Skip to main content

Osaczony złem - zapomniana historia kierowcy karetki

wysocki_front.jpg

To ja byłem tym kierowcą karetki, który przewoził Grzegorza Przemyka z komisariatu MO do Pogotowia Ratunkowego przy ul. Hożej w Warszawie. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, że przebyta przeze mnie w niespełna parę minut trasa, aż tak bardzo odmieni całe moje życie – tymi słowami zaczyna się wstrząsająca książka Michała Wysockiego zatytułowana "Osaczony złem".

Autor książki przeszedł koszmar, którego nie sposób streścić w krótkiej recenzji. Te kilka minut sprawiło, że jego życie już nigdy nie było takie, jak przedtem. Został niesłusznie oskarżony o zabójstwo maturzysty, spędził kilka lat w więzieniu, przeżył kilka prób samobójstwa (w celi osadzono z nim SB-ków, aby go pilnowali), uczestniczył w sfingowanym procesie.

Od dziesięciu lat stara się o ujawnienie rzeczywistych zleceniodawców morderstwa Przemyka. Do dziś spotyka się wciąż z anonimowymi propozycjami, aby dać sobie spokój ze sprawą. Michał Wysocki, mimo że deklaruje iż swoim oprawcom wybaczył krzywdy, nie potrafi zapomnieć o tym, co go spotkało.

Książka "Osaczony złem" jest poruszającym, osobistym świadectwem ogromnego bólu niewinnego człowieka. Człowieka, który w wieku 34 lat został poddany psychicznym i fizycznym torturom („tak mnie skołowali, że zapomniałem nazwiska rodowego matki”). Jest również obrazem tego, jak wyglądał w rzeczywistości świat Służby Bezpieczeństwa i jaka jest natura komunistycznej dyktatury.

Mimo że książka jest smutna i opowiada tragedię, to autor wyszedł z tej próby zwycięsko. Stracił co prawda zdrowie, przeszedł kilka operacji, miał dwa zawały, jest samotny to jest naprawdę zwycięzcą. Poznał bowiem czym jest wiara w Boga i jaką moc potrafi dać. Dlatego dziś z jednej strony potrafi wybaczyć swoim oprawcom, z drugiej zaś walczyć o prawdę i mówić o niej z otwartą przyłbicą.

"Osaczony złem" nie jest może wybitną książką pod względem literackim. Jest za to opowieścią prawdziwą dzięki czemu czyta się ją dosłownie z wypiekami na twarzy, a momentami z łzami płynącymi po policzkach.

Paweł Toboła: www.prawica.net

Michał Wysocki, "Osaczony złem", nakładem własnym Autora.
Książkę można zamówić pod numerem tel. 022 424 37 36. Koszt 27,00 zł + koszty wysyłki
lub przez księgarnię internetową: www.multibook.pl

4
Ocena: 4 (1 głos)
Twoja ocena: Brak