Skip to main content

Z sieci - blog

Rocznica ratyfikacji Konkordatu

portret użytkownika Z sieci

23.lutego minęła 25 Rocznica ratyfikacji Konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską. Traktat wynegocjował rząd Hanny Suchockiej (byłem członkiem tego rządu). Ratyfikowany został przez Ojca św. Jana Pawła II w Watykanie i Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Warszawie. Z lewicy odzywały się głosy protestu. Podnoszono absurdalne argumenty, że „Polska zostanie uzależniona od Kościoła tak, jak przedtem od Związku Sowieckiego” oraz że „władzę w Polsce obejmie OPUS DEI. Niewiarygodne, ale takie argumenty padały z ust absolwentów uniwersytetów, czasami posiadających tytuł profesora…

Rocznica Polski w NATO

portret użytkownika Z sieci

Trzy dni temu niemal niezauważona minęła 25 rocznica kontrasygnaty aktu ratyfikacyjnego Traktatu Północnoatlantyckiego przez ówczesnego premiera Jerzego Buzka. Oznaczało to, że proces przyjmowania naszego kraju do NATO osiągnął „metę”. Została już tylko uroczystość finalna. Do jej rocznicy pozostały nam niecałe 3 tygodnie. Byłem ministrem w tym rządzie i byłem członkiem Komitetu Rady Ministrów ds. Obronności.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

25 lutego 2024

Czy ktoś jeszcze pamięta?

portret użytkownika Z sieci

Kto ty jesteś?
Polski kmiotek.
Jaki znak twój?
Sierp i młotek.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swymi.
W jakim kraju?
Sam nie znaju…

Naród i kultura

portret użytkownika Z sieci

Naród wyróżnia się wśród innych językiem, historią, obyczajem, poczuciem wspólnoty. Poczucie wspólnoty budowane jest m.innymi znajomością wydarzeń z własnej historii i ważnych dzieł ojczystej literatury. Dziadkowie, rodzice i dzieci powinni znać treść co najmniej kilku tych samych powieści i poezji oraz potrafić wspólnie zaśpiewać kilka pieśni – bo to buduje i utrwala poczucie wspólnoty. Bez tego naród nie istnieje. Czy o tych oczywistych oczywistościach pamiętają twórcy programów nauczania?

Jerzy:

22 lutego 2024

Znowu te łodzie podwodne?!

portret użytkownika Z sieci

W mediach znowu pojawiają się informacje, iż Polska wzmocni naszą flotę wojenną kilkoma okrętami podwodnymi. Uważam to za bardzo zły pomysł. Jestem oczywiście za wzmacnianiem siły naszej floty – ale nie o okręty podwodne. II Wojna światowa wyraźnie wykazała, że Bałtyk jest dla nich za płytki. Nie odnotowano ani jednej akcji bojowej z ich udziałem – za wyjątkiem dramatycznej ucieczki ORP „Orzeł” nocami z Bałtyku na Morze Północne. Dziś można śledzić ich ruchy pod wodą i ustalić położenie nie tylko przy pomocy samolotów, ale i dronów.

Donald Trump słusznie straszy

portret użytkownika Z sieci

Powszechne oburzenie we Francji, Niemczech oraz w kręgach rządzącej Polską koalicji wywołała wypowiedź byłego Prezydenta USA, iż jeśli zostanie wybrany, to odmówi obrony tych państw, które nie troszczą się o własną – czyli tych, które nie wydają na swoją obronę uzgodnionych wspólnie sum. Nie rozumiem tego oburzenia. Pakt obowiązuje w obie strony. Trzeba, by szefowie rządów Francji i Niemiec wytłumaczyli się z lekceważenia wspólnych ustaleń, zanim zaczną głosić pretensje do Donalda Trumpa. Polska swoje zobowiązania wypełnia.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

15 lutego 2024

Nie martwcie się o przyszłość Waszych dzieci

portret użytkownika Z sieci

Nowa władza chce radykalnie ograniczyć program nauczania oraz zlikwidować prace domowe. Krytycy straszą, że pokolenie niedokształconych nie zdobędzie środków utrzymania. Chciałbym uspokoić. Po pierwsze – dziś „dzieci”, zwłaszcza synowie zostają na utrzymaniu mamusi i tatusia do ponad 30ego roku swego życia. Po drugie – kto robotny – zawsze może „dorobić” na zbieraniu szparagów Niemczech lub na dorywczej pracy na plantacjach winorośli we Francji, a nawet na Węgrzech. Do tego wykształcenie nie jest konieczne – wystarczy chęć do pracy.

Festiwal chamstwa

portret użytkownika Z sieci

Na przesłuchania przez komisję działającą po przewodnictwem Dariusza Jońskiego nie da się patrzeć. To po prostu festiwal chamstwa – bo z p. Przewodniczącego wzór biorą członkinie i członkowie komisji.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

6 lutego 2024

Tusk zniszczy PSL?

portret użytkownika Z sieci

PSL w „miłosnych uściskach” Donalda Tuska coraz bardziej się kompromituje. Waldemar Pawlak został wysłany do Moskwy, by podpisać najgorszy w dziejach kontrakt energetyczny uzależniający nas od Rosji i na dodatek po rekordowo wysokich cenach. Obecny Prezes, p. Kosiniak-Kamysz podnosił Polakom (a zwłaszcza Polkom) wiek emerytalny. Teraz został obciążony sprawami obronności. Ciekawe, jakie świństwo chce Pan Premier zrobić Polakom i Polsce za pośrednictwem PSLu?

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

5 lutego 2024

Ogary poszły w las

portret użytkownika Z sieci

Ruszył pościg za byłym już Prezesem Orlenu. Ma odpowiedzieć za domniemane nadużycia. Sądzę jednak, że odpowie za:

- niedopuszczenie do przejęcia „Lotosa” przez ruskich

- zbudowanie koncernu, który zaczął podbijać rynek niemiecki

- wykupienie regionalnej prasy z rąk firm niemieckich

- niskie ceny benzyny

- i jeszcze kilka działań podjętych w interesie Polski

To niewybaczalne?

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

2 lutego 2024

Na razie są nieprzemakalni. Na razie.

portret użytkownika Z sieci

Niektórym ze zwolenników PiSu trudno uwierzyć, że Tusk i jego ekipa „jadą po bandzie”, a popularność im nie spada. Mają nawet notowania wyższe niż w dniu wyborów. Nie warto się tym denerwować. Jeszcze trwa „miodowy miesiąc” władzy. Pan Premier bardzo sprytnie go przedłuża słodkim głosem, pełnym miłości do całego świata obiecuje … wykończenie przeciwników. Ten stan nie będzie trwał wiecznie. Rzeczywistość w końcu „zawyje”. Ale jeszcze nie teraz.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

1 lutego2024

Uczyć się polityki miłości w praktyce

portret użytkownika Z sieci

PiS powinien zmniejszyć natężenie swoich reakcji na działania wykonawców polityki Tuska. Owszem, powinien je odnotowywać i krytykować, ale bez angażowania całości swego potencjału. Przyjdzie czas na „odwzajemnienie "polityki miłości" w skali 1:1. Tymczasem powinien skoncentrować na wyborach samorządowych i europejskich.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

30 stycznia 2024

To były tortury

portret użytkownika Z sieci

Pojawiają się protesty, a nawet kpiny kwestionujące określenie przymusowego karmienia Mariusza Kamińskiego w czasie przetrzymywaniu go w więzieniu jako „tortur”. Najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy tego nie doświadczyli. Andrzej Słowik i ja doznaliśmy tej brutalnej praktyki. Opisałem to dokładnie w mojej książce „Zapis protestu” wydanej w Polsce w podziemiu i w londyńskim Aneksie.

Dziwny ekspert

portret użytkownika Z sieci

Nowy rząd nie podjął jeszcze decyzji ws budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiadomo, że jest tej idei niechętny. „Po co nam takie wielkie lotnisko, skoro będzie duże w Berlinie?” – to jest typowe pytanie „platformersów”. Życzliwe im media publikują negatywne opinie bardzo dziwnych ekspertów. Np. opiniotwórczy dziennik „Rzeczpospolita” zasięgnął opinii … Prezesa firmy Wizz Air! Tania linia, korzystająca raczej z lokalnych lotnisk, ma się wypowiadać o celowości budowy lotniska dla przewoźników markowych! Jaja!

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

26 stycznia 2024

Bodnar oprzytomniał?

portret użytkownika Z sieci
solidarni.png

Pan Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny najwyraźniej chciał „w pełni wykorzystać terminy przewidziane prawem” na przekazanie swojej opinii Prezydentowi RP i przetrzymywać „skazańców” w więzieniach przez tygodnie. Nie przewidział, że mimo ”rozrzucenia” skazańców po różnych więzieniach, nie udało się przerwać demonstracji w ich obronie. Zrozumiał, że ma tylko jeden sposób na uspokojenie protestów społecznych – spełnić niezwłocznie swój obowiązek. Opamiętał się – i wykonał. Lud wygrał. Uwięzieni odzyskali wolność.

Wypiął się na przyjaciela, będzie miał do czynienia z godnym siebie

portret użytkownika Z sieci

Prezydent Duda zachowywał się w stosunku do Wołodymira Zełenskiego jak prawdziwy przyjaciel. Wspierał go na każdym forum międzynarodowym w każdej sprawie dotyczącej bezpieczeństwa Ukrainy. Zełenski nie docenił tego. Zachował się zaskakująco brutalnie atakując Polskę wobec WTO i ONZ oraz unikając spotkania w cztery oczy w N.Jorku. Wszystko wskazuje na to, że to Niemcy nakłonili go do oziębienia relacji z Polską obiecując wielkie wsparcie swoje i UE. Dziś widać, że Niemcy i UE mogą obiecać wiele, ale z realizacją gorzej.

„Tekturowe państwo?”

portret użytkownika Z sieci

Prezydent, który nie może wyjechać z Belwederu, bo drogę zablokował autobus. Niesłychane! Przypominam, iż kilkadziesiąt metrów poniżej siedziby naszego Prezydenta znajduje się potężny gmach Ambasady Federacji Rosyjskiej. Dopiero teraz okazało się, jak łatwo unieruchomić Prezydenta Polski, Zwierzchnika naszych sił zbrojnych. Do głowy mi nie przyszło, że na zapleczu pałacyku nie ma lądowiska helikoptera ani alternatywnej drogi „przez tylną bramę i Parkiem Łazienkowskim”. To też koniecznie trzeba zmienić

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

22 stycznia 2024

Medal dla pułkownika

portret użytkownika Z sieci
solidarni.png

Medal za „Borbu protiw polskowo nazizma. Od strony technicznej operacja ujęcie „przestępców” był zaplanowana i przeprowadzona wzorowo. Zadbano o „przewerbowanie” zaufanych pracowników w Pałacu. Szef Służby Ochrony Państwa (SOP) był kluczową osobą. To on przeprowadził mundurowych przez pomieszczenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego, także przez te lokale, do których wstęp jest bardzo ograniczony ze względu na dokumenty dotyczące bezpieczeństwa Państwa. Nie zadbał o to, by policjanci w czasie przejścia przez ten wrażliwy teren wyłączyli ”nasobne kamerki”.

Obajtek ułatwił Tuskowi przejęcie prasy regionalnej

portret użytkownika Z sieci

Prezes Orlenu po żmudnych zabiegach zawarł umowę z właścicielami gazet regionalnych i wykupił je. Bardzo ułatwił Tuskowi ich przejęcie. Wystarczy, że Tusk po przejęciu kontroli nad Orlenem dokona stosownych zmian w instytucji zarządzającej tymi mediami – całkowicie kontrolowanej przez Orlen. Lada moment także Orlen zyska pełną władzę nad przedsiębiorstwem dystrybucji prasy Ruch. Taki prezent na powitanie rządu Tuska?

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

16 stycznia 2024

Adam Glapiński dobrze prowadził politykę NBP

portret użytkownika Z sieci

1. inflacja była (i jest) na jednym z najniższych poziomów w Europie
2. Bezrobocie jest jednym z najniższych w Europie
3. koniunktura w gospodarce jest na lepszym poziomie niż w wielu innych krajach w Europie

Bronić prerogatyw prezydenckich czy niewinnie uwięzionych?

portret użytkownika Z sieci

Bronić prerogatyw prezydenckich czy uwolnić niewinnie uwięzionych? Wobec takiego dylematu stanął Prezydent Andrzej Duda. Wybrał miłosierdzie.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

12 stycznia 2024

2024 Policyjni spryciarze

portret użytkownika Z sieci
solidarni.png

To było bardzo sprytnie pomyślane i zrealizowane: policja wkroczyła do Pałacu Prezydenckiego, gdy Gospodarz był w odległym Belwederze. Gdy jego pracownicy poinformowali go o „inwazji”, chciał natychmiast wrócić. Okazało się to niemożliwe, ponieważ ”akurat wtedy” zepsuł się autobus MZK i zablokował wyjazd spod Belwederu… I to działo się w Polsce. Wstyd!

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

11 stycznia 2024

2024 Jak w republice bananowej – albo w Bolszewii

portret użytkownika Z sieci
polska-flaga-stare.jpg

Sceny, jakich w historii Polski jeszcze nie było. Nie było ich w historii żadnego z demokratycznych europejskich państw. Godnych rewolucji bolszewickiej. Policja wtargnęła do Pałacu Prezydenckiego. Niesłychane!

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

10 stycznia 2024

Poszli w bój bez broni?!

portret użytkownika Z sieci

Otrzymałem zaproszenie na uroczystości Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego od biuro@odszkodowani z ze wstępem w postaci piosenki o tym jak to „nasi chłopcy poszli w bój bez broni”.

Dlaczego upowszechnia się tę prześmiewczą piosenkę, ukazującą Polaków jako narwańców i kretynów? Szlachta, która przystąpiła do Powstania, miała bardzo dobrą broń myśliwską „na grubego zwierza”, a chłopi mieli kosy na sztorc lepsze od bagnetów – owszem – brakło armat. Ale przypominam, że to Powstanie „bez broni” trwało grubo ponad rok.

Zmarł ks. Infułat Ireneusz Skubiś

portret użytkownika Z sieci

Był wielkim odnowicielem – wznowicielem katolickiego tygodnika NIEDZIELA. Pismo komuna „zawiesiła” w 1953 r. i ani „odnowa gomułkowska”, ani „gierkowska” nie przyniosła „odwieszenia” katolickiego czasopisma. Ks. Ireneusz uporczywie zabiegał o przywrócenie tego zasłużonego tygodnika. Uzyskał je dopiero w okresie jawnej działalności NSZZ „Solidarność”. Pierwszy numer nowej edycji ukazał się 7.czerwca 1981 r. Redaktorem naczelnym został ks. Ireneusz Skubiś i tę funkcję pełnił aż do r. 2014. W 1966 został prałatem honorowym Jego Świątobliwości. Znałem Go i szanowałem. Gdy w r.

Zmarła Iwona Katarasińska

portret użytkownika Z sieci

Iwonę Śledzińską-Katarasińską poznałem w r. 1980 na jesieni. Byłem wtedy Rzecznikiem Prasowym MKZ Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” i członkiem Prezydium władz Regionu. Ona była redaktorką „Głosu Robotniczego”, organu Komitetu Łódzkiego PZPR. Jej relacje z działań NSZZ „Solidarność” i z konferencji prasowych organizowanych przez mnie były uczciwe. Kilka miesięcy później powstała Komisja Zakładowa Dziennikarzy i ją wybrano na Przewodniczącą KZ.

Przykryte hałasem walki o media

portret użytkownika Z sieci

Niemal niezauważone zostały dwa bardzo ważne wydarzenia:
przedstawiciele nowego rządu RP NIE SPRZECIWILI się ani programowi imigracyjnemu (obciążonemu karami za odmowę przyjęcia imigrantów) ani programowi „reformy UE” w kierunku centralizacji jej władzy kosztem sumerenności państw członkowskich.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

2 stycznia 2024

Zakłóconych Świąt Polacy nie darują

portret użytkownika Z sieci

Zakłóconych Świąt Polacy nie darują. Że niektórzy cieszyli się i klaskali? Jaruzelskiemu też wielu klaskało. Ale większości się to nie podobało. Nawet tym, co w grudniu 1981 milczeli. Ale będzie różnica: tym razem „grubej kreski” nie będzie.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

28 grudnia 2023

2023 Niezwykły „sukces” w sprawie emigrantów

portret użytkownika Z sieci

Dowiedzieliśmy się, że rząd Donalda Tuska zgodził się na „nowe zasady relokacji imigrantów”. Nie ma już przymusowej relokacji i kary wysokości 20 tys. euro za każdego nieprzyjętego obcokrajowca. Mamy prawo odmowy. A jeśli z niego skorzystamy, to musimy zapłacić „opłatę solidarnościową” w wysokości 20 tys. euro za każdego nieprzyjętego. Czy ktoś rozumie tę różnicę?

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

27 grudnia 2023

Tradycja skutecznej podłości

portret użytkownika Z sieci

Co jakiś czas podły władca w ten sam sposób wybiera czas swego ataku: przed świętami lub w same święta. Powód jest prosty: liczy on na to, że ludzie zabiegani w przygotowaniach do święta lub „rozklejeni” jego atmosferą, na podłość nie zareagują adekwatnie. Na spryciarzach z Sahendrynu wzorował się Wojciech Jaruzelski z Kiszczakiem, a na nich – Donald Tusk z Sienkiewiczem. Ci dwaj ostatni kilka rzeczy skopiowali w skali 1:1. Ciekawe, jaką cenę zapłacą w dłuższej perspektywie?...

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

22 grudnia 2023

Subskrybuj zawartość