Skip to main content
portret użytkownika grzegorz
herbPT.svg.png

Piotrków Trybunalski w roku 2012 liczył 76404 mieszkańców, przy obecnym stopniu wyludniania: około 2030 - miasto może liczyć około 60 tysięcy mieszkańców.
Zagrożenie, które staje się coraz bardziej widoczne, determinuje podjęcie natychmiastowych działań w zakresie stworzenia i realizacji programu zachęcania młodych piotrkowian do planowania własnej przyszłości w Piotrkowie Trybunalskim.

Musi powyższe nastąpić poprzez pobudzenie przedsiębiorczości oraz motywowanie do realizacji kreatywnych projektów, które zarówno będą służyć im samym, ale także przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy.
Trzeba znaleźć i wyposażyć młodych ludzi, a także osoby +50 w takie instrumenty, które dadzą efekty. Możemy to nazwać strefą podwyższonej aktywności gospodarczej Piotrkowa Trybunalskiego. Chodzi o to, żeby osoby zakładające własne przedsiębiorstwa znalazły w jednym miejscu kompleksową poradę, jak założyć własną firmę, z jakimi przepisami prawa się to wiąże, ale i uzyskali informację o możliwościach uzyskania pieniędzy na działalność z różnych podmiotów istniejących na rynku, np. udzielenie informacji o działalności Łódzkiej Izby Przemysłowo Handlowej, Łódzkiej Strefy Ekonomicznej, Fundacji dających możliwości pozyskania środków unijnych i wreszcie pomoc w tworzeniu biznesplanów, w pisaniu projektów unijnych.

Zakłada się także wyremontowanie pomieszczeń w budynkach zasobów miejskich, które można byłoby wynająć za przysłowiową złotówkę dla obiecujących firm z dostępem do Internetu. Przed nami staje widmo wyludniania się miasta, należy więc zachęcić uczniów do zainteresowania się przedsiębiorczością, ukazywać korzyści, jakie mogą płynąć z założenia własnej działalności gospodarczej. Ponadto musi powstać forum gospodarczo-uczelniane, w którego skład wchodziliby nauczyciele akademiccy Piotrkowa Trybunalskiego oraz przedsiębiorcy; które organizowałoby cykliczne spotkania rozwoju ekonomicznego centralnej Polski oraz byłoby forum wymiany informacji o potrzebach przedsiębiorców i uczelni wyższych w Piotrkowie Trybunalskim:
od podatków do potrzeb rynku pracy przez możliwość wspierania uczelni wyższych w różnorakich formach kształcenia tak, by miasto mogło mieć rozwijające się uczelnie wyższe. Forum wyższych uczelni przy prezydencie zajmowałoby się także wymianą informacji tak, by nie dublowały się kierunki studiów na różnych uczelniach, zajmowałoby się planowaniem rozwoju szkolnictwa wyższego w mieście. Ponadto powrót do wsparcia szkolnictwa zawodowego już w gimnazjum przekazywanie informacji o szkolnictwie zawodowym i możliwościach wsparcia w założeniu własnego przedsiębiorstwa oraz potrzeb lokalnego rynku i przewidywanych trendów w kraju.
Pokazywanie wartości, jaką niesie za sobą wykwalifikowany przedsiębiorca-rzemieślnik dla swojego miejsca zamieszkania. Trzeba także zrównoważyć politykę podatkową w mieście, która zatrzymałaby wzrost podatków, zaktywizowałaby strefę ekonomiczną. Należy natychmiast przystąpić do szukania i pozyskiwanie inwestorów przy bardzo umiejętnym zastosowaniu pomocy de minimis za utworzenie nowych miejsc pracy.

Miasto musi także przygotować tereny inwestycyjne, które będą jak najlepiej uzbrojone, by mogły być ciekawą oferta dla przedsiębiorców.

Podsumowanie wykorzystanie własnych zasobów oraz przekształcenie warunków obecnych – negatywnych dla przedsiębiorców.

Z wyrazami szacunku,

Grzegorz Lorek: www.glorek.pl

5 listopada 2014

4.42857
Ocena: 4.4 (7 głosów)
Twoja ocena: Brak

Raz na zawsze jakby szablą...

portret użytkownika witold k
5

uciąć gierkowską propagandę sukcesu. Całą machnę propagandy zaprząc do podnoszenia roli obywatela-podatnika. -Wspólnota nie w deklaracjach a w życiu. Karę Miejską wykorzystać w formie stałych publicznych statystyk pozyskiwania i wydania publicznego gorsza - zwiększać świadomość obywatelską co do pozycji i odpowiedzialności za wspólnotę. Wymieniać co kadencję skład RM i Prezydenta Miasta co II aż do czasu zupełnej zmiany prawa wyborczego (ograniczenie ilości radnych, referenda, samo opodatkowanie się w jasnym celu, większościowa jednomandatowa OW). Na dużą, możliwą skalę, korzystać z nowych form zbiórki publicznej. Miejskie instytucje - z zakładów pracy chronionej, przekształcić w służebne wobec inicjatyw obywatelskich zaplecza: merytoryczne techniczne, logistyczne. Wrócić do komisji statutowych, które będą na dole i na forach krajowych samorządowych lobbować na rzecz stosownych zmian zwiększających prawa samorządowej administracji (wspomagać inicjatywy). Wszelakie zespoły, komisje przy Prezydencie Miasta bądź RM mają prowadzić działalność publiczną poprzez publiczny portal internetowy i we współpracy z Komisją Statutową. Za pracę w zespole żołd pobiera jedynie biedny... praca na bieżąco podlega opinii wszystkich chętnych zarejestrowanych. Do p. Piotra Grabowskiego po załapaniu się na żołd od PROMu-u apelowałem o niepobieranie żołdu i zarejestrowanie grupy czł. Rad Nadzorczych, w której to grupie edukowaliby podatników z prawa, obyczaju i praktyki zarządzania majątkiem. Każdy kto korzysta z przywileju (jakiegokolwiek...) oddaje go w sposób dla ciebie możliwy.

Mam nadzieję, że mieszkańcy Piotrkowa wybiorą Pana

Z takimi kompetencjami jak Pańskie, Piotrków mógłby patrzeć z nadzieją w przyszłość.

Jak zwykle zgadzam się ze

Jak zwykle zgadzam się ze Stasiem ;)

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.