Skip to main content

Interpelacja: w spr. transmisji posiedzenia Rady Miejskiej

Piotrków Trybunalski, 8 grudnia 2014 r.
Krzysztof Kozłowski
Radny Rady Miasta
Piotrkowa Trybunalskiego

Interpelacja

Z satysfakcją należy odnotować, że od wielu lat, obsługa mieszkańców w Urzędzie Miasta staje się sprawniejsza. Oczywiście chodzi tu o sprawy, które mają ustalone procedury załatwiania a mieszkańcy mogą korzystać z tzw. e-urzędu w zakresie e-korespondencji, e- usług i Biura Obsługo Mieszkańców, nie przychodząc do Urzędu. System ten po drodze gubi człowieka ale w zakresie tych problemów gdzie procedury warunkują działania urzędnika, jest to wygodne. To wynik unowocześniania Urzędu i wyposażania go w odpowiednie narzędzia.

Dzisiaj chciałem zgłosić interpelację w sprawie dalszego unowocześnienia działania Urzędu a właściwie Rady Miasta. Piotrków Trybunalski dzięki realizacji mojej inicjatywy stałby się przykładem dla wielu miast w Polsce a samo unowocześnienie nie gubiłoby po drodze człowieka z jego intencjami, emocjami czy potrzebami. Byłby to kolejny krok do ugruntowania samorządności. Inicjatywa, o której za chwilę powiem, wynika ponadto z innych jeszcze przesłanek. Otóż warunkiem dojrzałej samorządności jest jawność życia politycznego w gminie, rozumianej jako jednostki samorządu terytorialnego. Jak bardzo brak tej jawności przeszkadza mieszkańcom, w tym radnym, jak bardzo nieufnie patrzą na tzw. magistrat mieliśmy okazję w nieodległej przeszłości przekonać się. A to z powodu spraw do końca nie wyjaśnionych, a to z powodu problemów, które są tematem „tabu” a to z powodu spraw zamiatanych pod dywan. A przecież mieszkańcy powinni wiedzieć jak np. realizuje się budżet miasta, o czym i jak decydują radni tworząc miejscowe prawo, dlaczego u wielu występuję, mówiąc elegancko, dwulicowość. Od po prostu, jak powiedział w radiu jeden z naszych kolegów radnych lokalna polityka to nie piaskownica, bez względu kto te babki z piasku stawia. Wnoszę więc do Pana Przewodniczącego, kierując się z jednej strony nowoczesnością kontaktu Rady z wyborcami a z drugiej koniecznością jawności życia publicznego władz, o przygotowanie w ciągu najbliższego miesiąca zaplecza technicznego i uruchomienia go w celu nadawania na stronie internetowej miasta, transmisji na żywo z obrad Rady Miasta.

5
Ocena: 5 (6 głosów)
Twoja ocena: Brak

Możemy pomóc ...

Krzysztofie jeśli trzeba będzie możemy zbierać podpisy mieszkańców aby obrady RM w Piotrkowie były jawne - myślę, że Piotrkowianie poprą Twoją inicjatywę.
A

Sesje RM na żywo

Aniu dziękuję za poparcie. Myślę, że inicjatywa obywatelska będzie konieczna!
Pozdrawiam K.K.

konkretna inicjatywa

portret użytkownika Marcin P.
5

Cieszę się że sprawa jawności obrad piotrkowskiej rady miasta i jej komisji nie pozostała jedynie "wyborczym hasłem". Należy również zmienić regulamin Rady Miasta (o czym pisałem).
Masz z mojej strony pełne wsparcie, stosowny projekt uchwały gotowej do wniesienia pod głosowanie leży w szufladzie (póki co mojej).

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.