Skip to main content

Z sieci - blog

Pokolenie JP II?

portret użytkownika Z sieci

Przez kilka lat powszechnie mówiono o „Pokoleniu JP II”. Potem przestano. Gdy próbowałem dowiedzieć się, jakie są wyróżniki, prócz wieku, członków tego pokolenia – zapadała cisza. Czyżby poczucie przynależności do tego pokolenia miało charakter wyłącznie emocjonalny, wynikający z przeżyć doświadczanych w czasie spotkań ze Świętym? Szkoda, jeśli do tego się ograniczało. Zabrakło chyba przemyśleń i sformułowania programu identyfikującego to pokolenie

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

31 marca 2023

Europejska Stolica Kultury – zmarnowana szansa

portret użytkownika Z sieci

Łódź za mojej kadencji jako Prezydenta m. Łodzi kandydowała do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Mieliśmy ogromne szanse. Zorganizowaliśmy kilka dużych imprez Bożonarodzeniowych w Brukseli, imprezę promocyjną wspólnie z Ambasadą RP przy rządzie Belgii, braliśmy udział w kilku wystawach promocyjnych organizowanych w budynku Komitetu Regionów UE. Kilkakroć organizowałem seminaria i posiedzenia różnych Komisji Komitetu Regionów UE w Łodzi, przewodniczyłem posiedzeniom Komitetu Miast Włókienniczych Europy oraz Komisji Wspólnej Komitetu Regionów i Parlamentu Europejskiego.

Nieuctwo szkodzi nie tylko autorom głupich wypowiedzi

portret użytkownika Z sieci

„Reparacje wojenne należą się krajom, które przegrały wojnę. My wraz ze Stanami Zjednoczonymi, z Wielką Brytanią, Rosją sowiecką tę wojnę wygraliśmy” – stwierdziła Małgorzata Prokop-Paczkowska, posłanka do Sejmu RP z listy Nowej Lewicy w b.popularnym programie telewizyjnym. Gdyby zajrzała do jakiejś encyklopedii, do jakiegoś większego słownika albo choćby do Wikipedii, to przeczytałaby, że

W czyim interesie?

portret użytkownika Z sieci

W poważnym dzienniku przeczytałem ostatnio narzekanie na to, że w polskich miastach (zwłaszcza wielkich) brak jest Planów Zagospodarowania Przestrzennego obejmujących cały obszar miasta. To fakt. Należałoby jeszcze dodać, że taki stan np. w Łodzi istnieje już od ponad 30 lat. Kilkakrotnie – także za mojej kadencji prezydenckiej – podejmowane były próby przyjęcia dokumentu wstępnego – „Studium”, ale i tego nigdy Radzie Miejskiej nie udało się uchwalić. Jeśli się zastanowić, to interes w tym mają przede wszystkim opiniodawcy-decydenci.

Etiopski przekaz o świętym Piłacie

portret użytkownika Z sieci

W czasie pielgrzymki do Etiopii dowiedziałem się, iż w kościele koptyjskim Piłat Poncjusz ma status świętego. Powoływano się przy tym na zapisy Ewangelii oraz na starożytny przekaz. Istotnie, z zapisów w Ewangelii św. Jana i św. Mateusza wynika, iż Piłat nie chciał śmierci Jezusa i stosował wiele wybiegów, by ocalić Jego życie. Miał nadzieję, że uspokoi emocje tłumu przewlekłością postępowania – skorzystał z pretekstu, że Jezus był Galilejczykiem – więc odesłał Go do Heroda jako władcy Galilei. Herod docenił uznanie swych kompetencji przez urzędnika rzymskiego i odesłał Oskarżonego.

Nie narzekajcie potem, że nikt Was nie ostrzegał

portret użytkownika Z sieci
pieniadz.jpg

Ostrzegam przed likwidacją pieniądza gotówkowego, „fizycznie dotykalnego” i zastąpienie go zapisami elektronicznymi, pieniądzem cyfrowym. Gdy coś kupujemy za gotówkę – to wiemy o tym tylko my i ewentualnie – zaprzyjaźniony sprzedawca, gdy płacimy kartą – zostawiamy ślad. Nawet nie wiemy, kto go wykorzysta i w jakim celu. Kto do nas trafi i po co? Drugi problem jest jeszcze poważniejszy: w wyniku awarii systemu albo awarii zasilania prądem elektrycznym albo ataku hakera w kilka sekund możemy stracić wszystkie swoje zasoby – nic nie będziemy mogli kupić ani spłacić swoich zobowiązań.

Platforma firmuje walkę z Kościołem?!

portret użytkownika Z sieci

Zabiegając o względy lewicowego elektoratu i chętnie przyjmując w swoje szeregi niedawnych działaczy lewicy wysokiego szczebla (jak np. Arłukowicz i Joński) PO utraciła swój pierwotny charakter. Już nie ma tam mowy o „kościele łagiewnickim” i o rekolekcjach organizowanych dla posłów PO. Jest mowa o „opiłowywaniu katolików” oraz tolerancja dla fizycznych ataków na świątynie i na zakłócanie Mszy św. A także dla haseł o konieczności „odjaniepawłowiczania” ulic i szkół oraz rozbierania pomników Świętego.

Spóźnili się z „dobrą radą”

portret użytkownika Z sieci

Szacowni wysoce wykształceni mądrale na łamach opiniotwórczego dziennika „Rzeczpospolita” okazują wielkie zatroskanie, że kampania wyborcza zostanie zdominowana „walką o Jana Pawła II”. Szkoda, że nie pomyśleli wcześniej i nie wybili posłom Platformy z głów pomysłu, że nie należy popierać uchwały ws obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. PSL nie dał się namówić na taką głupotę i podłość. Teraz PO zapłaci wysoką cenę za ten swój głupi „wewnętrzny kompromis”.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

16 marca 2023

Pan poseł o Janie Pawle II

portret użytkownika Z sieci
kowal.jfif

Pan Paweł Robert Kowal polski polityk, poseł z listy Koalicji Obywatelskiej, politolog, historyk i publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych i profesor ISP PAN zadziwił mnie niezwykłym oświadczeniem w czasie debaty nad uchwałą Sejmu ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II: wykrzyczał z trybuny, że PiS chce Jana Pawła zapisać do PiSu. Następnie wraz z całą swoją formacją nie poparł uchwały. Czy to oznacza, że wypisał Jana Pawła II z KO?

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

13 marca 2023

Zrywam ostatecznie znajomość z p. Stefanem Niesiołowskim

portret użytkownika Z sieci

Był dla mnie wielkim bohaterem. Założycielem organizacji antykomunistycznej RUCH, człowiekiem, który zerwał tablicę upamiętniającą Lenina ze szczytu Rysów, więźniem politycznym w czasach głębokiego PRLu, współpracownikiem (a w istocie aktywnym członkiem) Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i organizatorem jednego z dwóch pierwszych punktów informacyjnych o „Nowych Związkach Zawodowych” we wrześniu 1980 na Uniwersytecie Łódzkim. Współpracowałem z nim przy tworzeniu struktur NSZZ „Solidarność” na UŁ. Był inicjatorem mojego wejścia w struktury regionalne i krajowe Związku.

Pan Bóg się nie myli

portret użytkownika Z sieci

Postkomuna i neokomuna od dawna szuka zemsty na świętym Janie Pawle II za duchowe przywództwo w rozbiciu władzy komuny i Związku Sowieckiego nad Polską. Nie czują wdzięczności, że nie dokonało się to z rozlewem krwi ich i ich ojców i dziadków. A obrońcy Jana Pawła II wobec fałszywych oskarżeń kombinują i mnożą kontrargumenty dla obrony niewinnego. Czasem ma się wrażenie, że zapominają, iż przede wszystkim są katolikami, osobami wierzącymi. Nie stawiają prostego pytania: czy Pan Bóg dopuszczając niekwestionowane cuda za jego pośrednictwem mógł dopuścić się błędu? Pomyłki?

Czas ma znaczenie

portret użytkownika Z sieci

Opozycyjni politycy oraz niektórzy komentatorzy-dziennikarze krytykują rząd za to, że kupuje za granicą czołgi i inne ciężkozbrojne pojazdy wojskowe zamiast zamawiać je w polskich zakładach. Krytyka byłaby uzasadniona, gdyby nie dwa fakty: po pierwsze – trwa wojna na terenie sąsiadującym z naszym krajem i po drugie: wobec powyższego dozbrojenie naszej armii jest sprawą pilną. Zatem należy zamawiać tam (w Polsce lub gdzie indziej) gdzie dostawa może być dokonana niezwłocznie. Do krytykantów mam pytanie: dlaczego nie upominali się o zamówienia w polskich zakładach 15 lat temu?

Najbardziej oczywisty… byłby, ale nie był

portret użytkownika Z sieci

Radek Sikorski najbieglej posługuje się językiem angielskim. Wiele lat spędził w Anglii i w USA. Jest mężem wybitnej amerykańskiej dziennikarki, współpracującej z najbardziej opiniotwórczą anglojęzyczną gazetą. Jest posłem w Parlamencie Europejskim. Był ministrem w kilku polskich rządach: wiceministrem obrony w rządzie J. Olszewskiego, wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie J. Buzka, ministrem obrony w rządzie AWS i ministrem spraw zagranicznych w rządzie PO. Był korespondentem wojennym w Afganistanie, gdy toczyła się tam walka przeciw okupacji rosyjskiej.

Ślad węglowy róży

portret użytkownika Z sieci

Financial Times poinformował, iż na Uniwersytecie Lancaster obroniona została praca doktorska, której autor stwierdził, iż Walentynki są rujnujące dla klimatu. Wg niego tradycyjny bukiet 12 róż o długich łodygach tworzy niemal 30kg CO2. Wyjaśnienie jest przekonujące: kwiaty wręczane w połowie lutego pochodzą albo z cieplarni w Holandii albo z plantacji w cieplejszych krajach: w Izraelu, Turcji, Kolumbii, Etiopii, Ekwadoru, a przede wszystkim z Kenii.

Zmarł Mieczysław Rutowicz

portret użytkownika Z sieci

Od Janusza Michaluka dowiedziałem się o odejściu kolejnego bohatera z czasów walki o Wolność Polaków i Niepodległość naszej Ojczyzny. Cytuję w całości otrzymaną notatkę:

Czego J. Biden nie powiedział?

portret użytkownika Z sieci

Prezydent USA powiedział w Warszawie wiele ważnych krzepiących rzeczy. I miło pogłaskał naszą miłość własną. Ale niestety nie obiecał, że da Polsce kilkanaście samolotów F-16 w zamian za sowieckie Migi, które przekazane byłyby Ukrainie. Szkoda.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

23 lutego 2023

Minęła kolejna rocznica konferencji w Jałcie

portret użytkownika Z sieci
polska-flaga-stare.jpg

Minęła niemal niezauważona. Kluczowe dla nas postanowienia dotyczyły zmiany granic Polski i oddanie jej na łup Stalina: Mocarstwa zgodziły się na utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej poprzez poszerzenie urzędującego w Warszawie, ustanowionego przez Stalina, Rządu Tymczasowego RP, o demokratycznych polityków z kraju i emigracji (o tym, kto jest „politykiem demokratycznym” decydował Stalin).

Jeśli przywrócimy powszechną służbę wojskową

portret użytkownika Z sieci

Obowiązek obrony Ojczyzny mamy wszyscy. Jest on zapisany w naszej Konstytucji i jest naturalnym obowiązkiem każdego Polaka. Ale ten obowiązek w czasie pokoju wykonywany jest w sposób określony ustawą. Obecnie obywatele naszego kraju nie mają obowiązku odbywania służby wojskowej. Kiedyś mieliśmy, ale wskutek nacisku społecznego uchylono go. Mamy armię ochotniczą zawodową. Zawsze uważałem, że to błąd – bo żyjemy w takim miejscu świata, gdzie każdy mężczyzna powinien umieć strzelać i znać zasady współczesnego pola walki.

Niemcy liderem pomocy dla Ukrainy?

portret użytkownika Z sieci

W bardzo opiniotwórczym piśmie o zasięgu globalnym – Financial Times – ukazała się 8.bm notatka na 1.stronie: „Support to Ukraine Jan.24 to Nov.20 2022” W miliardach euro wyszczególniono rozmiar i charakter pomocy (militarnej, finansowej i humanitarnej) udzielonej w ub.r. Ukrainie przez USA, UE, UK, Niemcy, Kanadę, Polskę i Francję. Z ilustracji graficznej wynika, że liderem pomocy w UE są Niemcy. Świadczona przez nie pomoc była 2.razy większa niż udzielona przez Polskę – i to zarówno we wszystkich kategoriach razem wziętych, jak i w każdej z osobna.

Niedoceniony Bohater

portret użytkownika Z sieci

Władysław Korowajczyk zmarł 10.02.2023; urodził się w Wilnie w 1934 r. Jego ojciec, kapitan rezerwy, został zamordowany w Katyniu. Matka - Halina w okresie wojny uczyła na tajnych kompletach. Władysław swoją edukację rozpoczął w tajnym szkolnictwie. W okresie okupacji niemieckiej włączył się w działalność tajnego harcerstwa. Kolportował m.in. tajne pismo "Niepodległość". W 1945 r., w obawie przed wywózką na Syberię, Halina, z dwoma synami wyjechała do Łodzi. Tutaj Władysław ukończył szkołę średnią i Akademię Medyczną, uzyskując tytuł lekarza.

Co uważam za główne osiągnięcia rządu Jana Olszewskiego

portret użytkownika Z sieci

Wczoraj była IV Rocznica śmierci Premiera. Brałem udział w uroczystościach pod Jego Pomnikiem przed Kancelarią Premiera Rady Ministrów. Nie było przemówień, tylko złożenie kwiatów. W TVP wyświetlono wspomnieniowy film. Byłem ministrem w Jego rządzie. Warto przypomnieć największe zasługi tego rządu:

Buntownicze państwowe spółki kolejowe?

portret użytkownika Z sieci

Najpierw była informacja o podniesieniu cen za przejazdy koleją należącą do Skarbu Państwa. Wielu moich znajomych oraz przypadkowych rozmówców dziwiło się, że zależne od rządu przedsiębiorstwa „robią taki numer” w roku wyborczym. Samowola? Wzburzenie było duże. I odezwał się premier z komunikatem: ceny biletów będą obniżone. Nie można było tak od razu?

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

26 stycznia 2023

Sikorskiemu chyba Morawiecki pomylił się z Tuskiem

portret użytkownika Z sieci

Radek Sikorski b.minister w rządzie Tuska najwyraźniej doznał przeniesienia w czasie. Kiedyś na pytanie o czym rozmawiał Tusk z Putinem w czasie spaceru na sopockim molo, stwierdził, że Putin proponował podział Ukrainy między Rosję a Polskę. A Tusk miał na tę propozycję zareagować milczeniem. Zrobiła się niezła awantura i Sikorski wszystko odwołał. Ale przeszłość odbiła się czkawką, albo nastąpiło przeniesienie w czasie, bo teraz Sikorski podzielił się rewelacją, że polski rząd w ciągu pierwszych dni wojny rozważał udział w podziale Ukrainy.

Nie chciał już walczyć ani żyć

portret użytkownika Z sieci

Przygotowując się do wystąpień w trakcie kolejnych Rocznic Zbrodni Niemieckiej w Radogoszczu wiele czytałem i poszerzałem swoją wiedzę, by dzielić się nią z uczestnikami uroczystości, zwłaszcza z uczniami szkół. W trakcie takich poszukiwań natrafiłem na niespodziewany dla mnie fakt: relację o samobójstwie i o liście, jaki pozostawił Niemiec, uczestnik tej zbrodniczej akcji. Łodzianin niemieckiego pochodzenia Waldemar Norkwest był podoficerem niemieckiej służby więziennej, starszym wachmistrzem. Po powrocie z nocnej masakry Niemców na Polakach popełnił samobójstwo wraz z żoną.

Zbrodnia niemiecka w Radogoszczu

portret użytkownika Z sieci

W czasie mej drugiej kadencji już co roku organizowałem upamiętnienie zbrodni, jakiej dokonali Niemcy w nocy z 17 na 18 stycznia tuż przed opuszczeniem Łodzi. Przewodniczący Rady Miejskiej nadal organizował obchody Święta Wyzwolenia Łodzi. W organizowanych przez niego uroczystościach brali udział członkowie jego macierzystego klubu PO, radni klubu lewicy oraz kombatanci ZBOWiDu. Współuczestnicy organizowanych przeze mnie uroczystości to byli radni wybrani z listu ŁPO, PiS i „niezależni”, a także kombatanci AK i NSZ oraz osoby, które miały bliskich lub znajomych w gronie Ofiar.

Spór o „wyzwolenie Łodzi”

portret użytkownika Z sieci

19.01.1945 r. na ulice Łodzi wjechały sowieckie czołgi. W PRL uznaną tę datę za dzień „Wyzwolenia Łodzi” i świętowano je co roku. Nazwano ulicę imieniem tej daty. Celebrowanie kontynuowano po 1989 aż do czasu, gdy objąłem urząd Prezydenta Miasta. Początkowo uczestniczyłem w obchodach organizowanych tego dnia przez Przewodniczącego Rady Miejskiej, zwracając jedynie uwagę, że wyzwolenie przez armię sowiecką wyzwoleniem nie było, a jedynie zmianą okupanta. Przypominałem, że placówka NKWD zainstalowana w naszym mieście za swoje główne zadanie miała ujęcie i skazanie żołnierzy AK Okręgu Łódzkiego.

Zmarł kard Pell – męczennik, ofiara fałszywych oskarżeń

portret użytkownika Z sieci

Katolicka agencja prasowa CNA, poinformowała, że 10 stycznia o godz. 20.50 "po zatrzymaniu akcji serca" w wieku 81 lat zmarł kard. Pell. Był to wynik problemów wynikłych w związku z operacją stawu biodrowego. Uznany został przez katolickie media za „białego” czyli „bezkrwawego męczennika”.

Zmarł mec. Zbigniew Maciejewski

portret użytkownika Z sieci

Zmarł mec. Zbigniew Maciejewski, ostatni z wielkich adwokatów, którzy uczynili łódzką adwokaturę słynną z jakości i odwagi w Polsce i wśród adwokatury w krajach zachodnich – zwłaszcza we Francji i w Szwajcarii. Andrzej Kern, Stanisław Maurer, Andrzej Sindlewski, Karol Głogowski, Zbigniew Maciejewski – to była elita wśród elity. Miałem zaszczyt poznania ich – w różnych okolicznościach i w różnej roli: gdy nawiązywali współpracę NSZZ „Solidarność”, gdy niektórzy z nich występowali w procesach karnych w obronie opozycji anty-PRLowskiej w stanie wojennym oraz w procesach przed sądami pracy. Mec.

Nie lubimy powstań zwycięskich?

portret użytkownika Z sieci

Insurekcja Kościuszkowska, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Powstanie Warszawskie – każde z nich znajduje odpowiednie miejsce w podręcznikach i w pamięci narodowej. Łączy je to, że były zrywem przeciw okupantom, walką o wolność, o wyzwolenie narodowe. Ale także to – że kończyły się klęską i wzmożeniem represji. Znamy ich dowódców i bohaterskie czyny uczestników. I to jest słuszne. Inaczej, niestety obchodzimy się z Powstaniami Śląskimi i Powstaniem Wielkopolskim. Te zrywy były zwycięskie i dały Polsce wielkie przyrosty terytorium, ludności i aktywów gospodarczych.

Święta Objawienia Pańskiego

portret użytkownika Z sieci
trzej królowie.jpg

Święto Trzech Króli w naszym Kościele nosi nazwę Święta Objawienia Pańskiego. Było obchodzone nawet wcześniej niż Boże Narodzenie. W Ewangeliach odnotowano kilka przypadków Objawienia Boskości przez Jezusa Chrystusa. Najpierw Jezus jako Syn Boży objawiony został pasterzom – najniższej warstwie rodowitych Żydów, mieszkańców Izraela. Wizyta Mędrców ze Wschodu była Objawieniem wobec intelektualnych elit świata pogańskiego – dotyczyła symbolicznie wszystkich pogańskich narodów świata. Było też Objawienie wobec pobożnych pielgrzymów w czasie Chrztu św. Jana.

Subskrybuj zawartość