Skip to main content

Odpowiedzialność zbiorowa

Odpowiedzialność zbiorowa jest metodą wychowawczą stosowaną w szkoleniu oddziałów militarnych i paramilitarnych, a także w szkoleniu służb ratowniczych. Tam ma to swoje uzasadnienie. Wytwarza silne więzi w grupie, w której później od prawidłowej reakcji kolegi będzie zależało życie partnera. W walce, podczas akcji ratunkowej jeden odpowiada za wszystkich, a wszyscy za jednego, a zatem metody szkoleniowe muszą tę okoliczności uwzględniać i nagiąć nieco indywidualne cechy charakteru adeptów danej dziedziny.

Niestety za często te metody są stosowane przez nauczycieli. Klasa to nie jest pododdział militarny. Zatosowane tutaj pełnią rolę wręcz demoralizującą. Byliście niegrzeczni- mówi słaby nauczyciel do całej klasy-dlatego wyjmijcie karteczki. Co o całej sytuacji ma myśleć ma Józio, Stasio, czy Dorotka, którzy akurat byli grzeczni? Ano Józio, Stasio i Dorotka dostają lekcję, że zasadniczo to pani jest wszystko jedno czy oni są grzeczni czy niegrzeczni, bo i tak muszą napisać klasówkę. Po kilku lekcjach rozrabiają na całego, bo po co mają być grzeczni? Przeciez jak są grzeczni i tak piszą klasówkę. I tak powstają złe klasy wyprodukowane przez złych nauczycieli. Tak potem dorastają ludzie przekonani, że od nich nic nie zależy, bo zawsze w życiu znajdzie się jakis przełożony, który powie -wyjmijcie karteczki.

Oczywiście, że jest w tym tekście trochę uproszczeń , ale problem robi się co raz wyraźniejszy. Odpowiedzialność zbiorowa w szkołach to demoralizująca metoda wychowawcza. Proszę, jako rodzic każdego nauczyciela, żeby uświadomił sobie , że taka metoda to wyraz jego słabości i nieporadności. Pokazujcie uczniom, że warto jest być mądrym i grzecznym, a nie warto głupim i wulgarnym, a nie uczcie, że tojest wszystko jedno. Karajcie tych, którzy na to zasłużyli.

Na szczęście jest wielu mądrych pedagogów, którzy mają swoje sprawdzone metody wychowacze, bez konieczności odwoływania się do odpowiedzialności zbiorowej, a na ich lekcjach i tak cichutko, jak makiem zasiał.

Paweł Ciszewski http://www.naszpiotrkow.pl
28 września 2007

3
Ocena: 3 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak