Skip to main content

Najskuteczniejszy lek jest najtańszy na rynku !

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Wstęp do książki: Sean Foy „Masz 10 minut? Zainwestuj w swoje zdrowie”.
Wydawnictwo Studio Emka,
Warszawa 2011

Wyobraźmy sobie... Telewizja, gazety zamieszczają reklamę wspaniałego środka o udowodnionej skuteczności w leczeniu wielu schorzeń. Dowiadujemy się, że na rynku niebawem pojawią się pigułki poprawiające nastrój, wspomagające leczenie depresji, cukrzycy, a nawet raka. Mają też poprawiać pamięć i opóźniać starzenie się mózgu, zapewnić młodszy wygląd i wyższą samoocenę. Dzięki nim nasze kości, stawy i serce będą zdrowsze. Możemy zażywać je śmiało, ponieważ nie powodują żadnych działań niepożądanych! Któż nie chciałby kupić takich pigułek? Iluż z nas natychmiast pobiegłoby do aptek! A teraz dobra prawdziwa wiadomość! Taki „magiczny” środek naprawdę istnieje. Jest nim aktywność fizyczna. I nie musimy płacić, możemy mieć ją za darmo...

Nieustannie zadziwia mnie, że zdecydowana większość pacjentów, których spotykam w mojej pracy, dbanie o swoje zdrowie utożsamia tylko i wyłącznie z wizytami w przychodni po kolejne recepty na leki. Kiedy mówię o wielkiej roli ćwiczeń w utrzymaniu dobrej kondycji, najczęściej słyszę: „Ależ pani doktor, kto miałby na to czas...”. Smutne, że tak rzadko pamięta się, iż ruch jest również skutecznym lekiem. A nawet lekiem, którego nie sposób zastąpić. Przeprowadzone w ostatnich latach badania udowodniły ogromne znaczenie odpowiedniej aktywności fizycznej dla naszego zdrowia. Wiemy z całą pewnością, że brak ćwiczeń przyczynia się do powstania wielu chorób (niektóre nowotwory, cukrzyca, choroby układu krążenia, osteoporoza, zmiany zwyrodnieniowe stawów). Aktywność fizyczna pozwala leczyć raka! W opublikowanej niedawno analizie, stwierdzono, że pacjentki leczone z powodu raka piersi i utrzymujące aktywność fizyczną na odpowiednim poziomie zmniejszają ryzyko nawrotu choroby, a tym samym utraty życia, o 40 procent, zaś ćwiczący odpowiednio dużo pacjenci po leczeniu raka jelita grubego aż o 50 procent.

Seana Foya spotkałam po raz pierwszy kilka lat temu, kiedy uczestniczyłam w sesji treningowej
4*3*2*1. Potem kilkakrotnie miałam okazję z nim rozmawiać i nie mogłam się doczekać, kiedy pojawi się polska wersja książki jego autorstwa – The 10-Minute Total Body Breakthrough.

To rewelacyjna książka i napisana w bardzo przystępny sposób. Przedstawia program ćwiczeń,
który jest szansą dla wielu ludzi, nieuprawiających ćwiczeń z powodu braku czasu lub braku wiedzy jak należy ćwiczyć. Bo przecież prawdą jest, że w codziennym zabieganym życiu, kiedy po ośmiu lub więcej godzinach spędzonych w pracy musimy zająć się domem, rodziną, bardzo trudno jest wygospodarować czas, żeby dojechać na basen czy na siłownię. Ale dzięki proponowanemu przez Seana Foya programowi 4*3*2*1 nawet osoby bardzo zajęte mogą wypracować sobie lepsze zdrowie, samopoczucie i formę. Wielkim atutem tego programu jest jego udowodniona skuteczność oraz to, że stoją za nim solidne podstawy naukowe. Jest świetnym poradnikiem jak ćwiczyć w sposób najbardziej efektywny, angażując jednocześnie całe grupy mięśni i,
dzięki metodzie ćwiczeń interwałowych, maksymalnie zwiększając zużycie energii. Tak więc wskazówki Seana Foya pomocne są również osobom już trenującym i sprawiają, żę ich treningi będą jeszcze bardziej skuteczne.

Lekarz medycyny Katarzyna Świątkowska

http://kobieta.interia.pl/kultura/news-masz-10-minut-zainwestuj-w-swoje-...
http://www.youtube.com/watch?v=aXL7DyH9OAY

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak