Skip to main content

Biesiada Trybunalska

portret użytkownika Admin
04.08.2012 09:00
25.08.2012 23:00

Biesiada Trybunalska:

- modlitwa do św. Biskupa Stanisława w parafii św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim;
- wystawa w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim;
- konferencja naukowa w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim;
- piknik rodzinny połączony z biesiadą piwną na Rynku Starego Miasta;
- informacja o szlaku turystycznym piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim .

Modlitwa do św. Biskupa Stanisława w parafii św. Jakuba (Krakowskie Przedmieście 2, Piotrków Trybunalski): św. Biskup Stanisław uznawany jest za opiekuna piotrkowskich piwowarów. Stał się nim oficjalnie w 1722, kiedy to August II 8 sierpnia zatwierdził statut cechu piwowarskiego dla miasta Piotrkowa. Wybór patrona padł na Św. Biskupa Stanisława (Stanisława ze Szczepanowa), gdyż tak jak jego legendarne członki ciała połączyły się, tak piwowarzy piotrkowscy zjednoczyli się tworząc cech piwowarski. W kościele pw. Św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim, zachował się fragment ołtarza cechu piwowarskiego. Obraz św. Stanisława odnaleziony został dzięki badaniom mgr. Pawła Kendry, wieloletniego pracownika Muzeum w Piotrkowie. Obraz Św. Biskupa Stanisława nie jest na co dzień widoczny w piotrkowskiej Farze. 4 sierpnia 2012, w 290 rocznicę nadania praw dla cechu piwowarów piotrkowskich zostanie na chwilę odsłonięty, a obecni, zgodnie ze XVIII–wiecznym statutem (znajduje się w skarbcu Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim) staną ze świecami w dłoniach, aby uświęcić niniejszą okoliczność krótką modlitwą. (Opracowanie Tomasz Kruz)

Wystawa w Muzeum „525 lat tradycji browarniczych w Piotrkowie Trybunalskim” (Plac Zamkowy 4, Piotrków Trybunalski): W 1487 roku, król Kazimierz Jagiellończyk zatwierdził statut cechu kupców piotrkowskich, w którym jest zapisane, że za fałszowanie miar i wag grozi kara ¼ beczki dobrego piwa. Mgr Krzysztof Urzędowski, były wieloletni pracownik AP w Piotrkowie Trybunalski, wspólnie z Andrzejem Kędzierskim opracowywał akta cechowe miasta Piotrkowa. Według jego badań, prawa spisywane w statutach cechowych „sankcjonowały zastany stan prawny”. Sankcjonowany stan musiał istnieć w danym ośrodku od minimum 100 do 200 lat. Stąd też tradycje browarnicze sięgają w Piotrkowie XIII wieku, czyli początków najstarszej wzmianki o Piotrkowie. (Opracowanie Tomasz Kruz)

Konferencja naukowa „290-ta rocznica nadania praw dla cechu piwowarów piotrkowskich” w Muzeum (Plac Zamkowy 4, Piotrków Trybunalski): w 1722 roku, 8 sierpnia, król August II w Warszawie potwierdził prawa cechu piwowarów piotrkowskich. Oryginał tego dokumentu zaprezentowany zostanie tylko 4 sierpnia. W ramach konferencji mgr Paweł Kendra, wygłosi referat na temat: „Gdzie szukać patrona piotrkowskich browarników?” Wszystkie referaty przygotowane na konferencję znajdą się w specjalnie przygotowanym wydawnictwie. Teksty naukowe zostały przygotowane w sposób na tyle przystępny, a by każdy czytelnik mógł po nie sięgnąć. (Opracowanie Tomasz Kruz)
Piknik rodzinny połączony z biesiadą piwną (Rynek Starego Miasta, Piotrków Trybunalski): spotkanie z piwami Browaru Cornelius z Piotrkowa Trybunalskiego. Browar Cornelius z powodzeniem kontynuuje wielowiekowe tradycje piwowarstwa piotrkowskiego.
Informacja o szlaku turystycznym piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim: z okazji 525-lecia tradycji browarniczych w Piotrkowie Trybunalskim oraz 290-lecia nadania praw dla cechu piwowarów w Piotrkowie Trybunalskim miasto przygotowało szlak turystyczny. Szlak obejmuje najważniejsze punkty związane z historią piwowarstwa i browarnictwa w Piotrkowie Trybunalskim. Opracowanie szlaku jest kontynuacją wcześniejszych, podobnych przedsięwzięć, takich jak np.: Trakt Wielu Kultur, czy Szlak Filmowy.
Organizacja Biesiady Trybunalskiej, przedsięwzięcia zakrojonego na tak wielką skalę, wymaga współpracy i współdziałania bardzo wielu różnych instytucji, przedsiębiorstw i osób. Osobą inspirującą i spinającą wszystkie działania organizacyjne jest Tom(asz) Kruz, znany piotrkowski naukowiec, archiwista i pasjonat miasta. Tom Kruz jest autorem fundamentalnej dla historii piotrkowskiego browarnictwa publikacji „Browarnictwo w Piotrkowie od XVI do XVIII wieku”. Teraz Tom Kruz zaprasza na piwo!
W organizacja Biesiady Trybunalskiej uczestniczą takie instytucje jak:
- Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim,
- Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim,
- Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim,
- Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim,
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim,
- Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim
- Archiwum Państwowe w Łodzi,
- Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim,
- Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie
- Browar Cornelius, Browar Kiper, Sulimar
- Przedsiębiorstwa: Ares Bracia Maciołek, esc.org.pl, netuno.pl, Area, Cukiernia Migdał, Altamira, Pub Analog Chat Room, Pub Skyy, Restauracja "U Dunina", MZK Piotrków, Hotel Staromiejski, Pub Filmówka, Cafe & Bistro Zielona Oliwka, Hospoda Voják Švejk.
- Stowarzyszenia Loża Kulturalna Stare Miasto
- Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne
i inni.

http://www.bractwopiwne.pl/

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak