Skip to main content

Z sieci - blog

Straszny dla polskiego Kościoła wrzesień 1953 roku

portret użytkownika Z sieci

Biskupa Czesława Kaczmarka aresztowano w styczniu 1950 r. Niezwykle brutalne śledztwo trwało ponad 3 lata. Ubecy złamali go. W procesie rozpoczętym 14.IX 1953 biskup przyznał się do „winy” – do zdrady i do współdziałania z wywiadami obcych państw. 25.09.1953 Został aresztowany i internowany Prymas Polski ks.kard. Stefan Wyszyński. Episkopat Polski pozbawiony odważnego przywództwa tym razem nie stanął na wysokości swej misji: 28.IX. biskupi oficjalnie potępili „przestępcze działania” bp. Kaczmarka.

Osłonił Prymasa Tysiąclecia

portret użytkownika Z sieci

Bp Antoni Baraniak był najbliższym współpracownikiem ks kard. Stefana Wyszyńskiego. UB aresztowało ich tego samego dnia 25.września 1953 r. Plan ubecja miała perfidnie prosty: zmusić torturami biskupa do złożenia (podpisania) zeznań, które umożliwiłyby wytoczenie procesu Prymasowi, pozbawienie go szacunku u ludzi fałszywymi oskarżeniami potwierdzonymi przez „najbliższego współpracownika, sekretarza i zastępcę Prymasa jako Arcybiskupa Gnieźnieńskiego”. Plan się nie powiódł mimo poddawaniu go bardzo ciężkim przesłuchaniom, w których używano bestialskich metod fizycznych i psychicznych.

Wspomnienie haniebnej współpracy ukraińsko-niemieckiej

portret użytkownika Z sieci

W Parlamencie Kanady pojawił się duch haniebnej współpracy ukraińsko-niemieckiej: Ukrainiec, były żołnierz SS Galizien. Został powitany przez Przewodniczącego i usłyszał gromkie brawa posłów. Na Sali był także Prezydent W. Zełeński… Potem Przewodniczący przepraszał za to powitanie

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

27 września 2023

W jakim kraju my żyjemy?

portret użytkownika Z sieci

Niedawno dowiedziałem się, że organizatorzy odmówili zaproszenia Jana Pietrzaka do udziału w jubileuszowym koncercie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, mimo, że zdobył nagrody na VI, VIII oraz Nagrodę Główną na XVIII Festiwalu w 1979 (za pieśń „Żeby Polska była Polską”). TVP podobno uległa naciskowi ze strony Prezydenta Opola, który obawiał się spadku poparcia ze strony mniejszości niemieckiej… W jakim kraju my żyjemy?!

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

26 września 2023

W piątek wręczono odznaczenia Sejmiku Wojewódzkiego

portret użytkownika Z sieci

Trzy lata temu w 2020 r. Łódzki Sejmik z okazji 40 Rocznicy Powstania NSZZ „Solidarność” postanowił nadać 23 osobom Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Łódzkiego i jeden tytuł Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego.

Dlaczego przypomniało mi się właśnie teraz?

portret użytkownika Z sieci

Moja ś.p. Babcia, która do r. 1941 mieszkała na Wschodnich Kresach (w Klesowie, pow. Sarny) jako najgorszego, zniesławiającego określenia podłego człowieka używała określenia „ten ukraiński had”. Dlaczego przypomniało mi się to właśnie teraz?...

P.S. Nadal uważam, że Ukrainę w wojnie z Rosją musimy wspierać z całych sił. Nawet jeśli Ukraińcy naszymi braćmi ani przyjaciółmi nie są. Ale ich sojusznikami w walce z Rosją być musimy.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

22 września 2023

Największa zasługa rządu Jana Olszewskiego

portret użytkownika Z sieci

Największą zasługą rządu Jana Olszewskiego było doprowadzenie do BEZWARUNKOWEGO wycofania wojsk sowieckich/rosyjskich z terenów Polski. Nasi poprzednicy przygotowali do podpisu dokument, w którym rząd RP miał wyrazić zgodę na zakładanie spółek rosyjsko/sowiecko-polskich na majątku baz sowieckich oraz na to, by na koszt Polski zbudowane zostały mieszkania Rosji dla żołnierzy opuszczających nasze terytorium. Spełnienie pierwszego warunku byłoby katastrofą polityczną, a drugiego – gospodarczą. Odrzuciliśmy te warunki pomimo obstrukcji ze strony Prezydenta Lecha Wałęsy.

Czy ktoś jeszcze pamięta, gdzie jest pomnik naszego Zwycięstwa pod Wiedniem?

portret użytkownika Z sieci

Minęła właśnie Rocznica jednego z największych zwycięstw oręża polskiego w naszych dziejach – zwycięskiej Odsieczy Wiedeńskiej w 1683, która uratowała Europę przed podbiciem jej ziem przez Imperium Osmańskie. W kilku gazetach i tygodnikach ledwie ją odnotowano, ale o żadnych obchodach państwowych – ani słowa. W ub. r. byłem w Wiedniu i odwiedziłem kościół na wzgórzu Kaltenberg, postawiony na pamiątkę tamtego wiekopomnego wydarzenia. Niestety mniej już jego wystrój odnosił się do tamtego Wydarzenia niż widziałem to, gdy odwiedziłem to miejsce w latach 1990ych.

Karanie za obrazę uczuć religijnych to konieczność

portret użytkownika Z sieci

Sądy w Szwecji uniewinniają tych, którzy publicznie niszczą Koran. A potem media oburzają się, że „islamscy radykałowie” palą i niszczą wszystko oraz atakują policjantów. Jakoś nie przychodzi nikomu do głowy taka refleksja, że prawo i sądy wprowadzono w zamierzchłych czasach, by poczucie krzywdy nie prowadziło do prywatnej (rodowej, klanowej) zemsty. Gdy sądy zawodzą – rodzi się przekonanie o braku sprawiedliwości i o krzywdzie. A wtedy dochodzi do aktów gwałtu.

Uprzejmość czy służalczość?

portret użytkownika Z sieci

W miarę jak zaostrza się walka polityczna, zanika rozróżnienie między oznakami uprzejmości a świadectwami służalczości. Nie sposób osłonić wyższego rangą działacza (choćby był o wiele starszy) parasolem od słońca czy deszczu bez narażenia się na kpiny. Nie sposób pomóc starszemu człowiekowi w trudnych sytuacjach – jeśli jest on wyższym lub podobnym rangą politykiem. Gdzieś zagubiła się słynna wypowiedź księcia Radziwiłła, iż „tylko lokaj lokajowi płaszcza nie poda”.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

11 września 2023

2023 Wiara dziecinna padła na papieskich progach

portret użytkownika Z sieci

„Wiara dziecinna padła na papieskich progach” – to cytat z „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Dlaczego przypomniał mi się właśnie teraz, gdy Ojciec Św. Franciszek zalecił katolickiej młodzieży rosyjskiej, by nigdy nie rezygnowała z dziedzictwa carów Rosji Piotra I i Katarzyny II?

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

7 września 2023

Lech Wałęsa oszalał?

portret użytkownika Z sieci

Lech Wałęsa udzielił wywiadu bardzo opiniotwórczej gazecie zachodniej – Financial Times. Stwierdził, że „Jarosław Kaczyński, przywódca rządzącej Polską prawicowej partii powinien został uwięziony za nadużycie władzy”. Pochwalił się także, że „jako Prezydent wyrzucił bliźniaków Kaczyńskich za ich zaangażowanie w „oszustwa””. Wielki przywódca „Solidarności”, Laureat Nagrody Nobla – i takie kompromitujące go głupoty. A wywiadu udzielił z okazji Dnia Solidarności!

