Skip to main content

Jutro pożegnamy mec. Stanisława Maurera

portret użytkownika Z sieci

Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi w piątek, 13.marca 2020. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.50.

Mec. Stanisław Maurer był wielkim patriotą, wybitnym adwokatem i wspaniałym człowiekiem. Był obrońcą w procesach członków NSZZ „Solidarność” i aktywistów opozycji anty-PRLowskiej w stanie wojennym, oskarżanych o aktywny sprzeciw wobec władzy komunistycznej. Bronił za darmo – nie pobierając żadnych opłat i honorariów. Był moim obrońcą w procesie w grudniu 1981 i reprezentantem prawnym, gdy siedziałem w więzieniu. Reprezentował mnie przed Sądem Najwyższym w procesach odwoławczych w 1982 r. i 1991 r. Zasłynął niezwykłym (w tamtym czasie, bo potem byli naśladowcy) stwierdzeniem wobec sądu, że wyrok w sprawie Andrzeja Słowika i Jerzego Kropiwnickiego był nieuprawniony nawet w świetle prawa karnego PRL – bo naruszał fundamentalne zasady naszej cywilizacji: że nie można skazać, jeśli nie ma ustawy zakazującej czynu oraz że prawo nie może działać wstecz. Z tego wynikało, że nie można było skazać za protesty przeciw stanowi wojennemu prowadzone 13.grudnia 1981. Dekret o stanie wojennym nie został jeszcze opublikowany w sposób właściwy. Sąd Najwyższy w 1991, po odzyskani przez Polskę wolności, uznał ten argument za ostatecznie przesądzający o winie i karze. Mec. Maurer reprezentował mnie również przed Sądem Pracy, gdy po wyjściu z więzienia próbowałem – wbrew działaniom SB – wrócić do Uniwersytetu Łódzkiego. W tamtych czasach takie zachowania wymagały niemałej odwagi i niewielu członków Adwokatury skłonnych było do takich działań.

Jego działalność została doceniona. Był wybierany do władz łódzkiej Palestry. Sejm Rzeczypospolitej w r. 1991 ustanowił go Sędzią Trybunału Stanu.

Został odznaczony m.in. Medalem za Zasługi w walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski.

Żegnamy Człowieka godnego najwyższego szacunku. Ja żegnam Przyjaciela, któremu zawdzięczam bardzo wiele.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak