Skip to main content
portret użytkownika witold k
logo800.jpg

z naszego archiwum

Kilkoro, może więcej (nie licząc aparatu) piotrkowian emocjonuje się projektem roboczo nazwanym Mediateką. Gazeta Trybunalska projekt ten nazwała - naznaczyła i to słusznie Chojniateką.

Kilka razy do tematu już się odniosłem, wskazując (źródła i idee budowy) na niespłacone miastu należności biznesmenów z ubeckiego nadania czy na obowiązki wobec swojego miasta piotrkowskich Żydów, którym nigdy nie było po drodze z ichnimi ziomkami formatu Geremka czy Michnika.

Teraz chciałbym pokrótce przypomnieć pochodzenie koterii, która za punkt honoru wzięła zbudowanie przerośniętego, jak na nasze potrzeby obiektu. Mowa o PROM (Patriotyczny Ruch Ocalenia Maniutkomanii), który trwa dzięki PRON (Patriotyczny Ruch Ocalenia Narodowego). Ten - to pogrobowcy ZBOWiD-u.
Trwa, bo nie ma wolnych wyborów, bo wyborcy w takiej sytuacji pozostali w domach, bo ordynacja preferuje mniejszości. Ktoś świadomie utrzymuje (ca 30 lat) żerowisko dla drobnych opróżniaczy rondelka w III RP. Koniec i kropka.

Co w takiej sytuacji? Sytuacji, w której PROM nie ma opozycji, która może zmienić projekt, jego realizację, czy choćby jej czas.

Opozycja może wykorzystać swoje prywatne blogi, w tym naszą propozycję - zawsze otwartą poza jakąkolwiek konkurencją para komercyjną, do przedstawienia swoich ocen i wniosków. Może przy społecznym poparciu przygotować i przegłosować w RM uchwałę określającą koniec finansowania obiektu. Służę tu pomocą. Koniec finansowania zapisany w uchwale powinien rozpocząć się wraz z utratą wpływów ze źródeł niżej wyszukanych. Powinien pozostać jako upadający relikt koterii III RP - przestroga dla potomnych. Oczywiście z nazwiskami głosujących za powstaniem obiektu bez szans na samo utrzymanie.

Nie możemy tu zapomnieć, że obiekt powstaje z pieniędzy publicznych, z podatków i kredytów. Jeśli powstanie, będzie własnością piotrkowian wszelkich formacji, talentów, pochodzenia.

Mam tu osobistą satysfakcję. Owszem, Piotrków Trybunalski potrzebuje nowoczesnej odpowiedniej sali – obiektu, dla którego miejsce pod imieniem JP II widziałem na terenie pomnika Komara. Taki obiekt później powstał u Panien Dominikanek. Czy potrzebujemy kolejny? Tak, jeśli zaproponowana poniżej forma mogłaby przejść i się realizować. Obiekt byłby utrzymywany:

 • z pieniędzy biznesmenów mających tu swoje stałe ekspozycje. Otwiera się szansa dla znacznych biznesmenów, którzy, wspierając obiekt, regulują swoje zobowiązania wobec Miasta i Rzeczypospolitej.
 • aktywności formacji stowarzyszeniowych prawnych i fizycznych,
 • inicjatyw obywatelskich przy wsparciu budżetu i zaplecza,
 • komercyjnej aktywności,
 • finansowania poprzez Kartę Miejską tzw. obywateli,
 • pożeracze diet - dożywotnio mogliby sami opodatkować się na ustaloną zadeklarowaną comiesięczną kwotę.

  Zostawiłbym takie właśnie finansowanie i spłacanie (budowa z kredytu) i bieżące utrzymanie. Uzyskujemy konkretną platformę odkomuszania głów i trwania w projekcie do lepszych w pełni kapitalistycznych – oczekiwanych zmian.

  To oczywiste, że utrzymywanie obiektu odbywa się poprzez interaktywny portal, na którym na bieżąco widać: kto, jak i ile wkłada dla wspólnego dobra, jakim jest obiekt, który wtedy mógłby nosić nazwę „Piotrków Trybunalski”, a jego patronem mógłby być „Nieznany Działacz” na wzór „Nieznanego Żołnierza”. Wiele o tym w mojej pisaninie.

  witold k

  4 lipca 2017

  Ankieta

 • 4.085715
  Ocena: 4.1 (35 głosów)
  Twoja ocena: Brak

  Po co mediateka?

  portret użytkownika Piotr Korzeniowski

  Po co mediateka, skoro jest w Piotrkowie Trybunalskim piękna biblioteka przy ul, Jerozolimskiej 29 ?
  Obok placu, na którym jest budowana mediateka już stoi jeden pomnik niefrasobliwości tych, którzy lekką rączką wydają pieniądze nie zarobione przez siebie. Pomnik ten to gmaszysko "szpitala" budowanego w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ub. XX wieku (prawdopodobny adres ul. Wojska Polskiego 2).
  Czyżby tu chodziło o realizację "innych celów" http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4108
  http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4323

  Opcje wyświetlania odpowiedzi

  Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.