Skip to main content

Szanowni Absolwenci Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS)!

portret użytkownika IMS.PT
03.11.2023
05.11.2023

Serdecznie zapraszam na Zjazd Słuchaczy i Absolwentów Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS) połączony z konferencją „Powołani do życia na obcej ziemi - według koncepcji Jana Pawła II, Augusta Hlonda oraz Roberta Schumana” odbywającą się w ramach projektu Animatorzy Wizerunku Polski w Europie (AWPE). Wszystko to razem odbędzie się we Wrocławiu od piątku wieczorem 3 XI 2023 do niedzieli 5 XI 2023, zaś sobotnia konferencja dostępna będzie poprzez Ms Teams.

Transmisja konferencji na YouTube będzie dostępna na żywo pod linkiem:
https://youtube.com/live/Hd3KdQGER_c?feature=share
Będziemy wdzięczni za subskrypcję naszego kanału :)

Wszystkich zainteresowanych, którzy nie będą obecni we Wrocławiu - zachęcamy do udziału online poprzez platformę MS Teams pod poniższym linkiem, co umożliwi Państwu również uczestnictwo w panelach dyskusyjnych:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aZNTedyyBRmMYyL1Q3MVVp6uRw...

Przepraszam, że przesyłam to zaproszenie z takim opóźnieniem, zaledwie na dwa i pół tygodnia przed faktem, a do tego w terminie, który wiele osób już zapewne sobie zarezerwowało na spotkania rodzinne połączone z odwiedzeniem grobów. Pewnie źle to o nas świadczy jako o słabych organizatorach. Faktycznie, jest nas mało i jesteśmy przeciążeni licznymi zadaniami, stąd w niektórych sprawach improwizujemy. Jak to dokładnie się uda co do zjazdu we Wrocławiu, jeszcze nie wiem. Zarezerwowaliśmy cały budynek klasztoru Sióstr de Notre Dame we Wrocławiu przy ul. św. Marcina 12, na dwie noce, a udało się nam na to znaleźć pieniądze, tak więc osoby zgłaszające się do mnie w pierwszej kolejności otrzymają nocleg, śniadanie i sobotnie posiłki nieodpłatnie. Trzeba tylko na własny koszt dojechać do Wrocławia. Na razie nie wiem, czy powyższa nasza oferta kierowana do Państwa będzie oznaczała zapełnienie wszystkich pokoi w budynku. Być może, trzeba będzie przeprowadzić działanie opisane w czytaniu mszalnym z ostatniej niedzieli, to jest wyjść na rozstajne drogi i zaprosić wszystkich, których spotkamy: złych i dobrych (por. Mt 22, 1-14). Może i tak będzie, że jeszcze w przeddzień będę do Państwa wydzwaniać, zachęcając do przyjazdu, aby zapłacone łóżko się nie zmarnowało. A może już za niedługo będę miał wypełnioną całą listę? Sam jestem ciekaw, jak to się potoczy.

Miejsce, w którym będziemy nocowali, jest magiczne. Część murów budynku to oryginalne ściany zamku Książąt Wrocławskich i właśnie tu mieszkała św. Jadwiga Śląska. Będziecie Państwo mogli się chwalić wnukom, że przebywaliście w jednym domu z Patronką Śląska. Siostry prowadzą tu kawiarenkę z pysznymi serniczkiem i jabłecznikiem. Jadłem i gorąco polecam. A w podziemiach, obok wyeksponowanych reliktów architektonicznych, są makiety zamku z paru faz jego kolejnych przebudów.

Z kolei konferencja będzie w pobliskim budynku Liceum Salezjańskiego obok Kościoła św. Michała przy ul. Prusa 78. W tym kościele w sobotę o 9:00 dwaj nasi wykładowcy z konferencji, o. dr Ryszard Szymanik TChr z Poznania i ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Warszawy, będą dla nas koncelebrowali mszę świętą. W tym samym kościele przed stu laty modliła się św. Edyta Stein i tu jest poświęcona jej kaplica. W sensie symbolicznym możemy to uważać za miejsce przechowywania jej relikwii; jak wiecie, sama Święta została zamordowana w Auschwitz-Birkenau, zaś jej prochy rozsypane na tamtejszym polu.

Wśród prelegentów znajdą się także prof. Tomasz Grzegorz Grosse, prof. Zbigniew Krysiak, prof. Wiesław Wysocki, nasza wspaniała redaktorka „Schuman’s Optic Magazine” Anna Wiejak, a także ja niżej podpisany. Załączam roboczy plan konferencji, obecnie zamykany przez koordynatorkę projektu AWPE, nieustraszoną Martę Kowalczyk. Gdy tylko dostanę ostateczną wersję planu, potwierdzoną przez wszystkich prelegentów, niezwłocznie ją Państwu roześlę.

Konferencja będzie zastępowała wykłady PUNCS pierwotnie planowane na trzy spotkania jesieni 2023. Program będzie tak bogaty w treści intelektualne, iż nie wypada tego nad miarę mnożyć. Natomiast jest inna potrzeba, ważniejsza od wysłuchiwania kolejnych wykładów. Mamy liczną grupę słuchaczy PUNCS, którzy jeszcze nie napisali swej pracy dyplomowej. Ta jesień niech będzie przeznaczona właśnie na pisanie tych prac, w czym nasze grono ekspertów oferuje swoją pomoc. Do poszczególnych osób będę w tej sprawie kierować indywidualne listy, ewentualnie będę próbował telefonować. A spotkanie we Wrocławiu może się stać właśnie bardzo dobrą okazją do tego, by tu podyskutować o tematyce prac. Jeżeli na zjazd zdecydują się przyjechać również absolwenci PUNCS oraz Przyjaciele Schumana, wówczas mogą oni wesprzeć swą wiedzą i doświadczeniem obecnych słuchaczy PUNCS. Gorąco zapraszam również osoby, które się zapisały jako animatorzy AWPE, bo i oni mogą się zdecydować, by napisać krótką dysertację. Dla całego naszego środowiska te prace to jest, nade wszystko, świetna przygoda. Próbujemy patrzeć na poszczególne zagadnienia przez pryzmat Ewangelii, a z tego wychodzą super treści. Zachęcam na tę odrobinę szaleństwa, nie pasującą do obrazu poważnych osób nie zajmujących się niczym więcej jak tylko robieniem kariery. Napisanie kilku stronnicowej pracy z perspektywy czasu zawsze będzie oceniane jako coś nadzwyczaj wartościowego.

I tu dochodzę do pewnego problemu co do listy osób nocujących od 3 do 5 XI w Klasztorze Sióstr de Notre Dame. Przydzielając lub odmawiając przydziału miejsc z jednej strony powinienem się kierować zasadą kolejności otrzymywania zgłoszeń. Ale z drugiej strony pierwszeństwo powinni mieć słuchacze PUNCS właśnie przygotowujący swoje prace dyplomowe. Jeszcze nie wiem, jak to ogarnę. Na radzie bardzo proszę, aby do mnie kierować zgłoszenia, na adres marek.oktaba@puncs.pl. Ze wszystkimi zgłaszającymi się będę nawiązywał indywidualny kontakt, stąd będę wdzięczny, abyście w zgłoszeniu podali Państwo również swój telefon.

Tu załączam plan i plakat konferencji, a także wczorajsze oświadczenie Instytutu Myśli Schumana, wydane pośród zawirowań polityki. Zapewne większość z Państwa już to oświadczenie otrzymała inną drogą.

Wszyscy ci z Państwa, którzy biegle mówią po czesku, mogą przeczytać wywiad z prof. Zbigniewem Krysiakiem na stronach od 14 do 19 załączonego tu numeru praskiego pisma „Echo”. W ostatni weekend byliśmy w Pradze na konferencji organizowanej przez czeskie stowarzyszenie Patrimonium Sancti Adalberti; obok Profesora był tam Tomasz Pysiak, ja, oraz dwóch przedstawicieli Młodzieżowych Grup Schumana: Kacper Sobczak i Wiktor Jabłoński. Żałujcie Państwo, że nie słuchaliście naszego Profesora, jak pięknie się wypowiadał jako panelista konferencji. W tej sprawie jeszcze osobno zdam Państwu relację, bo niniejszy e-mail już tu się rozrósł do rozmiarów na skraju przyzwoitości.

Serdecznie Państwa pozdrawiam - dr Marek Oktaba

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak