Skip to main content

Historia

Drugie dno Praskiej Wiosny

portret użytkownika Jacek Łukasik

Kilka dni temu na kanale Powojnie jego twórca omawiał wydarzenia Praskiej Wiosny z 1968 roku. Przedstawił on wszystkie najważniejsze wydarzenia tamtego okresu.
Na początku nawiązał do rewolucji węgierskiej z 1956 roku i zaakcentował fakt, że Zachód nie zareagował na wydarzenia w Budapeszcie. W związku z tym stwierdził, że należy liczyć tylko na własne siły. W tym czasie w Czechosłowacji I sekretarzem partii komunistycznej był Antonin Novotny.
Można wypunktować najważniejsze wydarzenia, o których on mówił:

Zabójstwo Johna F. Kennedyego – cztery mity i trzy poszlaki

portret użytkownika Jacek Łukasik

Niedawno, 22 listopada obchodziliśmy 61 rocznicę niestety udanego zamachu na amerykańskiego prezydenta, Johna Fitzgeralda Kennedyego. Sprawy tego zabójstwa właściwie nie rozwiązano do dzisiaj, Narosło wokół niej wiele mitów. Istnieją także liczne poszlaki mogące wskazać potencjalnych sprawców tej zbrodni. Nie mogą one jednak praktycznie być dowodem dla sądu, stanowią raczej dobry materiał dla poszukujących sensacji dziennikarzy śledczych. Skupię się w niniejszym artykule na 4 mitach i 3 poszlakach.

Wielka i mądra, niestety nie doceniona królowa

portret użytkownika Jacek Łukasik

Przedwczoraj 19 listopada przypada rocznica śmierci królowej Bony, otrutej z inspiracji Habsburgów. Większość naszych rodaków zapewne wie, kim była Bona Sforza.
Bona pochodziła z bogatego włoskiego rodu książęcego, który panował w Mediolanie. Jej rodzicami byli Gian Galeazzo Sforza oraz Izabela Aragońska. Jej dzieciństwo nie należało do łatwych, ponieważ ojciec zmarł przedwcześnie, a cała Italia była pogrążona w wojnie, w którą ingerowali Francja, Hiszpania i austriaccy Habsburgowie. Z tego powodu Bona zakodowała w sobie nienawiść do powyższych, a w szczególności do Domu Habsburgów.

Rocznica ważna nie tylko dla Rosjan

portret użytkownika Z sieci

7.listopada Rosjanie obchodzili Święto Narodowe ustanowione przez Putina dla upamiętnienia wyzwolenia Kremla (Moskwy i całej Moskowii, zwanej dziś Rosją) od polskiej okupacji. Niewiele o tym było w podręcznikach historii, gdy byłem uczniem. Starannie pomijano wiadomości o naszej zwycięskiej bitwie pod Kłuszynem, opanowaniu Moskwy, wzięciu do niewoli cara Dymitra Szujskiego i jego brata, głównodowodzącego wojsk moskiewskich. Ich hołd wobec króla Polski uwiecznił Jan Matejko obrazem znanym pod nazwą „Hołdu ruskiego”.

NIezwykła mapa z XVI wieku

portret użytkownika Jacek Łukasik

Niezwykła mapa z XVI wieku
Jacek Łukasik
Mapę tę odkryto w 1929 r. w Pałacu Topkapi w Stambule. Odkrycie to wstrząsnęło światem nauki i po dziś dzień stanowi przedmiot licznych dyskusji historyków, kartografów oraz badaczy starożytnych cywilizacji.
Wykonał ją w 1513 r. na skórze gazeli turecki admirał Piri Reis. Mapa ta zaskakuje nas całkowicie, ponieważ przedstawia świat w taki sposób, jaki wydaje się nam, ludziom współczesnym w tym okresie historii niemożliwy.

Zapomniany myśliciel obozu narodowego

portret użytkownika Jacek Łukasik
Wojciech_Wasiutyński.jpg

Zapewne niewielu czytelników wie o Wojciechu Wasiutyńskim. Nie zmienia to jednak faktu, że był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli obozu narodowego i bardzo płodnym intelektualnie. Porównywalnym z Jędrzejem Giertychem . W bieżącym roku obchodzimy 30 rocznicę jego śmierci – zmarł 19.08.1994 r.

Jak kształtowała się niepodległa Polska i jej granice?

portret użytkownika Jacek Łukasik

Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. Osobiście uważam, że jest to błędna data. Świadomość i poziom wiedzy polskiego społeczeństwa (nie tylko młodzieży jest nikły. Wydarzenia sprzed 106 lat wydają się wielu ludziom równie odległe jak potop szwedzki lub bitwa pod Grunwaldem.

Zakony rycerskie w obronie Grobu Chrystusa

portret użytkownika Jacek Łukasik

…) uczynił się ruch niemały we wszystkich krainach Galii, aby każdy czystego serca i myśli, który pragnie podążać według wskazań Pana i wiernie za nim nieść krzyż, nie opóźnił śpiesznego ruszenia do Świętego Grobu.
Apostolski zatem rzymskiej stolicy zwierzchnik Urban II zwołał natychmiast biskupów, opatów i księży z krajów zaalpejskich, rozpoczynając z nimi poufne narady i wydając rozkazy. Powiedział też, że ktokolwiek chce zbawienia duszy, nie może się wahać, ale ma kornie iść drogą Pana, a jeżeli popełnił grzechy, miłosierdzie Boże zmaże je.

O „Wiadomościach Polskich” i nie tylko

portret użytkownika Jacek Łukasik

Na wstępie wprowadzenie.

Wydawane na emigracji „Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie” były kontynuacją przedwojennego tygodnika „Wiadomości Literackie”. Pierwszy numer tego czasopisma wydany pod paryskim adresem nosi datę 17 marca 1940 r. A kiedy Francja stała się kolejnym celem ataku Hitlera w czerwcu 1940 r., w numerze 14/15 z 23 czerwca 1940 r. redakcja czasopisma zamieściła anons o poniższej treści:

Czy Polacy przegrali II wojnę światową?

portret użytkownika Jacek Łukasik

W numerze 37-38 ,,Najwyższego Czasu!” z br. znalazł się bardzo ciekawy artykuł autorstwa Wojciecha Tomaszewskiego pt. ,,Wygraliśmy czy przegraliśmy II WŚ”. Przewodnią myśl tej publikacji stanowiło stwierdzenie: „Polska i Polacy byli w obozie zwycięzców podczas II WŚ, ale to nie znaczy, że byli zwycięzcami”.

Subskrybuj zawartość