
3. avatar
JMM Mówi:
Październik 7th, 2009 at 10:53 popołudniu
comment-top

Panie Pawle,

Rzeczywiscie, intrygujaca i bardzo niepokojaca jest cisza dotyczaca zapowiadanego wniosku do TK.

Gratuluje Panu swietnie napisanego listu w tej sprawie do p. posla Antoniego Macierewicza.
comment-bottom
4. avatar
Piotr Korzeniowski Mówi:
Październik 8th, 2009 at 6:25 rano
comment-top

Paweł ale Sztąberek (nie Kowal} jesteś Super Gość!
A oto wieść z PIS-u:
Potrzebna merytoryczna dyskusja
Jeżeli ustawa kompetencyjna umocni rolę parlamentu narodowego w faktycznym decydowaniu w sprawach związanych z uczestnictwem Polski w Unii Europejskiej, to bardzo dobrze. Myślę, że w tej kwestii dobrym przykładem jest ustawodawstwo niemieckie. Niedopuszczalny jest jednak taki scenariusz, w którym projekt ten stanie się wyłącznie przedmiotem wojny politycznej i nieustannych prób ograniczania kompetencji prezydenta RP w polityce zagranicznej.

Paweł Kowal
Poseł do Parlamentu Europejskiego PiS/EKR
comment-bottom

za: www.prokapitalizm.pl

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Nie wyhamowujmy!

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Zgodnie z istniejącym u nas pokrętnym prawem zaskarżyć traktat z Lizbony, przed jego ratyfikacją, może tylko prezydent kraju! Co prawda skarga wniesiona do T.K. po złożeniu przez prezydenta podpisu pod traktatem będzie miała tylko znaczenie symboliczne, ale i tak dokument ten musi trafić do T.K.! Będzie to dowód dla potomnych, że coś jednak robiliśmy i nie tylko TARGOWICZANIE żyli na początku XXI-go wieku!
Piotr Korzeniowski

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.