Skip to main content

Słowo Prezydenta

Szanowni Państwo, na zakończenie dzisiejszego Marszu, dzisiejszego spotkania, pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim obecnym za: postawę, świadectwo, za hołd oddany rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Nasza obecność dziś jest niezwykle ważna, zwłaszcza w czasie, kiedy bezideowość jest tym elementem, który niejednokrotnie, zwłaszcza w mediach ogólnopolskich, góruje nad tym co: zasadnicze, piękne, temu, za co życie oddał, rotmistrz Pilecki i inni wielcy Synowie polskiej ziemi.

Pragnę, na zakończenie, dziękując wszystkim za dzisiejszą obecność zachęcić, tak jak powiedział mój przedmówca do obejrzenia Wystawy i do zachęcenia innych aby tutaj, przez następne dni, kiedy ta Wystawa będzie obecna mogli przychodzić.

Natomiast, w najbliższy piątek, 18 maja, będziemy obchodzić rocznicę zwycięskiego ataku polskiego korpusu na Monte Cassino. Dokładnie o 11,45 pierwszą flagą była polska flaga biało-czerwona, która zwisła na klasztorze Monte Cassino. Została tam zatknięta, dlatego też oddamy hołd, tym wszystkim, którzy walczyli szczególnie tym którzy polegli, składając wiązanki kwiatów, przy grobie Nieznanego Żołnierza.

Zachęcam wszystkich, którzy w tym czasie będą mieli czas i możliwość, aby przyjść i w ten sposób złożyć hołd tym, którzy polegli. Zwłaszcza, że o tej bohaterskiej postawie pod Monte Cassino i wielu innych wydarzeniach historycznych związanych z II wojną światową, z wojną 20 roku - wojną bolszewicką, nasi koalicjanci, niestety, nie pamiętali. Efektem tego było między innymi prześladowanie wyjątkowych wspaniałych ludzi, polskich patriotów, takich jak rotmistrz Pilecki. Dlatego my, w tych czasach, w sposób szczególny winniśmy swoją postawą, swoim zaangażowaniem, świadomością polityczną i historyczną dawać świadectwo. Serdecznie, jeszcze raz dziękuję za obecność w szczególności młodym piotrkowianom, harcerzom, kombatantom, wam wszystkim tu obecnym.

Krzysztof Chojniak

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak