Skip to main content

Mój Patron – św. Jerzy

portret użytkownika Z sieci

Wczoraj był Dzień mojego Patrona. Zwykle wyobrażany jest jako rycerz na białym koniu mierzący włócznią w smoka dla uratowania dziewicy – córy królewskiej. To jest pobożna legenda obfitująca w symbole odnoszące się do naszej wiary. Istnieje także przekaz o Jego życiu i męczeństwie, szczególnie obecny w cerkwi prawosławnej.

Święty Poncjusz Piłat?

portret użytkownika Z sieci

W naszej europejskiej, rzymsko-katolickiej tradycji Piłat z Pontu jest człowiekiem bezpośrednio odpowiedzialnym za męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa. W prawosławiu jego żona Claudia Procula została uznana za świętą, ale on jest człowiekiem potępionym/ Tymczasem w kościele etiopskim Piłat został uznany za świętego. Poznałem tę historię w czasie pobytu w Etiopii kilkanaście lat temu.

Przekaz o Marii Magdalenie i wielkanocnych kraszankach

portret użytkownika Z sieci

Moja rodzina żyła na pograniczu kultur. Babcia i Tata opowiadali mi o zwyczajach panujących na Kresach Rzeczypospolitej. Wśród nich także o tym, że na Wielkanoc katolicy robili pisanki, a prawosławni – kraszanki. Kraszanki były „obowiązkowo” czerwone. Dopiero po wielu latach dowiedziałem się, dlaczego. Stało się to w cerkwi p.w. św. Marii Magdaleny, Apostołom Równej na stoku Góry Oliwnej w Jerozolimie. Kiedyś szczęśliwie trafiłem na czas, kiedy była otwarta i dostępna. Przykuł moją uwagę wielki obraz, na którym św. Magdalena trzymała w ręku czerwone jajko.

życzenia świąteczne

portret użytkownika Marian Grotowski
OIP (1).jpeg

Z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa życzę wszystkim moim znajomym i przyjaciołom, wszystkim którym bliskie są wartości chrześcijańskie, wszystkim którym dobro Polski leży na sercu aby Zmartwychwstały Chrystus napełnił nasze serca wiarą, nadzieją na lepsze jutro, miłością do wszystkich których Pan Bóg stawia na naszej drodze. Życzę też aby Zmartwychwstały Chrystus zasiadł wspólnie z nami przy świątecznym stole.

Marian

29 marca 2024

Wielki Tydzień

portret użytkownika Małgorzata K
monstrancja.jpg

z naszego archiwum

Ostatni tydzień Wielkiego Postu rozpoczyna Niedziela Palmowa. Poświęcenie palemek i procesja tego dnia odbywa się na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy i oznacza gotowość pójścia za Jezusem. Podczas Mszy Świętej czytany jest opis Męki Pańskiej.

Od Niedzieli Palmowej rozpoczyna się Wielki Tydzień, a ostatnie trzy dni to Triduum Paschalne.

Narodowa nowenna

portret użytkownika Koło Przyjaciół Radia Maryja
movie: 
See video

Trybunalska Alternatywa zaprasza na polski film fabularny film "Powołany 2"

portret użytkownika Trybunalska Alternatywa
18.03.2024 17:00
18.03.2024 20:00

W poniedziałek 18 marca 2024 roku o godz. 17,00 w kinie "Helios" w Piotrkowie Trybunalskim rozpocznie się projekcja filmu "Powołany 2".
Ceny biletów promocyjne.

Zapraszamy
Trybunalska Alternatywa

List pasterski Metropolity Łódzkiego

portret użytkownika Forum Ruchów Katolickich

List pasterski Metropolity Łódzkiego na zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej - na IV Niedzielę Wielkiego Postu.

Kochani

Siostry i Bracia,

Czcigodny Ksiądz Paweł Słabaszewski został Proboszczem Parafii w Chabielicach

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

W "Dzienniku Łódzkim" przeczytałem informację, że Czcigodny Ksiądz Paweł Słabaszewski, dotychczasowy, od 2016 roku, Wikary w Bazylice Świętego Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczął posługę Proboszcza w Parafii Świętego Michała Archanioła w Chabielicach. Ksiądz Paweł jest wieloletnim Celebransem Mszy Świętej Trydenckiej w Kościółku przy Krakowskim Przedmieściu 29 w Piotrkowie Trybunalskim. Jest również wychowawcą wielu młodych, zdolnych mężczyzn służących do Mszy Świętej Trydenckiej.

Gwałt się zawsze gwałtem odciska

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Pan Jezus powiedział:
"Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca swojego i ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego jak siebie samego".

W Osiemdziesiątą Rocznicę Śmierci kaprala "Szczerby" warto przypomnieć to mądre przesłanie. Gdyby Marian Król ukląkł pod słupem ogłoszeniowym i poprosił innych o odmówienie wspólnej Modlitwy różańcowej, pewno żyłby do dziś.

Wydarzenia, które rozegrały się
w Piotrkowie Trybunalskim 78 lat później, nie były aż tak tragiczne.

Subskrybuj zawartość