Skip to main content

Historia

Rocznica kapitulacji polskiej załogi na Kremlu

portret użytkownika Z sieci

7.listopada 1612 r. skapitulowała polska załoga stacjonująca na Kremlu od 2 lat. Polacy wkroczyli tam w wyniku miażdżącego zwycięstwa w bitwie pod Kłuszynem nad przeważającymi siłami koalicji rosyjsko-szwedzkiej. W następstwie tej bitwy wojska polskie opanowały Kreml, a car Wasyl Szujski abdykował i złożył hołd królowi Polski Zygmuntowi III Wazie. Car i jego brat książę Dymitr zmarli na zarazę w zamku w Płocku i pochowani zostali w Warszawie w cerkiewce w tym celu specjalnie wzniesionej.

Spowiedź, część druga.

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

O Dziadkach Korzeniowskich napisałem na trybunalscy.pl kilka lat temu. Dziadkowie Kazimiera i Bronisław byli pasjonatami swojego fachu nauczycielskiego. Byli wychowawcami, przyjaciółmi i powiernikami dla mieszkańców Krzyżanowa i okolic. Znani byli jako inicjatorzy różnych pożytecznych przedsięwzięć na rzecz wiejskiej społeczności. Byli powszechnie lubiani i szanowani. To co napisałem powyżej o moich Dziadkach ze strony Ojca wiem z autopsji, ponieważ jako dzieci, moje Kuzynki i Siostry: Marysia, Margarita, Hania, Krystyna, Zosia i ja często bywaliśmy w Krzyżanowie.

Pokój w Izraelu zależy nie tylko od Żydów i Palestyńczyków

portret użytkownika Z sieci

Wojnę z Izraelem prowadzą dwie organizacje zbrojne: Hamas i Hezbollah. Finansowane są przez Arabię Saudyjską, Syrię i Iran. Izrael ma bezwzględne wsparcie USA. Pokoju nie będzie, póki nie dojdzie do uzgodnień zaakceptowanych przez Palestynę, Izrael, Arabię Saudyjska, Syrię, Iran i USA.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

10 października 2023

Wybory 2023. Czy można było inaczej 11

portret użytkownika witold k

Nie można było? Dlaczego nie można było!

Film "Ulmowie"

portret użytkownika Piotr Korzeniowski
06.09.2023 18:00
06.09.2023 20:00

SPECJALNY SEANS FILMOWY FILMU PT:
”ULMOWIE – BŁOGOSŁAWIONA RODZINA”

W przeddzień beatyfikacji bohaterskiej rodziny Ulmów z Markowej.
Wspólnota Domowego Kościoła oraz Dyrekcja kina „Helios” w Piotrkowie Trybunalskim, serdecznie zapraszają na pokaz specjalny filmu pt. ”ULMOWIE – BŁOGOSŁAWIONA RODZINA”. (Film dostępny tylko na pokazie grupowym) Seans odbędzie się w kinie Helios ul Słowackiego123, dnia 06 WRZEŚNIA 2023r środa o godz. 18.00.
Przewidziano promocyjne ceny biletów (cena 18.90.)
Zapraszamy!

Patriarcha Lizbony

portret użytkownika Z sieci

Przy okazji Dni Młodzieży w Lizbonie usłyszeliśmy, iż ich gospodarzem jest Patriarcha Lizbony. Arcybiskup Lizbony uzyskał ten dziedziczny tytuł 7.listopada 1716. Jest on w hierarchii kościelnej wyższy od arcybiskupa. Tylko kilku arcybiskupom na świecie on przysługuje – m.in. arcybiskupowi Jerozolimy i arcybiskupowi Rzymu – papieżowi. Ma kilka wyróżniających go przywilejów – w tym do używania w herbie tiary papieskiej. Insygniów patriarszych ma prawo używać na terenie całego kraju – całego Patriarchatu (arcybiskup ma prawo nosić paliusz tylko na terenie swojej metropolii – archidiecezji).

portret użytkownika witold k

Rzecz o Rzeczpospolitej od Krzyża, Panience Najświętszej, Białym Ojcu

meczennicy.jpg

Dane mi było:

po raz drugi (po 26 latach) przytulić się do „Błogosławionej Winy”, do wierności Matce Bożej ponad wszystko (Mikołaj Sapieha), w tym uratowanie katolickiej Ojczyzny (korony). Upadek kodeńskiej linii Sapiehów. Męczeństwo dla „Białego Ojca".

Odzyskać – pozyskać na nowo - Relikwiarz Męczenników Pratulińskich. Odwiedzić, kolejny raz, jedyną na świecie parafię katolicką neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego.

Niechaj Polska (Piotrków) zna jakiego Syna ma…

portret użytkownika witold k

Tytuł to element (historycznego - polskiej pieśni) przekazu z występu Seniorów w dniu 19 maja 2023.

PROTEST Zofii Kossak Szczuckiej – jednak antysemitka, ale…

portret użytkownika Z sieci

Zabieramy przeto głos my, katolicy Polacy. Uczucia nasze względem Żydów nie uległy zmianie. Nie przestajemy uważać ich za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogów Polski. Co więcej, zdajemy sobie sprawę z tego, iż nienawidzą nas oni więcej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęście. Dlaczego, na jakiej podstawie – to pozostaje tajemnicą duszy żydowskiej, niemniej jest faktem nieustannie potwierdzanym. Świadomość tych uczuć jednak nie zwalnia nas z obowiązku potępienia zbrodni.

PROTEST Zofii Kossak Szczuckiej – o próbach przerzucenia odpowiedzialności na Polaków za zbrodnie niemieckie

portret użytkownika Z sieci

W swoim Apelu PROTEST! Opublikowanym w prasie podziemnej w Warszawie w sierpniu 1942 r. Autorka napisała:

[…] zdajemy sobie sprawę z tego, iż nienawidzą nas oni [żydzi – przyp.] więcej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęście. Dlaczego, na jakiej podstawie – to pozostaje tajemnicą duszy żydowskiej, niemniej jest faktem nieustannie potwierdzanym. Świadomość tych uczuć jednak nie zwalnia nas z obowiązku potępienia zbrodni.

Subskrybuj zawartość