Skip to main content

Z sieci - blog

Podchorążowie – medycy walczą z dyskryminacją, ale niewystarczająco

portret użytkownika Z sieci

Jak doniosła łódzka prasa (np. DŁ), niezaszczepieni studenci Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi (WCKM) uważają się za dyskryminowanych, ponieważ nie mogą jeść na stołówce z kolegami i muszą jeść posiłki we własnych pokojach. Na apelach są oddzielani od kolegów. Nie dostają przepustek na niedzielne Msze św. Zatrzymano im przepustki stałe. Przymusowo uczestniczą w wielokrotnych i długotrwałych spotkaniach dyscyplinujących”. Skierowali skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zagłada więźniów "Obozu Cygańskiego"

portret użytkownika Z sieci

Wczoraj przypadała 80 Rocznica likwidacji więźniów tzw. „Obozu Cygańskiego” zorganizowanego przez administrację niemiecką na terenie Litzmannstadt Ghetto. Z tej okazji łódzki oddział IPN we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Centrum Dialogu im. Marka Edelman zorganizował Obchody upamiętniające Ofiary tej zbrodni niemieckiej oraz Wystawę pt. „Zagłada Romów u Sinti w Europie”. Wystawa plenerowa na terenie Parku Ocalałych przy ul. Wojska Polskiego w sąsiedztwie Centrum Dialogu będzie czynna do końca stycznia.

Trzeba repatriować Polaków z Kazachstanu

portret użytkownika Z sieci

Zamieszki w Kazachstanie mogą przekształcić się, a właściwie mogą przez „wiadome siły” zostać przekształcone, w napięcia etniczne. Można spróbować muzułmanów, etnicznych Azjatów, napuścić na etnicznych Europejczyków – chrześcijan. Tak czasem rządy przekierowują napięcia społeczne przeciw władzy skierowane. Polacy stanowią tam jedną z liczniejszych grup etnicznych „tych obcych”. Kiedyś uważano ich za „swoich”, bo byli zesłańcami prześladowanymi przez wspólnego opresora – przez ruskich. Dziś sytuacja jest inna. Z Kazachstanu wyjechali już Rosjanie, Ukraińcy i Niemcy.

Relikwie Darów Trzech Króli

portret użytkownika Z sieci

Wszyscy wiemy, iż Mędrcy ofiarowali Dzieciątku mirrę, kadzidło i złoto. Mirrę - jako Temu, Który miał ponieść śmierć, by zbawić ludzkość. Kadzidło – Bogu wcielonemu. Złoto – Władcy. Z tych rodzajów darów wyprowadzono wniosek (czy też potwierdzono inne przekazy), że Mędrców był trzech. W roku 2002 media doniosły o rzeczy nieoczekiwanej: w Klasztorze św. Pawła na Świętej Górze Athos przechowywane są od stuleci Relikwie Darów złożonych Jezusowi Chrystusowi w Betlejem. Przekazała je tam chrześcijańska żona i matka sułtanów z zasobów dawnego skarbu cesarzy Bizancjum zawłaszczonego przez Turków.

Trzej Królowie – hołd całego świata

portret użytkownika Z sieci
trzej królowie.jpg

Znaczenie Święta Objawienia Pańskiego, zwanego w Polsce Świętem Trzech Króli, było zawsze przeogromne. Hołd pasterzy był hołdem Izraela. Pasterze owiec, to była b.specyficzna mieszanka społeczna: byli to najbiedniejsi członkowie tej społeczności – pracownicy najemni, ludzie bez kwalifikacji rzemieślniczych, ale też młodsi synowie właścicieli owiec (np. wiele wieków wcześniej był takim pasterzem przyszły król Dawid). Królowie-magowie to byli przedstawiciele ówczesnych elit nie-żydowskich. Ani etniczne pochodzenie ani religia nie łączyły ich z narodem Izraela.