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

6 września 2023

Dlaczego nie upamiętniamy własnych wielkich zwycięstw?

portret użytkownika Z sieci

Z wielkim pietyzmem upamiętniamy nasze klęski i tragedie narodowe. Warszawa i cała Polska pełne są upamiętnień wydarzeń bolesnych. A co z naszymi triumfami? Z nich tylko Bitwa pod Grunwaldem ma godne upamiętnienie. A późniejsze od niej: Bitwa pod Wiedniem, Bitwa pod Kłuszynem i Wkroczenie do Moskwy? Czy najbliższa w czasie – Bitwa Warszawska?... Czyżbyśmy bardziej byli dumni z naszych klęsk i naszego cierpienia?

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

4 września 2023

Przypomnienie historii o Referendum, SLD i Dariuszu Jońskim

portret użytkownika Z sieci

Felietonista p. Jan Malarz we wczorajszym numerze Expressu Ilustrowanego przypomniał zorganizowane przez D. Jońskiego referendum ws odwołania z urzędu ówczesnego Prezydenta m. Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Przypomniał, że do zakończenia kadencji zostało mi zaledwie 10 miesięcy i że Joński nakłonił łódzkie SLD do udziału w tej akcji. Pan Malarz przypomniał, że nie wzywałem do bojkotu referendum, choć niski poziom frekwencji "mógłby uchronić miasto od zmiany władzy na 10 miesięcy przed końcem kadencji". Oczywiście, że nie wzywałem do bojkotu.

Hajli, hajla

portret użytkownika Z sieci

Z wielkim niesmakiem oglądam kolejne komentarze na temat wygłupu niemieckich uczestników „jarmarku” w Gdańsku. Śpiewali ta sławetne „Haili, haila” – pieśń znaną nam z kilku filmów na temat okupacji niemieckiej w Polsce jako radosnej, triumfalnej pieśni niemieckich żołnierzy maszerujących ulicami polskich miast. Najbardziej oczywistą, zdawałby się, reakcją byłoby zwrócenie tym niemieckim głuptasom uwagi, że to rani nasze uczucia i uzyskanie od nich przeprosin – a jeśliby nie przeprosili, to poproszenie ich o opuszczenie Gdańska i Polski. I już.

W Londynie

portret użytkownika Z sieci

W Londynie otwarto Wystawę poświęconą gen. Władysławowi Sikorskiemu

Rewizja (apelacja) wyroku przez Prokuratora IPN

portret użytkownika Z sieci

Nasz (Andrzeja Słowika i mój z NSZZ „Solidarność” oraz Tadeusza Stańskiego z KPN) proces przeciw brutalnym strażnikom więzienia w Barczewie trwa już 14 lat. Miesiąc temu zapadł wyrok na ostatniego (jeszcze żyjącego, najmłodszego i i najwyższego rangą) z nich kpt. Łuciuka. Został skazany na symboliczne 1 rok i 3 miesiące więzienia. W uzasadnieniu stwierdzono, iż znęcając się nad nami – więźniami politycznymi popełnił zbrodnię przeciw ludzkości. Prokurator z IPN złożył Apelację do X Sądu Okręgowego – Wydz. Odwoławczy w Warszawie.

Są granice luzactwa!

portret użytkownika Z sieci

Patrzę z niesmakiem na księży, którzy w czasie Mszy św. na pl. Św. Piotra w Watykanie nakrywają głowy czym popadnie: jedni bejsbolówkami, inni plażowymi kapeluszami, a jeszcze inni czapeczkami z gazety lub chusteczką do nosa z węzełkami na rogach. Rozumiem – jest upał i ciężko wytrzymać. Ale, czy organizator Uroczystości nie powinien wyraźnie nakazać jakiś rodzaj jednolitego nakrycia głowy duchownych: nie miałbym nic przeciwko, gdyby były to białe bejsbolówki – nawet w wersji „afrykańskiej”, tj. z osłoną szyi na karku. Ale niech będzie przyzwoicie – wszak to Najświętsza Ofiara!

Patriarcha Lizbony

portret użytkownika Z sieci

Przy okazji Dni Młodzieży w Lizbonie usłyszeliśmy, iż ich gospodarzem jest Patriarcha Lizbony. Arcybiskup Lizbony uzyskał ten dziedziczny tytuł 7.listopada 1716. Jest on w hierarchii kościelnej wyższy od arcybiskupa. Tylko kilku arcybiskupom na świecie on przysługuje – m.in. arcybiskupowi Jerozolimy i arcybiskupowi Rzymu – papieżowi. Ma kilka wyróżniających go przywilejów – w tym do używania w herbie tiary papieskiej. Insygniów patriarszych ma prawo używać na terenie całego kraju – całego Patriarchatu (arcybiskup ma prawo nosić paliusz tylko na terenie swojej metropolii – archidiecezji).

Katarzyna Kolenda-Zaleska zwariowała?

portret użytkownika Z sieci

Przytaczam poniżej relację Michała Boronia: https://muzyka.interia.pl/raport-pol-and-rock-festival-2023/news-to-koni...

Jurek Owsiak, zaproszeni goście i niektórzy muzycy biorący udział w Pol'and'Rock Festival wielokrotnie zwracali uwagę, że na imprezie każdy może być kim chce, a miejsce jest symbolem wolności. Nie brak było głosów, że w tej sytuacji niezwykle ważne będą jesienne wybory.

I znowu chłopiec w hełmie i z karabinem

portret użytkownika Z sieci

W Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego odbyło się szereg wzruszających wydarzeń z udziałem tysięcy warszawiaków na różnych koncertach, uroczystościach oraz milionów Polaków obserwujących te wydarzenia na ekranach telewizorów. I – jak co roku – pokazano Pomnik Małego Powstańca, chłopca w za dużym hełmie i z karabinem. I jak co roku budzi to we mnie protest. Wiadomo, że Komenda Szarych Szeregów przestrzegała zasady, by nieletni harcerze nie dostawali broni. Zajmowali się tzw.

Niewierna dziewczyna i wódz, który przegrał wojnę

portret użytkownika Z sieci

Coś jest nie tak, z łodzianami. Łódź jest chyba jedynym miastem na świecie, które za swój hymn przyjęło pieśń o dziewczynie, która zdradziła swego ukochanego.

Czas na „Suliko”?

portret użytkownika Z sieci

W sobotnim programie TVP 2 „Polskie biesiady” w pewnym momencie wykonana została pieśń „Jarzębina czerwona” – jako polska i ludowa. Tymczasem jest to pieśń radziecka. Owszem ładna, ale program miał być złożony z polskich pieśni ludowych. A skoro już tak, to tylko kroczek, by pojawiła się ulubiona przez Stalina piosenka „Suliko” (też ładna). A na koniec -może wykonać piękną pieśń patriotyczną „Wajna narodnaja” – najlepiej w wykonaniu Chóru Aleksandrowa. Niech się ktoś w publicznej TVP odpowiedzialny za program „Biesiad polskich” zastanowi!

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

Biedne gwiazdy filmu, tv i scen wszelakich

portret użytkownika Z sieci

Pan Andrzej Chyra ulitował się nad losem artystów, którzy otrzymują marne emerytury. To prawda, ale przyczyną tak niskich ich emerytur jest to, że nie odprowadzali do ZUSu odpowiednich składek. Mają tyle, za ile zapłacili. Nie chciało się płacić – to było oszczędzać, a nie oczekiwać, że teraz ludzie, którzy płacą na ZUS tyle ile się należy, będą ich utrzymywać ze swoich podatków. Pan Chyra oburza się, że emeryturę otrzymują księża, choć niektórzy z nich też na ZUS nie płacą, albo płacą niewiele. Chamstwo i manipulacja: p.

Postkomuna chce doprowadzić do śmierci Micheila Saakaszwili

portret użytkownika Z sieci

Michael Saakaszwili od 1.października 2021 przebywa w więzieniu w Tbilisi. Bez względu na to, jakiego rodzaju zarzuty obecna władza mu stawia, to sposób traktowania b.prezydenta, którego bohaterski opór był warunkiem ocalenia kraju przed podbojem planowanym (i wdrożonym) przez Putina, jest niedopuszczalny. Przemycone na wolność zdjęcia wskazują, iż jest on w bardzo złym stanie zdrowia. Po wielu apelach i naciskach dopuszczono do niego lekarzy z Polski, ale nie pozwolono, by przenieśli jakiekolwiek próbki, które mogłyby zostać poddane badaniom laboratoryjnym. Putin ma aż tak długie ręce?!

Ford lepiej oddał epokę w kwestii wiary

portret użytkownika Z sieci

Taka sytuacja: jest Msza św. pojawia się element zakłócający – wiadomość o zachowaniu Krzyżaków.

W filmie z okresu PRL Polacy podrywają się z kolan, ale na dźwięk dzwonka ponownie klękają.

W nowym serialu: król Jagiełło, gorliwy przecież neofita, powstrzymuje się od przyjęcia Najświętszego Sakramentu, by wysłuchać raportu i wydać polecenia. A celebrant stoi z Hostią i czeka…

Nie do uwierzenia. Czyżby rewizja historii w imię poprawności politycznej?!

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

18 lipca 2023

Chwalą, ale…

portret użytkownika Z sieci

Gazeta Łódzka (dodatek do GW) bardzo cieszy się z nominacji naszego Arcybiskupa na Kardynała. Artykuł zamieszczony w piątkowym wydaniu jest pełen komplementów i wyrazów uznania. Na koniec jednak pojawia się nutka ni to żalu ni to pretensji:

- że ten kto spodziewa się, że zajmie on inne stanowisko niż polski Episkopat w sprawach dotyczących choćby LGBT+, może się zawieść;

- że jego zdaniem Kościół nigdy nie zgodzi się na zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwem i wobec tego on nie zaprosiłby do katedry uczestników Marszu Równości;

Wyrok w procesie przeciw zastępcy dyrektora więzienia w Barczewie

portret użytkownika Z sieci

Po kilkunastu latach procesu toczonego przed sądami kolejno w różnych miastach Polski sędzia Sądu Rejonowego w Warszawie p. Michał Kusiak wydał wyrok skazujący p. Witolda Łuciuka, b. zastępcy dyrektora więzienia w Barczewie (i jednocześnie niejawnego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa) uznając, że jego działania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami były sprzeczne nawet z prawem obowiązującym w PRL, a ponadto stanowiły zbrodnię komunistyczną i zbrodnię przeciw ludzkości. Tym zbrodniczym działaniom prócz mnie poddani byli także Andrzej Słowik, b.

Zbrodnia nienazwana i nieukarana musi się powtórzyć

portret użytkownika Z sieci

Turcja broni się przed nazwaniem zbrodnią ludobójstwa krwawą rozprawę jakiej Turcy dokonali na Ormianach. Pod koniec XIX w. Imperium Osmańskie pękało w szwach. Kolejne krainy – narody – grupy etniczne demonstrowały chęć niezależności, niepodległości. Znajdowały w tym wsparcie europejskich imperiów: Anglii, Francji i Rosji. Niepodległość wywalczyła Grecja i kolejne kraje bałkańskie, Oderwał się Egipt, wrzenie nasilało się na terenach zamieszkałych przez Arabów. Grupa młodych oficerów, których niebawem zaczęto nazywać „młodoturkami”.

Rocznica śmierci Grzegorza Palki

portret użytkownika Z sieci

Zginął 12.lipca 1996 r. wskutek zderzenia samochodu z TIRem na szosie pod Łodzią. Śmierć poniósł także jego syn oraz jego kolega. Przeżyła żona Jadwiga. Grzegorz był wielką postacią w historii Łodzi i Polski. W r. 1980 w jego prywatnym mieszkaniu został założony Międzyzakładowy Komitet Założycielski Związków Zawodowych – organizacji, która we wrześniu tegoż roku przyjęła imię NSZZ Solidarność”.

Subskrybuj zawartość