Skip to main content

W Klubie im. gen. „Grota” na temat „Cichociemnych” – Piotrków Trybunalski, 11 lutego 2016

portret użytkownika Admin
11.02.2016 12:30
11.02.2016 14:30
logo.ipn_.jpeg

Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 11 lutego 2016 r. (czwartek) odbędzie się wykład dr. Tomasza Matuszaka, dyrektora Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, zatytułowany Cichociemni – żołnierze Polskich Sił Zbrojnych.

Klubowicze spotkają się o godz. 12.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Jerozolimska 29).

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
***
Z inicjatywy Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w dniu 22 grudnia 2015 r. Sejm Rzeczypospolite Polskiej jednogłośnie ustanowił rok 2016 Rokiem Cichociemnych.
tekst Uchwały:
UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 22 grudnia 2015 r. w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Cichociemnych

W lutym 2016 roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej / Armii Krajowej, który nastąpił w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku.

Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z Krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzanie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę. Kilkudziesięciu kolejnych żołnierzy polskich – spadochroniarzy – skierowano do innych okupowanych krajów w Europie.
Cichociemni, ludzie, którzy odbyli szczególnie profesjonalne i specjalistyczne przeszkolenie, stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych. Z uwagi na fakt, iż ich zasługi w bojach o niepodległość Polski były niezwykłe, a wyczyny wojenne wyjątkowe, powinni znaleźć się na stałe w panteonie naszych bohaterów narodowych.

Wiedza na temat wielkich osiągnięć i poświęcenia Cichociemnych musi być upowszechniana, przede wszystkim wśród młodych Polaków. Działania ich rodzin, zarówno w Kraju jak i na emigracji oraz Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i innych środowisk, które kultywują tradycje Cichociemnych, zasługują na wsparcie instytucjonalne i obywatelskie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby oddać hołd wszystkim Cichociemnym, którym należy się szacunek całego Narodu oraz przekazać pamięć o Nich kolejnym pokoleniom, ustanawia rok 2016 Rokiem Cichociemnych.

Marszałek Sejmu: M. Kuchciński

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak