Skip to main content

Święto Matki Bożej Szkaplerznej

portret użytkownika Forum Ruchów Katolickich
obrazmb-szkaplerznej.jpg

Tysiące pielgrzymów zmierzają na Jasną Górę, by uczestniczyć w uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej. Do częstochowskiego sanktuarium dotarły m.in. piesze pielgrzymki z Poznania, Przemyśla i Piotrkowa Trybunalskiego.

Historia święta sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki - obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.

Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, a także siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, inauguruje wakacyjny „szczyt pielgrzymkowy” na Jasnej Górze. Co roku w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywa kilkadziesiąt tysięcy pątników.

W całym ubiegłym roku na Jasną Górę przyszło 285 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło prawie 144 tys. osób. Najwięcej przybywa ich do sanktuarium w sierpniu, kiedy obchodzone są najważniejsze uroczystości maryjne. W 2011 r. klasztor odwiedziło łącznie ok. 3,2 mln pielgrzymów i turystów.

www.niezalezna.pl

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak
Grupy robocze: