Skip to main content

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

Jak w każdy poniedziałek miesiąca, tak i tym razem, spotkanie członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego zaczęło się od wspólnej Mszy św. odprawianej w intencji członków Stowarzyszenia. W czasie celebracji obecni w kościele włączali się czynnie we wspólne modlitwy za wszystkich członków Stowarzyszenia, a szczególnie w intencji tych osób, które w danym miesiącu obchodzą imieniny, a także za zmarłych.

Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej, któremu przewodniczy p. Piotr Masiarek, powstało w Piotrkowie Trybunalskim w roku 1993. Patronką naszego Koła jest śp. Dorota Piesik, bohaterska matka, która chroniąc życie dziecka w swoim łonie, odmówiła poddania się leczeniu przeciw nowotworowemu. Decyzja ta, dzięki której dziecko urodziło się całe i zdrowe, przyspieszyła jej własną śmierć.

W naszym Kole działają także osoby z innych parafii: Miłosierdzia Bożego, Królowej Pokoju.
Po Mszy św. w salce parafialnej odbywa się spotkanie, którego stałymi częściami są modlitwa, życzenia imieninowe składane solenizantom z danego miesiąca, wspólna agapa,
a także katecheza na wybrany temat, którą najczęściej wygłasza ks. Kazimierz Kierner, pracujący na co dzień w kaplicy Braci Szkolnych na Wierzejach. Przy okazji spotkań poruszane są także ważne aktualne tematy, dotyczące życia religijnego, społecznego, politycznego naszego miasta i kraju.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich realizuje swoje zadania w ramach programu nakreślanego przez jednostkę archidiecezjalną, a także własne inicjatywy. Wśród nich należy wymienić coroczną Wigilię i „choinkę” przygotowywane (z pomocą sponsorów) dla osób samotnych i ubogich z terenu całego miasta. Prowadzona jest także biblioteka i wypożyczalnia książek i czasopism religijnych.

Osoby zaangażowane pomagają także w zdobywaniu wartościowej literatury religijnej, dewocjonaliów oraz leków ziołowych od OO. Bonifratrów z Łodzi. Organizują liczne pielgrzymki i wycieczki krajoznawcze. Prowadzą także rozmaite akcje charytatywne i zbiórki, jak np. pomoc dla powodzian czy ofiar innych katastrof. Od kilku lat Stowarzyszenie zajmuje się także współredagowaniem tygodnika Rodzina Trybunalska, wydawanego przy kościele OO. Jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim. Członkowie Stowarzyszenia wykazują także aktywność na stronie internetowej środowisk prawicowych www.trybunalscy.pl, zamieszczając tam swoje propozycje i opinie na temat wydarzeń oraz decyzji społecznych i gospodarczych podejmowanych w naszym mieście.

Tekst i zdjęcia Jan Książek
11 lutego 2008

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak