Skip to main content

Jacek Łukasik

Rosja i Zachód wcale nie są skazane na wieczny konflikt

portret użytkownika Jacek Łukasik

W Polsce, od czasów unii z Wielkim Księstwem Litewskim, prawie zawsze postrzega się Rosję jako zagrożenie, zazwyczaj największe i tylko w krótkich okresach na pozycję głównego wroga awansował ktoś inny. Potwierdza się to, co w jednym z poprzednich artykułów pisałem o fatalnych następstwach unii Polski z Litwą.

O Syberii i nie tylko

portret użytkownika Jacek Łukasik

Podstawą tworzenia imperiów był handel. Tak było w przypadku imperium brytyjskiego. Kampania Wschodnioindyjska rządziła Indiami, czyli perłą Korony Brytyjskiej.

Zaskakujące sekrety piramidy w Gizie

portret użytkownika Jacek Łukasik

Wielka Piramida w Gizie to jedno z siedmiu cudów starożytnego świata, które od tysiącleci fascynuje ludzkość swoją monumentalnością i precyzją wykonania. Jednak ta ikona starożytnego Egiptu skrywa też tajemnicę, która dopiero niedawno została dostrzeżona i doceniona - jej ściany nie są wcale idealnie płaskie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, ale delikatnie wklęsłe, co czyni ją de facto strukturą ośmioboczną.

O westernach – surowy krytyk USA nie przekreśla całej amerykańskiej kultury

portret użytkownika Jacek Łukasik

Łatwo się domyślić czytając moje wcześniejsze artykuły, że tym surowym krytykiem jestem ja. Nie do końca jednak zgadzam się z przedwojennym polskim konserwatystą, Janem Emilem Skiwskim, który nazywał kulturę amerykańską „jankeskimi pomyjami.

Nie można jednak zaprzeczyć, że amerykańska popkultura – najbardziej zwulgaryzowana wersja kultury masowej – wywiera niestety szkodliwy wpływ na życie intelektualne i duchowe dzisiejszych społeczeństw, które zamiera pod tchnieniem jej głupoty i moralnej nikczemności.

Zapomniane zwycięskie powstanie

portret użytkownika Jacek Łukasik

· Mało kto w Polsce wie o powstaniu sejneńskim. Pamiętają o nim może tylko prawnuki walczących, parafia, były burmistrz miasta czy litewscy historycy propagujący własną wizję relacji naszych państw na przestrzeni wieków.

Czy unia z Litwą była korzystna dla Polski?

portret użytkownika Jacek Łukasik

Otóż wbrew powszechnej w polskiej historiografii euforii dla tej unii ośmielę się wyrazić zdanie przynajmniej nieco odmienne. I tak też nas wszystkich uczono na lekcjach historii w szkole podstawowej i średniej. Wpajano nam też w toku edukacji historycznej, że powstało wtedy potężne państwo, którego obawiali się sąsiedzi.

W znacznej przynajmniej mierze są to twierdzenia nieprawdziwe. To państwo składało się z dwóch części: Korony czyli Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego czyli Litwy. Unia polsko litewska spowodowała regres cywilizacyjny korony pod każdym względem.

Dekomunizacja nie powinna być działaniem antypolskim

portret użytkownika Jacek Łukasik

Zaskoczę wszystkich, tym, że pochwalę tym razem polityka Platformy Obywatelskiej, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojciecha Salugę. Oczywiście nie za całokształt, bo ten raczej może budzić sprzeciw. Ale za konkretne działania dotycząca przywrócenia pamięci o powstańcu śląskim – generale Jerzym Ziętku. Bardzo dobrze, że Platforma Obywatelska chce cofnąć niektóre bezrozumne i niestety antypolskie działania z okresu rządów PiS-u.

Jak Niemcy ostatecznie rozwiązywali kwestię polską w KL Stutthof?

portret użytkownika Jacek Łukasik

Już od 2 września 1939 r. na Mierzei Wiślanej (36 km od Gdańska) Niemcy, walcząc o przestrzeń życiową, uruchomili jeden z najcięższych obozów II wojny światowej. Istniał najdłużej – aż do 9 maja 1945 r. Z nazwy koncentracyjny, tak naprawdę – śmierci.

Więźniów niemieccy narodowi socjaliści (tak, socjaliści – J.Ł.) uśmiercali pracą, potwornymi warunkami żywnościowo-sanitarnymi i cyklonem B. Stutthof powstał w celu „ostatecznego rozwiązania kwestii polskiej” na terenie Pomorza Gdańskiego. Potem podobnego ludobójstwa dokonywano wobec Żydów.

Wielka krzywda naszych słowiańskich braci

portret użytkownika Jacek Łukasik

Chodzi tu o naród serbski, który jest solą w oku i kością w gardle dla globalistycznych bandziorów. W latach bandyckiej napaści NATO na Jugosławię pod koniec lat 90-tych XX wieku, tylko niewielkie grono odważnych Polaków i ich serbskich przyjaciół, dzielnie przeciwstawiało się ohydnej propagandzie antyserbskiej, która opanowała wtedy m.in. Polskę.

Trzeba przypomnieć historię przerzutu Polaków na Zachód przez Jugosławię w latach 1939-41, wskazując, że Jugosławia pomagała nieodpłatnie, podczas gdy Węgrzy przeciwnie, a jednak droga ta nie jest znana ani przypominana w Polsce.

Pawka Morozow – nieznane szczegóły

portret użytkownika Jacek Łukasik

To historia prawdziwa, a nawet banalna w swej prostocie. Czasami nawet niestety można odnieść wrażenie, że skądś dziwnie znajoma i jakby działa się ciągle od nowa i bez ustanku.

Paweł Morozow urodził się tobolskiej guberni, w chłopskiej rodzinie białoruskich przesiedleńców czasów reformy rolnej jeszcze carskiego ministra Piotra Stołypina. Był najstarszym z pięciorga dzieci; Grigoria zmarłego w niemowlęctwie, urodzonego w 1922 roku Aleksieja, Fiodora rocznik 1923 i Romana urodzonego w roku 1928.

Subskrybuj zawartość