Skip to main content

Animatorzy Wizerunku Polski w Europie

portret użytkownika IMS.PT

Szanowni Absolwenci Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS)!

Rozpoczynająca się 15 października 2022 trzecia już edycja Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS) przybierze nieco inną formułę w tym sensie, że zostanie połączona z dwoma jeszcze projektami prowadzonymi przez Instytut Myśli Schumana. Zajęcia będą odbywały się wspólnie, zgodnie z harmonogramem. Piszę o tym po pierwsze dlatego, że w ramach nieco zmienionej formuły możecie Państwo być zainteresowani tym, co się tu będzie działo. Drugi zaś powód, najważniejszy, to moja prośba, abyście Państwo w swoim otoczeniu poszukali ewentualnych chętnych do tego, by zostać słuchaczami tej trzeciej edycji, przy świadomości tego iż formuła została poszerzona i tym samym to może sprawić, iż będzie ona interesująca dla pewnych osób.

Dwa wspomniane dodatkowe projekty to:

1. Projekt Animatorzy Wizerunku Polski w Europie (AWPE). Dokładne dane na ten temat zawarte są na stronie https://awpe.pl/. Celem projektu jest budowanie dobrego wizerunku Polski wśród cudzoziemców poza granicami w obszarze kultury, edukacji, nauki, tradycji wartości chrześcijańskich, patriotyzmu, gospodarki i polityki w spójności z koncepcją solidaryzmu społeczno-gospodarczego Roberta Schumana. Załączam tu ulotkę o projekcie AWPE.

2. Forum Polonii Gospodarczej. Jego celem jest zainicjowanie systematycznych spotkań na platformie Internetowej Instytutu Myśli Schumana grup interesów branżowych firm polonijnych i podmiotów z Polski w celu wyboru i realizacji wspólnych projektów inwestycyjnych i eksportowych. Animatorzy pełnią funkcję liderów powstających grup biznesowych i projektowych. Instytut Myśli Schumana udostępnia i obsługuje platformę Internetową w zakresie działania Forum Polonii Gospodarczej. Możliwe jest ewentualne wsparcie Instytucji Rządowych i pozarządowych oraz istotnych dużych podmiotów biznesowych w Polsce wraz z zaangażowaniem kluczowych ekspertów i praktyków życia gospodarczego, a także sięganie po wsparcie finansowe na wybrane projekty wraz z wprowadzaniem odpowiednich rozwiązań regulacyjnych i instrumentów wspierających wdrażanie projektów gospodarczych w ramach powstających polonijnych grup biznesowych.

Będziemy się spotykać na wspólnych zajęciach PUNCS, ale też kierunek naszych starań jest jeden: zmieniać nasze otoczenie społeczne. W jakimś sensie może być uważane za coś drugorzędnego, czy ktoś będzie się nazywał Animatorem Myśli Chrześcijańsko- Społecznej, Animatorem Wizerunku Polski w Europie, czy też Animatorem Polonii Gospodarczej. Wszyscy jesteśmy na służbie Pana.

Gdyby Państwo wiedzieli o kimś potencjalnie zainteresowanym włączeniem się do tego rodzącego się środowiska animatorów, gorąco proszę o powiadomienie tej osoby. Tutaj załączam ulotkę zapraszającą na PUNCS, z dwoma stornami w osobnych plikach JPG, oraz tekst zaproszenia profilowany na ludzi związanych z „Solidarnością”. Te pliki są do pobrania ze strony startowej https://puncs.pl/. Obok tego ten sam tekst zaproszenia sprofilowaliśmy również i na inne grupy zawodowe czy środowiskowe i to indywidualnie prześlę do Państwa, wiedząc że, przykładowo, do nauczyciela warto przesłać tekst sprofilowany na zapraszanie nauczycieli. Zawsze to jest to samo zaproszenie i zmianie ulega tylko przedostatni akapit.

Na tej samej stronie https://puncs.pl/ umieściłem kilka swoich artykułów których celem ma być popularyzowanie naszego PUNCS. Obecnie to jest 7 artykułów i na ile starczy mi sił będę chciał dołączyć jeszcze kolejne. Te krótki artykuły możecie Państwo pobierać w postaci plików PDF i również wykorzystywać na cele promocji. Przykładowo, jeżeli znacie Państwo osobę pracującą w banku, a potencjalnie zainteresowaną PUNCS, możne tej osobie podesłać mój artykuł „Wyzwania formacji pracowników banków”.

Swoją drogą, jestem żywo zainteresowany z Państwa strony krytyką tych moich tekstów. Ja sam zawodowo jestem architektem i to, co pisałem o formacji architektów zapewne jakoś, mówiąc kolokwialnie, „trzyma się kupy”. Natomiast co do innych sfer zawodowych mogłem tu umieścić sporo głupot. Będę wdzięczny, jeżeli Państwo to przeczytacie i przekażecie mi swoje uwagi. Choć same artykuły zostały napisane jako teksty promocyjne związane z rekrutacją nowych słuchaczy, jednak mogą one zawierać zagadnienia warte dalszego rozwijania, co mogłoby się przerodzić w interesującą dyskusję.

W najbliższą niedzielę wspólnymi siłami PUNCS i AWPE przeprowadzone zostanie spotkane w Wilnie, tam w godzinach od 15:00 do 18:00, zaś czasu polskiego od 14:00. Szczegóły zawarte są w załączonej tu ulotce. Gorąco zapraszam i tych, którzy mieszkają na Litwie, jak i tych, dla których przyjazd do Wilna nie jest dużą trudnością, zaś chętnie by to połączyli z tym, aby pokłonić się Naszej Pani w Ostrej Bramie.

Za dwa tygodnie, 15 października 2022, odbędą się pierwsze zajęcia trzeciej edycji PUNCS w połączeniu z dwoma wspomnianymi wyżej projektami. Będzie to połączone ze spotkaniem w Berlinie, najprawdopodobniej w budynku ambasady polskiej, o czym jeszcze osobno będę Państwa informować. I ja sam będę tam obecny w Berlinie, zaś my wszyscy razem połączeni za pośrednictwem Ms Teams. Gdyby ktoś z Państwa zechciał z kolei przybyć do Berlina, gorąco zapraszam. Od piątku wieczorem 14 X do niedzielnego południa będzie tam również spotkanie rekolekcyjne Towarzystwa Roberta Schumana i jego sympatyków, prowadzone przez o. dr Ryszarda Szymanika SChr.

Serdecznie Wszystkich Państwa pozdrawiam – dr Marek Oktaba

5 października 2022

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak