Skip to main content

Na czym wychowywał się Tusk?

portret użytkownika paweł

Jak już powszechnie wiadomo, liberalna z samozwańczego nadania Platforma Obywatelska zapowiedziała podwyżkę podatków od przyszłego roku, przede wszystkim podatku VAT. Podatek ten jest najmniej zauważalny przez ludzi, ponieważ ukryty jest w cenie towarów oraz usług z jakich każdy korzysta na rynku. Kupując bułkę, ołówek, czy samochód, płacimy VAT, często nawet tego nie zauważając. Jeden procent w przypadku większości towarów to niby niewiele, jednak idąc do sklepu zwykle kupujemy więcej niż jakąś pojedynczą rzecz. Zatem od każdej z tych rzeczy zapłacimy w cenie ten jeden procent więcej. Natomiast idąc do księgarni i kupując książkę, zapłacimy już 5 procent więcej. Nasze portfele na pewno to odczują.

Oczywiście rząd powie, że przedsiębiorcy wcale nie muszą podnosić cen w związku z podwyżką podatków. Zawsze mogą ograniczyć swój zysk (a ten 1 procent więcej i tak trafi do kasy państwa). Jednak nie liczyłbym na to. Zresztą cóż się dziwić przedsiębiorcom. Rozmawiałem niedawno ze znajomym prowadzącym działalność w branży księgarskiej. Opowiedział jakie problemy natury techniczno-organizacyjne będą mieć osoby zajmujące się sprzedażą czy wydawaniem książek... Nowe kasy fiskalne, nowe dokumenty... Totalne przestawienie się na ...jeszcze większą biurokrację. Trudno nawet to wszystko przytoczyć, ale jedno jest pewne... To przestawienie to dodatkowe koszta i nowe nakłady... Zapewne odbije się to na cenach.

Premier Tusk uzasadniając konieczność podwyżki podatków stwierdził, że jest ona niezbędna jeśli chcemy utrzymać wzrost gospodarczy. Nie jestem pewny czy pan Tusk wiedział co mówi. Jeśli tak to tym gorzej... I pomyśleć, że ten człowiek wiedział ponoć kiedyś kto jest Ludwig von Mises, Milton Friedman czy Fryderyk von Hayek. Ponoć czytywał nawet ich książki. Pewnie tak, jak Aleksander Kwaśniewski paryską "Kulturę" na której ponoć się wychował...

Paweł Sztąberek: http://www.kapitalizm.republika.pl

19 sierpnia 2010

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Nie chcę...

portret użytkownika witold k

pokazywać przykładowych okoliczności (za młodu) na których wychował się p. Tusk. Wspomnę jeno, że niechcący przewinął się przez Nocną Zmianę.

Co do jego kwalifikacji ekonomicznych, gospodarczych to niby skąd je miał wziąć. Od 1992 w pierwszym garniturze polityki... co to znaczy, bez szans na samorozwój.

Marionetkowe rządy w poszczególnych landach UE mają wykonywać polecenia a nie inspirować co gorzej realizować własne narodowe. Kto komu siedzi w kieszeni... Aby być samodzielnym w eurokołchozie trzeba być silnym, przede wszystkim politycznie, co mamy. Potrzebna narodowa zgoda... Wyborca u nas to wyborcze mięso, miast darczyńca - podatnik. Taka zgoda - traktowanie obywateli jako motłoch - panuje w najlepsze... gruszki na wierzbie, darmowe szkoły, lekarze i inne czarne rynki dla wybranych.

witold k

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.