Skip to main content

Generał Stanisław Burza - Karliński nie żyje. Miał 94 lata

portret użytkownika Z sieci
karlinski.jpg

uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 16 kwietnia o 12 w Ręcznie

W niedzielę wieczorem w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej zmarł gen. Stanisław Burza - Karliński. Miał 94 lata. Pogrzeb odbędzie się prawdopodobnie w czwartek w gm. Ręczno.

Gen. Stanisław Burza - Karliński ps. "Burza" urodził się w 1921 roku w Dąbrowie k. Ręczna. Uczęszczał do szkoły wojskowej w Śremie. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. i dostał się do sowieckiej niewoli w okolicach Lwowa, skąd uciekł i powrócił do swych rodzinnych stron, gdzie jeszcze w 1939 r. rozpoczął działalność konspiracyjną.

Od 1943 r. dowodził oddziałem partyzanckim „Burza”, który został włączony w struktury 25 pp AK. Brał udział m. in. w walkach z Niemcami pod Stefanowem (wrzesień 1944 r.), w rozbiciu komunistycznego więzienia w Piotrkowie oraz w bitwie pod Majkowicami w 1945 r.

Okupacja w powiecie piotrkowskim

Na skutek zdrady został aresztowany przez komunistów i został skazany na dwukrotną karę śmierci, którą po amnestii zamieniono na 15 lat więzienia. Wyszedł po 10 latach.

W 2007 r. w uznaniu za swoje działania został awansowany na stopień generała brygady. Został odznaczony m. in. Orderem Virtuti Militari (V kl.), Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski.

Od 2007 roku Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego.

Swoje wojenne losy spisał w książce pt. "W burzy dziejowej. Wspomnienia 1939-45".

http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak