Skip to main content

Kondolencje

Zmarła najwybitniejsza polska intelektualistka naszych czasów

portret użytkownika Z sieci

O śmierci Jadwigi Staniszkis dowiedziałem się dopiero po moim powrocie ze szpitala, przy przeglądzie nagromadzonych gazet. Odczuwam wielki żal. Wprawdzie już kilka lat temu jej wypowiedzi przestały się pojawiać w polskich publikatorach, ale w pamięci mojego pokolenia była wciąż obecna swoimi głębokimi analizami przemian polskiej rzeczywistości i warunków międzynarodowych, w jakich one się dokonywały. Niestety, zbyt często miała rację w swych ocenach. Nie ulega wątpliwości: odeszła najwybitniejsza polska intelektualistka naszych czasów.

Zmarł Ryszard Warzocha

portret użytkownika witold k
14.03.2024 11:00
14.03.2024 13:00

Śpieszmy się wydobywać na wierzch ważne Postaci tak szybko odchodzą.

Ryszard z Warzochów to znamienita Postać. Lokuję Ją w tagu bon mocie "IV Konspiracja"; nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo trafna kategoria dla świętej pamięci Ryszarda.

Zmarł ks. Infułat Ireneusz Skubiś

portret użytkownika Z sieci

Był wielkim odnowicielem – wznowicielem katolickiego tygodnika NIEDZIELA. Pismo komuna „zawiesiła” w 1953 r. i ani „odnowa gomułkowska”, ani „gierkowska” nie przyniosła „odwieszenia” katolickiego czasopisma. Ks. Ireneusz uporczywie zabiegał o przywrócenie tego zasłużonego tygodnika. Uzyskał je dopiero w okresie jawnej działalności NSZZ „Solidarność”. Pierwszy numer nowej edycji ukazał się 7.czerwca 1981 r. Redaktorem naczelnym został ks. Ireneusz Skubiś i tę funkcję pełnił aż do r. 2014. W 1966 został prałatem honorowym Jego Świątobliwości. Znałem Go i szanowałem. Gdy w r.

Zmarła Iwona Katarasińska

portret użytkownika Z sieci

Iwonę Śledzińską-Katarasińską poznałem w r. 1980 na jesieni. Byłem wtedy Rzecznikiem Prasowym MKZ Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” i członkiem Prezydium władz Regionu. Ona była redaktorką „Głosu Robotniczego”, organu Komitetu Łódzkiego PZPR. Jej relacje z działań NSZZ „Solidarność” i z konferencji prasowych organizowanych przez mnie były uczciwe. Kilka miesięcy później powstała Komisja Zakładowa Dziennikarzy i ją wybrano na Przewodniczącą KZ.

Zmarł Benedykt Czuma

portret użytkownika Z sieci
czuma.jpg

17.11.2023 w wieku 82 lat zmarł Benedykt Czuma. Patriota. Bohater. Działacz polityczny i związkowy. Działalność opozycyjną rozpoczą w r. 1965 w jako współtwórca organizacji „Ruch”. Został skazany na 6 lat więzienia. W marcu 1977 zaangażował się w Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCziO). W r. 1980 został doradcą Prezydium MKZ NSZZ „Solidarność”. Był członkiem Zarządu Regionalnego Ziemi Łódzkiej i Delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Został internowany po wprowadzeniu stanu wojennego.

Benedykt Czuma nie żyje

portret użytkownika witold k
21.11.2023 13:00
21.11.2023 16:00
czuma.jpg

Zmarł Benedykt Czuma, działacz opozycji PRL
Benedykt Czuma był m.in. jednym z doradców Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego. W 2016 został Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Zmarł w wieku 82 lat.

16 listopada zmarł Benedykt Czuma uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 21 XI o godz. 13ej w kościele pw. Najświętszego Sakramentu (przy ulicy Sobótki 11 w Łodzi) Następnie o godzinie 14.15 Benedykt Czuma zostanie pochowany na cmentarzu Św. Rocha przy ul. Zgierskiej 141.

***

Miłość jest najważniejsza

portret użytkownika Admin
20.11.2023 10:30
20.11.2023 11:30

Adam Anioni Buczek nie żyje

portret użytkownika Piotr Korzeniowski
02.10.2023 10:06

Do wszystkich Ludzi dawnej Solidarności.
Adam Antoni Buczek nie żyje.

Zmarł w Kanadzie poniedziałek 2 października 2023 roku.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

Na wieki wieków.
Amen

Marek Radziejewski

portret użytkownika witold k

Odszedł mój kolejny rodzinny (mam miałem Ich czterech) solidarnościowiec. Jego małżeństwo z Bożenką to właśnie solidarnościowe wydarzenie. Przykładni młodzi ludzie ideowi bezkompromisowi. Nie ma już; Antoniego, Bożenki, nie ma Marka.

został - Marek; mój następca w “Piomie”.

Pochodzenie

portret użytkownika witold k

Wezwany (sobie narzuconym przed XXX lat) obowiązkiem pamięci uczestniczyłem w nabożeństwie przejścia młodego Piotra na wieczny odpoczynek. Świadectwo jakie wystawił ksiądz celebrans o osobie młodego katolika; słowo list Taty 18 latka, którego pożegnaliśmy po tej stronie życia to szczyt ojcowskiej pokory, mądrości; religijnej nadziei.

Subskrybuj zawartość