Skip to main content

Historia

Mocno krytycznie o polskiej szlachcie i ustroju Rzeczpospolitej

portret użytkownika Jacek Łukasik

Daleki jestem od częstych po 1989 r. peanów pochwalnych na cześć polskiej szlachty i ustroju dawnej Rzeczpospolitej.

Z dokumentów wynika, że 99% tych ludzi to bezbarwni hreczkosieje. Wśród pozostałych byli bohaterowie, ale i kanalie zdolne do różnych zbrodni. Za to byli to ludzie niesamowicie uprzywilejowani i z reguły majętni.

Dlaczego carat upadł?

portret użytkownika Jacek Łukasik

Musimy sobie najpierw zadać pytanie: Dlaczego carat upadł? Był zbyt opresyjny? A może wręcz przeciwnie – zbyt liberalny?
Właściwie występowała kombinacja tych obu czynników. Aparat represji Imperium Rosyjskiego okazał się niekompetentny. Tylko wydawało się, że działania jego tajnej policji stoją na wysokim poziomie, że ochrana jest najlepszą tajną służbą na całym świecie. I na początku rzeczywiście nawet tak było. Te wszystkie skomplikowane mistyfikacje, wysublimowane gry, prowokacje, podwójni agenci. To Rosjanie jako pierwsi zrozumieli, czym jest antyterroryzm…

Z historii naszych śmiertelnych wrogów: XVII w. – kryzys państwa i społeczeństwa

portret użytkownika Jacek Łukasik

Panowanie pierwszych Stuartów, Jakuba I i Karola I, wiąże się z unią personalną Anglii i Szkocji (od 1603). Głosząc teorię o nadrzędnym i nadprzyrodzonym charakterze uprawnień króla, Stuartowie forsowali ją w praktyce sądowej i nieuchronnie przez to weszli rychło w otwarty konflikt z parlamentem.

Tragedia Smoleńska - widok po 9 dniach

portret użytkownika witold k

z naszego archiwum

Piotrkowianie na miejscu katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu.

Polski samolot zbyt nisko zszedł do lądowania.

Początek tragedii i pierwsze miejsce pamięci: wieniec prezydenta Rosji, mnóstwo kwiatów, zniczy mieszkańców Smoleńska, także naszych - uczestników wyjazdu do Katynia.

Z historii naszych śmiertelnych wrogów: Tudorowie

portret użytkownika Jacek Łukasik

Jak wygląda naprawdę sprawa zarazy w Londynie w 1665 r. i pożaru tego miasta w 1666 r. Czy te zdarzenia były przypadkowe, czy raczej przez kogoś sprowokowane? To brzmi jak teoria spiskowa, ale umiejscowienie ich w ówczesnej angielskiej rzeczywistości ułatwi zrozumienie tego, co tak naprawdę tam się działo.
Jeśli nawet nie da to jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, to przynajmniej skłoni do refleksji nad złożonością tego świata, a to już będzie jakiś krok w kierunku prawdy. Dobrze ten okres opisuje, choć monotonnym językiem Wielka Encyklopedia Powszechna PWN (1962-70).

Zapomniany dowódca batalionu Zośka

portret użytkownika Jacek Łukasik

24 marca 1992 r. w Neuquen w Argentynie odszedł z tego świata Ryszard Białous, ps. Jerzy, kapitan Armii Krajowej, harcmistrz, żołnierz wojny obronnej 1939 r., powstaniec warszawski, dowódca harcerskiego batalionu „Zośka”.
5 sierpnia 1944 r., w piątym dniu walk Powstania Warszawskiego, osobiście poprowadził on szturm na KL Warschau, niemiecki obóz koncentracyjny dla Polaków na terenie stolicy.
Obóz zajęto, uwolniono 348 więźniów. Białous przeżył, po wojnie trafił na emigrację.

Ofiara dwóch totalitaryzmów

portret użytkownika Jacek Łukasik

Za działalność konspiracyjną Stanisławę Rachwał aresztowało nazistowskie gestapo. Trafiła ona do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie doświadczyła wszystkiego, co najgorsze.
Po wojnie zaangażowała się w działalność podziemia i zbudowała prężną sieć polskiego wywiadu. Została za to skazana przez komunistyczny sąd na karę dożywotniego więzienia.
Po „odwilży gomułkowskiej” zwolniono ją z niego na mocy amnestii. Prześladowania wobec niej się wcale wtedy nie zakończyły, ale Stanisława na zawsze pozostała wierna swoim wartościom, gotowa do służby Polsce i ludziom.

Wielkie zaskoczenie w USA i na świecie

portret użytkownika Jacek Łukasik

Tym zaskoczeniem jest zapowiedź amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa odtajnienia akt dotyczących zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedyego w 1963 r. Niektórzy oponenci Trumpa zarzucają mu, że chce ubić na tej decyzji jakiś kapitał polityczny. Moim zdaniem nie jest to aż tak istotne, gdyż obywatele amerykańscy mają niezbywalne prawo dowiedzieć się, jak zginął ich przywódca i kto stał za tą zbrodnią.

Trochę prawdy o stosunkach polsko – węgierskich w historii

portret użytkownika Jacek Łukasik

Niekiedy w historii faktycznie współdziałaliśmy z Węgrami, ale przeważnie bez takiego egzaltowanego infantylizmu, jaki objawiamy w ostatnich latach. A skoro miłość Polaków do Węgrów jest tak szczera i bezwarunkowa, to powinniśmy znieść także trochę prawdy.
Wielką furorę robi ostatnio wielokrotnie powielany post: „Mieliśmy wspólnych królów, wspólną historię, kochamy się jako narody. Węgrzy nigdy nie zrobili niczego przeciwko Polakom. Dziś Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej”. Rozbierzmy to zatem na składowe.

Ucieczka z piekła

portret użytkownika Jacek Łukasik

Tym piekłem na ziemi był osławiony Blok 11 KL Auschwitz (Oświęcimia) nazywany często blokiem śmierci. Polacy potrafili jednak i stamtąd się wydostać, chociaż źródła historyczne na ten temat zachowały się w znikomym stopniu. Zreferuję tu w skrócie jedną z takich ucieczek.
Józef Barcikowski urodził się 17 marca 1913 r. w Sapożynie pomiędzy Równem a Krzemieńcem na Wołyniu. Był technikiem budowlanym i oficerem rezerwy WP (ppor. od 1 stycznia 1938 r.).

Subskrybuj zawartość