Najserdeczniejsze Życzenia

portret użytkownika Z sieci

Najserdeczniejsze Życzenia

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia

Szczęśliwego Nowego Roku 2022

Oraz

Dobrego przeżycia Święta Trzech Króli – Objawienia Pańskiego Wszystkim Narodom

Składa Jerzy Kropiwnicki

Komuna wypełza z jaskini?

portret użytkownika Z sieci

Wszystko wskazuje na to, że miłośnicy komuszej zbrodniczej PZPR przetrwali w jakichś norach i jaskiniach i właśnie próbują wypełznąć z jednej nich. Właśnie zaproponowali „Pokój na Twitterze” dla kibiców Widzewa. Oczekują wyboru nazwy – wśród propozycji wymienili „Głos Robotniczy”. Tak nazywała się partyjna gazeta (najpierw PPR a potem PZPR) wychodząca w Łodzi od czerwca 1945 do stycznia 1990 roku. Był to oficjalny organ Komitetu PZPR rządzącego naszym miastem i województwem.

Szczyt bezczelności

portret użytkownika Z sieci

W zamierzchłych latach 1970ych popularne były dowcipy – zagadki na temat różnych „szczytów”. Wśród nich był „szczyt bezczelności”. Odpowiedź na pytanie „Jaki jest szczyt bezczelności?” brzmiała: „Zrobić komuś kupę na wycieraczkę, a następnie zadzwonić do drzwi i poprosić o papier toaletowy”. Ten dość zużyty dowcip przypomniał mi się, gdy na szybie autobusu MPK zobaczyłem napis informujący, iż wysokie ceny biletów komunikacji miejskiej, to wynik „Polskiego Ładu”, czyli decyzji rządu. Otóż MPK są własnością miasta. O ich cenach decyduje Rada Miejska na wniosek Prezydenta Miasta…

Biedne dzieci bez Teleranka

portret użytkownika Z sieci

Co rok przy realizacji programów „rocznicowych” z okazji wprowadzenia stanu wojennego pojawiają się w telewizjach „dramatyczne” wspomnienia z dzieciństwa – o braku „Teleranka” w TVP w niedzielę rano. Jakoś nie pyta się tych, dla których wspomnieniem tamtych dni (i nocy) było „wkroczenie do domu obcych panów i zabranie Tatusia” oraz płacz Mamusi i Babci. Widocznie tych dzieci w naszych mediach nie ma.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

16 grudnia 2021

Wyjątkowość reakcji Łodzi na stan wojenny

portret użytkownika Z sieci
lodz.png

Było kilka wyznaczników tej wyjątkowości:

 • 1. To tu, w ulotce podpisanej przez A Słowika i J Kropiwnickiego 13.12.1981 określono poraz pierwszy w Polsce stan wojenny jako WOJNĘ Z NARODEM
 • 2. w Łodzi zrealizowano w pełni uchwałę krajowych władz NSZZ „Solidarność” o proklamowaniu strajku generalnego w przypadku prowadzenia „stanu wyjątkowego” i jego rygorów.
 • 3. tylko tu akcja protestacyjna została proklamowana przez wybranych demokratyczne przywódców NSZZ „Solidarność” w regionie Ziemi Łódzkiej.
 • Utajniona miłość?

  portret użytkownika Z sieci
  michnik jar.jfif

  Pani red. Anita Gargas w swoim programie ujawniła nagrania dokonane na potrzeby realizowanego 20 lat temu filmu pt. „Noc z Generałem” przez p. red. Teresę Torańską. Znalazły się one wśród tych, których w filmie nie umieszczono. Zawierają one sceny czułości Adama Michnika pod adresem gen. Wojciecha Jaruzelskiego i jego deklaracje miłości do generała. Po wyemitowaniu tych „pozostałości warsztatowych” Gazeta Wyborcza zawyła. Nie odniosła się do treści scen, lecz zakwestionowała prawo TVP do ich wyemitowania.

  Zapal Światło Wolności

  portret użytkownika Z sieci
  swiatlo wolnosci.jpg

  IPN opublikował następujący Apel:

  Zapal Światło Wolności – 13 grudnia 2021, godz. 19.30

  W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” poprzez zapalenie 13 grudnia w oknie świecy i wyrażenie solidarności z ofiarami stanu wojennego.

  Samorząd jest instytucją antyrządową?!

  portret użytkownika Z sieci

  Łódzkie media poinformowały, że Władze naszego miasta zamieściły na szybach autobusów MPK krytykę rządowego programu POLSKI ŁAD. Nie zgodziły się na informację rządu o tym programie i jego skutkach. Samorządowe władze Łodzi stają się zatem instytucją ANTYrządową. To się może źle skończyć dla naszego miasta.

  Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

  9 grudnia 2021

  Zacznijcie wreszcie budować ten cholerny mur

  portret użytkownika Z sieci

  Decydenci „mają harmonogram” i „ustalenia”. Oraz przewlekłe procedury. Obawiam się, że teraz po skończeniu się stanu wyjątkowego nad polską granicą zacznie się „jazda”. Sądzę, że reżim Łukaszenki też na to czeka. Na granicę przyjadą stacje TV i wtedy na ekranach znowu zobaczymy płaczące dzieci, kobiety z miłymi kotkami w ramionach oraz „brutalne” akcje polskich służb granicznych. A muru nadal nie będzie. Będą zebrania, konsultacje, ustalenia i uzgodnienia, a na granicy posłowie i senatorowie RP będą się popisywać swoją „wrażliwością na nieszczęście ludzi ukierunkowaną”.

  Przeprosiny

  portret użytkownika Z sieci

  W „Expressie Ilustrowanym” 01.bm ukazały się w wydaniu internetowym (na okres 24 godzin) oraz na s.3 wydania papierowego następujące przeprosiny:

  Zarzut podniesiony w publikacjach

  Expressu Ilustrowanego

  jakoby pan Jerzy Kropiwnicki w dniu 1 czerwca 2009 r.,

  pełniąc funkcje Prezydenta Miasta Łodzi,

  na pasażu Schillera w Łodzi podczas

  uroczystości otwarcia zdroju

  ulicznego obraził strażnika miejskiego słowami

  wulgarnymi lub uważanymi

  powszechnie za obraźliwe nie znalazł potwierdzenia.

  Z tego powodu przepraszamy

  Pana Jerzego Kropiwnickiego.

  Modlitwa

  portret użytkownika Z sieci

  Modlitwa

  Ojcze Boże, w potężnym imieniu Jezusa! Modlę się, mówię i ogłaszam uzdrowienie wszystkim narodom świata. Stoimy i ufamy Twoim obietnicom! Żadna plaga nie zbliży się do naszego mieszkania. Uzdrów nas, bo Twoimi ranami jesteśmy uzdrowieni! Dotknij umysłów i serc naszych przywódców, aby wprowadzali w życie tylko radę Bożą dla narodów. Cokolwiek diabeł zaplanował przeciwko narodom, jest odcięte w Imieniu Jezusa. Ojcze, wzywamy Cię, abyś wybawił świat. Aby Twoja wola była uwielbiona. Pokornie prosimy, aby spełniała się wola Twoja!

  Rodzina Święta jako uchodźcy

  portret użytkownika Z sieci

  Pismo Święte przekazuje nam informację o ucieczce Świętej Rodziny z Królestwa Heroda do Egiptu. I podaje przyczyny. Herod z obawy, że w Betlejem narodził się pretendent do władzy w „jego” królestwie. Nakazał wymordowanie wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch. Nakazał dokonanie tej zbrodni nie tylko w Betlejem, ale i w jego okolicach. Święty Józef otrzymał we śnie ostrzeżenie i nakaz ucieczki poza granice władzy zbrodniarza w koronie. Poprowadził swą Rodzinę do Egiptu.

  Unia tresuje Polskę

  portret użytkownika Z sieci

  Niemcy i Francja próbują dogadać się z Putinem i Łukaszenką, choć nad „ostatnim dyktatorem w Europie” ciążą sankcje – m.in. nakazujące ignorowanie go w stosunkach międzynarodowych. Widać nakaz obowiązuje Polskę, a „Starą Unię” – nie. Komisja mnoży zastrzeżenia do Polski i polityki wewnętrznej naszego rządu, Trybunały Europejskie wydają kolejne orzeczenia wzywające rząd do działań sprzecznych z naszą Konstytucją i Traktatami Europejskimi. Nie ulega wątpliwości, że Polska ma rację – i nawet funkcjonariusze KU i PE to przyznają „po cichu”. Czemu więc cisną?

  Ile osób wzięło udział w beatyfikacji ks. Jana Machy?

  portret użytkownika Z sieci
  ks. blogos. macha.png

  Takie niezwykłe pytanie postawiła Agencja Katolicka e-kai w tytule swego sprawozdania z tej Uroczystości. W rzeczy samej – hierarchia nie przyłożyła się do wcześniejszego przygotowania wiernych na tę beatyfikację. Może na Śląsku było inaczej… Beatyfikacja jest przecież niezwykłym świętem dla wiernych Kościoła.

  Antyszczepionkowcy w państwie prawosławnych greckich zakonników

  portret użytkownika Z sieci

  Agencja e-kai informuje, iż w autonomicznej krainie zakonników na Świętej Górze Athos, obejmującej kilkanaście klasztorów rozgorzał ostry spór między władzami zakonnymi a antyszczepionkowcami. Informację o buncie „antyszczepionkowców” upublicznił O.Bartłomiej, opat klasztoru Esfigmenou. Stwierdził on, że ta grupa mnichów bez upoważnienia wypowiada się w imieniu klasztoru i wzywa wiernych, aby się nie szczepili. Posługują się oni kłamstwem. W społeczności zakonnej stwierdzono zakażenia tym wirusem.

  Nagroda Towarzystwa Patriotycznego

  portret użytkownika Z sieci

  Tydzień temu, w sobotę, otrzymałem Nagrodę Towarzystwa Patriotycznego „Żeby Polska była Polską” za rok 2021. Formuła uzasadnienia brzmiała: „Wybitnemu twórcy Solidarności Łódzkiej, konsekwentnemu politykowi wolnej Polski. Laudacje wygłosili Waldemar Krenc – przewodniczący ZR Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” oraz Włodzimierz Tomaszewski, poseł na Sejm. Uroczystość prowadził Jan Pietrzak. Wręczono mi Dyplom oraz Statuetkę z brązu (bronzu?) przedstawiającą postać husarza z mieczem i skrzydłami. O przyznaniu tej Nagrody poinformowano mnie rok temu.

  Komunikat w sprawie procesu służby więziennej z Barczewa

  portret użytkownika Z sieci

  Biuro Tadeusza Stańskiego informuje: 10 listopada 2021 roku o godz. 12.00 w sali nr. 4 Sądu Okręgowego dla Warszawy Mokotowa ul. Ogrodowa 51A. Proces karny toczy się z pozwu prywatnego wytoczonym przez pokrzywdzonych opozycjonistów za zbrodnie komunistyczne:

  Pierwsze wolne wybory do Sejmu

  portret użytkownika Z sieci
  polska_flaga01.jpg

  27.października minęła niemal niezauważona 30 rocznica pierwszych wolnych wyborów do Sejmu RP. Tym razem nie było „kontraktu” z postkomuną. Z przykrością należy stwierdzić, że były to jedne z ostatnich wolnych wyborów w tzw. „bloku wschodnim”, czyli w krajach skolonizowanych przez Związek Sowiecki. Wyniki były zadziwiające. Do Sejmu weszli przedstawiciele 29 komitetów wyborczych. Z tego 11 posiadało po jednym pośle. Ordynacja była „ściśle proporcjonalna” bez „progów”. Najwięcej mandatów zdobyła Unia Demokratyczna (62), ale nie była w stanie stworzyć koalicji powyborczej.

  Wszystkich Świętych i Halloween

  portret użytkownika Z sieci
  wszytkich swietych.jpg

  Halloween przyszedł do nas z USA. Straszą się tam duchami i upiorami w nocy z 31.października na 1.listopada. Chyba chcą po prostu zabić strach przed śmiercią. Nasza tradycja jest inna. Dla nas święto Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny są szczególną okazją do wspomnienia naszych Bliskich, którzy odeszli z tego świata. Melchior Wańkowicz, wybitny polski pisarz, żyjący szereg lat na emigracji w USA i Londynie po odbyciu całego szlaku bojowego z Armią Polską na Zachodzie – przez Palestynę i Włochy - stwierdził, iż jest to najbardziej polskie ze wszystkich polskich świąt.

  Nie rozumiem i nie zrozumiem

  portret użytkownika Z sieci

  Wśród tych, którzy głosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego wzywającą do pozbawienia Polski części funduszów na odbudowę gospodarki po kryzysie covidowym znaleźli się byli premierzy polskiego rządu. Nie rozumiem tego i nie zrozumiem.

  Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

  28 października 2021

  Winny – bo bronił się przed bandytą

  portret użytkownika Z sieci

  Łódzkie media poinformowały o niesłychanym wyroku, jaki zapadł w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Fakty były następujące: 12.04. ub. r. Rafał F. i jego żona zostali zaatakowani na podwórzu budynku, w którym mieszkali, przez 2 mężczyzn z kijami „bejsbolowymi”. Zaatakowany uznał, że napastników nasłał jego kuzyn. Zadzwonił do niego z pretensjami. Tego samego dnia do mieszkania państwa F. przyszedł ów kuzyn z kolegą (Maciejem M.). Maciej M. pobił gospodarza, po czym wyszedł. Po chwili wrócił, siłą sforsował drzwi i wdarł się do mieszkania. Pobił panią F. do utraty jej przytomności.

  Targowicka zdrada lewaków i liberałów nie da efektów

  portret użytkownika Z sieci

  Odbył się teatr w Parlamencie Europejskim, a w jego ramach „Targowicka zdrada polskich lewaków i liberałów”, żądających kary dla Polaków za to, że wybrali „niewłaściwy rząd”. Poza tym główni aktorzy odegrali swoje role. Przewodniczący PE i Przewodnicząca KE oraz szefowie głównych frakcji „dali głos”. „Głos dali” także PiSowcy i ich sojusznicy oraz, oczywiście, nasz Pan Premier. Było to ważne dla mediów i dla satysfakcji własnej aktorów. Oraz dla widowni w Polsce. Ale teraz zaczną się poważne działania.

  Trza być w butach na weselu

  portret użytkownika Z sieci

  Trza być w butach na weselu! Te słowa padły w dziele polskiego wybitnego pisarza-dramaturga, włożone w usta podkrakowskiego chłopa. Bo wiadomo: po izbie można było „na co dzień” chodzić boso, po obejściu, w zagrodzie, na polu – w łapciach. Ale w sytuacjach odświętnych zakładało się buty. Dla podkreślenia wyjątkowego, odświętnego charakteru wydarzenia oraz z szacunku dla współuczestników. Konkurs im. F. Chopina niewątpliwie jest niecodziennym, bardzo odświętnym wydarzeniem.

  Koniec Wersalu w Filharmonii Narodowej?

  portret użytkownika Z sieci

  W Filharmonii Narodowej w Warszawie trwa jedno z najważniejszych wydarzeń kultury światowej – Konkurs im. Fryderyka Chopina. Padają określenia „świątynia kultury”, „wielkie święto kultury narodowej”… Po czym pokazują na ekranie TVP Kultura i w internecie (Kultura 2) salę, a na niej panie w bluzeczkach w grochy lub różyczki, panowie w czerwonych sweterkach lub w koszulach w kratę. I czar pryska. Jeszcze kilka lat temu byłoby to nie do pomyślenia. Tylko patrzeć, jak widzowie zaczną przynosić na widownię wielkie torby z czipsami, kukurydzą i kubki z „kolą”. Niemożliwe? Niestety – możliwe.

  Muzeum Obozu Dziecięcego – jestem ZA

  portret użytkownika Z sieci

  W mediach pojawiła się seria doniesień, że na wiadomość o zamiarach upamiętnienia Obozu Dziecięcego w Łodzi (właściwie w Litzmannstadt) przez ekspozycję pamiątek zaczęli do organizatorów zgłaszać się posiadacze listów pisanych przez uwięzione tam polskie dzieci przez Niemców w upodlających warunkach. Każdy z tych listów to dramatyczne świadectwo zbrodni. Pojawiła się inicjatywa budowy muzeum albo przynajmniej – Izby Pamięci. Najbardziej oczywistym miejscem byłby Park im. Szarych Szeregów, w okolicy Pomnika Pękniętego Serca. Nie zdążyłem tego zamiaru zrealizować.

  Subskrybuj zawartość