Skip to main content

Postulator procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana przyjedzie do Polski!

portret użytkownika IMS.PT

Postulator procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana ojciec prof. Bernard Ardura przyjedzie do Polski na zaproszenie Instytutu Myśli Schumana. Celem mającej odbyć się w dniach 8-10 grudnia wizyty ma być przedstawienie potencjału duchowego i społecznego Roberta Schumana dla rozwoju i przyszłości Polski i Europy.

Decyzja o wizycie zapadła w Rzymie po spotkaniu z prof. Zbigniewem Krysiakiem, fundatorem i przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana. „Ojciec prof. Ardura pozytywnie ocenił to, co się dzieje w Polsce jeśli chodzi o Grupy Schumana, działalność Instytutu Myśli Schumana, który utworzył Towarzystwo Roberta Schumana, podejmuje dzieła budowania Młodzieżowych Grup Schumana, integruje też środowiska młodego pokolenia z Trójmorza, podejmuje cały szereg konkretnych działań” – powiedział w rozmowie z AWPE prof. Zbigniew Krysiak wskazując, iż to daje prognozę dalszego szerzenia się kultu ojca-założyciela Wspólnoty Europejskiej, a co za tym idzie – przybliża moment jego beatyfikacji.

O. Ardura uważa, że w obecnych warunkach zamieszania w Europie, ataku na wiarę, na wartości chrześcijańskie nastąpi konsolidacja działań osób – w tym również polityków – dla których owe wartości są ważne. Podkreślał, że polityka jest drogą do świętości i wyraził nadzieję, że tą właśnie drogą wielu z nich będzie podążać. W ocenie o. Ardury szerzące się zło w postaci ataków na życie, na rodzinę, na nauczanie i osobę św. Jana Pawła II będzie wywoływać bardziej uformowane postawy decydentów i uważa, że wielu z nich pójdzie w ślady Schumana. „Ten proces beatyfikacyjny, nagłaśnianie idei Schumana o. Ardura traktuje jako ważne wyzwanie, bo przez to stałe nagłaśnianie będą bardziej docierały do tych polityków, którzy już być może teraz mają myśl, żeby otwarcie pójść za Schumanem, ale może nie mają odwagi. W tym kontekście o. Ardura będzie 6-8 maja w Metz na zjeździe młodych z Europy (udział weźmie również delegacja młodych z Polski), gdzie będzie miał wystąpienie na temat wczesnej działalności Roberta Schumana. Chce pokazać młodym, że Schuman był od okresu studiów bardzo aktywny społecznie i jego model był bardzo skuteczny. 8-10 grudnia tego roku o. prof. Ardura przybędzie do Polski na spotkanie, które organizujemy w Poznaniu i tam będzie miał wystąpienia na temat cnót, charakteru i modelu działania Roberta Schumana” – wyliczał prof. Krysiak zwracając uwagę na sposób funkcjonowania tego „ucznia Chrystusa” i „świętego w garniturze”.

„W Poznaniu będziemy mieli Dni Skupienia z Schumanem, na które chcemy oprócz sympatyków Instytutu Myśli Schumana, zaprosić także innych Polaków z różnych regionów Polski” – dodał. „Ojciec Ardura jest bardzo podbudowany tym, co robi Instytut Myśli Schumana” – podkreślał. „To jest wielka sprawa, ponieważ główny postulator procesu beatyfikacyjnego przyjeżdża do Polski. Jest to rzeczą nadzwyczajną. To też świadczy o tym, jak bardzo o. Ardura przywiązuje wagę do procesu beatyfikacyjnego i promocji Schumana, również do tego, co się dzieje w Polsce w tym kierunku” – zauważył prof. Krysiak, zaznaczając, iż poprzez transmisję w internecie Instytut będzie chciał dotrzeć z tym przesłaniem do całej Europy.

Prof. Krysiak po rozmowie z o. prof. Bernardem Ardurą stwierdził, że postulator w procesie beatyfikacyjnym Roberta Schumana ma świadomość, że dzisiaj poprzez instrumenty medialne i szkoły ideologie docierają do młodych, niszcząc ich wrażliwość i wiedzę, a ponieważ nie funkcjonowali w realiach przeszłości, trudno im sięgać po pamięć. W jego ocenie w szczególności teraz, kiedy pojawiają się postulaty, aby obniżyć wiek wyborczy, kiedy dzieci przedwcześnie są wprowadzane w świat zarezerwowany dla osób dorosłych, dobra formacja w duchu Roberta Schumana jest wyjątkowo potrzebna. „Sprawa wieku wyborczego, czy też w ogóle wprowadzanie młodych i dzieci do zachowań seksualnych niszczących wrażliwość, intelekt – o. Ardura ma tego wszystkiego świadomość i jego obecność na zjeździe młodych Metz jest tego dowodem. Cieszył się, że budujemy Młodzieżowe Grupy Schumana, że to się zaczyna dziać również w Trójmorzu” – wskazywał przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana dodając, iż jest to wielkie zadanie. „Duża część młodych ludzi, która już weszła w wiek wyborczy, przez to, że jest zmanipulowana, wybiera tych, którzy są destruktorami życia społecznego i gospodarczego w poszczególnych krajach Europy. Schuman powiedział, że będą nas usypiać w poczuciu bezpieczeństwa, dobrobytu, ale oni prowadzą do tego, żeby zniszczyć ducha naszych narodów, i Schuman dalej mówił, co ojciec Ardura ma bardzo zakodowane w sercu, że powinniśmy się przeciwstawiać nie tylko po to, żeby się przeciwstawić, ale żeby zachować duszę naszych narodów i żeby zabezpieczyć nasze dzieci przed światem, w którym będzie szalała destrukcja” – wyjaśniał prof. Zbigniew Krysiak. „O. Ardura podkreśla potrzebę mobilizowania młodych do angażowania się w życiu społecznym, politycznym, do formowania tych ludzi w takiej szkole służby społecznej i politycznej, żeby zostawali tymi uczniami Chrystusa w polityce” – konstatował.

Anna Wiejak

31 marca 2023

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak