Skip to main content

Festiwal CAMERIMAGE odpłynął…

portret użytkownika Z sieci

Łódzkie media tego nie zauważyły… Pewnie dlatego, że trochę gryzie je (w szczególności elitę dziennikarską) sumienie. Pan Piotr Gliński, Pierwszy Wicepremier i poseł Ziemi Łódzkiej trzy dni temu w Toruniu podpisał umowę z p. Michałem Zaleskim, Prezydentem Torunia oraz p. Markiem Żydowiczem, Dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. W efekcie w Toruniu powstanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Będzie to kosztowało 600 mln zł, ale 400 mln da na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy tej okazji p. Wicepremier stwierdził: Od wielu, wielu miesięcy myśleliśmy o tym, by finalnie rozwiązać problem Camerimage. To najlepszy, najbardziej znany na świecie polski festiwal filmowy, skarb polskiej kultury, więc szukaliśmy rozwiązania i w końcu je znaleźliśmy.

Festiwal był już kiedyś w Toruniu – w latach 1993-1999. Następnie trafił do Łodzi zaproszony przez p. Tadeusza Matusiaka, Prezydenta naszego miasta. Pod moją protekcją pięknie się rozwinął. Dużą w tym zasługę miał mój zastępca p. Włodzimierz Tomaszewski. Niestety szefostwa klubów dominujących w tamtym czasie w Łodzi – lewicy i PO – z im znanych powodów, znielubiło p. Marka Żydowicza. Panowie radni nie zważali na światową markę Festiwalu, ani na to, że stanowi on jeden z najważniejszych argumentów w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Przegonili Żydowicza, a „przy okazji” także Dawida Lyncha. W czasie przesłuchań konkursowych przedstawiciel naszego miasta dość głupawo stwierdził, że „Camerimage to taki wędrowny festiwal (…). Może kiedyś wróci do Łodzi”. Komisji konkursowej nie przekonał. Wł. Tomaszewski i M. Żydowicz przez kilka lat pukali do różnych drzwi – w tym do p. Wicepremiera, posła Ziemi Łódzkiej, brata Rektora łódzkiej filmówki. Bezskutecznie. Magistrat i Rada też pozostały nieugięte.

A media łódzkie? Wtedy, w 2009-2010, nie chciały stanąć po stronie Festiwalu. Dziś wolą przemilczeć naszą klęskę i sukces Torunia…

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

2 października 2019

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak