
Wbrew pozorom nie pochodzi on ze stolicy Wielkiej Brytanii, ale z miasteczka London w amerykańskim stanie Teksas. Może on w znacznej mierze zachwiać dotychczasową prahistorią. Niektórzy badacze uważają, że może on sobie liczyć nawet 140 milionów lat. Jeżeli te twierdzenia okażą się prawdziwe, oznaczałoby to, że narzędzie powstało w erze dinozaurów, co stoi w sprzeczności z teorią ewolucji człowieka i jego umiejętności technologicznych.
W 1934 roku w niewielkiej miejscowości London w stanie Teksas para małżeńska o nazwisku Khan wybrała się na popołudniowy piknik w okolice klifów otaczających miasto. Po posiłku, podczas spaceru, pani Emma Khan potknęła się o wystający ze skały przedmiot. To, co początkowo wydawało się być zwykłym fragmentem kamienia, okazało się czymś znacznie bardziej niezwykłym – zawierało w sobie… młotek.
Znalezisko nie prezentowało się szczególnie nadzwyczajnie – metalowe narzędzie o długości około piętnastu centymetrów z drewnianą rączką. Niezwykłe by jednak fakt, że przedmiot był całkowicie zatopiony w wapieniu. Państwo Khan postanowili odłupać część kamienia i pokazać swoje odkrycie naukowcom, licząc na wyjaśnienie zagadki.
Pierwsze badania jedna nie przyniosły sensacyjnych wniosków. Eksperci jednogłośnie uznali znalezisko za mistyfikację i na kilkadziesiąt lat artefakt został zapomniany.
Sytuacja uległa zmianie dopiero w latach 80. XX wieku, kiedy to tajemniczy młot zakupili przez kreacjoniści – zwolennicy teorii odrzucającej ewolucję – i umieścili go w muzeum jako dowód na istnienie zaawansowanej cywilizacji miliony lat temu.
Dr K.E. Baugh, dyrektor Muzeum Zabytków Skamieniałości, w którym obecnie znajduje się omawiany artefakt, stwierdził kategorycznie, że znalezisko pochodzi z wczesnego okresu kredy, co datowałoby je na co najmniej 100 milionów lat. Na poparcie tej tezy przytoczył wyniki badań przeprowadzonych przez specjalistów z różnych ośrodków naukowych, w tym z renomowanego Laboratorium Battel w USA.
Badania te odsłoniły kilka zdumiewających faktów. Po pierwsze, drewniana rękojeść młota z zewnątrz skamieniała, a wewnątrz całkowicie przekształciła się w węgiel – proces, który wymaga milionów lat. Po drugie, specjalistów z Instytutu Metalurgicznego w Columbus (Ohio) zaskoczył niespotykany skład chemiczny metalowej części narzędzia: 96,6% żelaza, 2,6% chloru i 0,74% siarki, bez jakichkolwiek innych zanieczyszczeń.
To, co najbardziej zdumiało metalurgów, to wyjątkowa czystość żelaza, niespotykana w całej historii ziemskiej metalurgii. Metal nie zawiera żadnych pęcherzyków ani typowych domieszek stosowanych we współczesnym przemyśle do produkcji stali, takich jak mangan, kobalt, nikiel, wolfram, wanad czy molibden. Szczególnie intryguje wysoka zawartość chloru oraz całkowity brak węgla, podczas gdy ruda żelaza pochodząca ze złóż lądowych zawsze zawiera węgiel i inne zanieczyszczenia.
Kolejną zagadkę stanowi fakt, że żelazo Młota Londyńskiego nie ulega korozji. Gdy w 1934 roku odłupano skałę, poważnie zarysowano metal w jednym miejscu. Zaskakujące, że mimo upływu dziesięcioleci, na rysie nie pojawił się najmniejszy ślad rdzy. Ta niezwykła właściwość skłoniła niemieckiego badacza, dr Hansa-Joachima Zillmera, do wniosku, że „ten młotek został wykonany przy użyciu nieznanej nam technologii”.
Obecnie tajemniczy artefakt możemy oglądać w Creation Evidence Museum w Glen Rose w Teksasie. Jest on jedną z największych zagadek współczesnej archeologii i metalurgii, stawiającą pod znakiem zapytania naszą wiedzę o historii ludzkiej cywilizacji i technologii. Czy jest to dowód na istnienie zaawansowanych cywilizacji w odległej przeszłości, czy może wynik niezwykłego zbiegu okoliczności geologicznych – na to pytanie wciąż brak jednoznacznej odpowiedzi.
Kto i kiedy stworzył ten niezwykły artefakt? Jak to możliwe, że powstało on w czasach, gdy według współczesnej nauki na Ziemi nie istniały istoty zdolne do wytwarzania metalowych przedmiotów? Młot Londyński wciąż skrywa swoją tajemnicę, rzucając wyzwanie naszemu rozumieniu przeszłości i zmuszając do ponownego przemyślenia chronologii ludzkiego rozwoju technologicznego.
https://innemedium.pl/sites/default/files/styles/large/public/2025-04/pO...
Bibliografia
https://innemedium.pl/wiadomosc/mlot-londynski-sprzed-140-mln-lat-wciaz-...
Jacek Łukasik
5 maja 2025
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz