Skip to main content

"Fałsz politycznych frazesów" - wznowienie

falsz_okladka.jpg

"Fałsz politycznych frazesów", czyli zbiór publicystyki z amerykańskiego magazynu "The Freeman", to chyba jedna z najlepszych książek o tematyce wolnorynkowej jaka ukazała się na polskim rynku po 1989 roku. Pierwsze jej wydanie, z drugiej połowy lat 90-tych ub. wieku, ukazało się nakładem Instytutu Liberalno-Konserwatywnego z Lublina. Książka rozeszła się dość szybko i już dziś wiadomo, że świetnie sprawdziła się w roli ziarna, które wówczas posiane, dziś przynosi dobre owoce. Te owoce to ludzie - zapewne wcale niemała ich rzesza - którzy czytając pierwsze wydanie książki zaczęli rozumieć zasady na jakich opiera się gospodarka i dostrzegać manipulacje, jakimi dotychczas byli karmieni przez media i politycznych demagogów różnej maści.

Czas jednak leci, pojawia się nowe pokolenie ludzi, którzy w rzeczywistości społeczno-gospodarczej nazbyt często się gubią. Potrzebny jest zatem jakiś kompas, który pomógłby odnaleźć się w tej dżungli medialno-politycznej papki i który wyraźnie wskazałby "gdzie leży prawda"...

Wydawnictwo "Prohibita" oraz Instytut Liberalno-Konserwatywny postanowiły powrócić do starego, sprawdzonego wzoru i dlatego wspólnie wznowiły "Fałsz politycznych frazesów czyli pospolite złudzenia o gospodarce i polityce". Książka zawiera eseje znanych współczesnych publicystów oraz badaczy zajmujących się popularyzacją wolnorynkowej gospodarki, takich jak np. Lawrence W. Reed czy Walter Block, ale także klasyków, takich chociażby jak Henry Hazlitt, Leonard E. Read, Hans Sennholz czy Murray Rothbard. Książka bezlitośnie rozprawia się z dominującą we współczesnym dyskursie politycznym socjalistyczną nowomową. Mamy więc w niej obalenie mitów np. "bezpłatnej opieki zdrowotnej", wszechpanującego przeświadczenia, że mam "za darmo" prawo do jakiejś usługi., że państwo "powinno kontrolować ceny". Autorzy nie pozostawiają suchej nitki na tych, którzy twierdzą, że "rządowe wydatki zwiększają liczbę miejsc pracy", oraz tych, którzy utrzymują, że "bogatsi muszą płacić większe podatki, gdyż służy to biednym". Tematów poruszonych w książce jest znacznie więcej, wszak to kilkaset stron druku, jednak na żadnej czytelnik nie będzie się nudził.

"Fałsz politycznych frazesów" to książka, którą czyta się z wypiekami na twarzy... No, może trochę przesadzam, ale tylko trochę. Ci, którzy jeszcze jej nie nabyli powinni się zatem pośpieszyć, gdyż zasada nieograniczonych potrzeb wobec ograniczoności zasobów, w jej przypadku sprawdza się idealnie! Poza tym zakup tej książki to wkład w rozwój polskiego wolnorynkowego think-tanku: Fundacji PAFERE.

No i na koniec jeszcze jedna nowina... Jaskółki ponoć gdzieś już ćwierkają, że za jakiś czas Wydawnictwo PROHIBITA sprawi nam kolejną niespodziankę - drugą część "Fałszu...", zawierającą całkiem inne, równie fascynujące teksty. Zaopatrzmy się zatem w cierpliwość, no i... w część pierwszą!

Paweł Sztąberek: http://www.kapitalizm.republika.pl
(19 października 2009)

"Fałsz politycznych frazesów czyli pospolite złudzenia o gospodarce i polityce" - Wydawnictwo Prohibita i Instytut Liberalno-Konserwatywny 2009. Zamów książkę i wesprzyj PAFERE

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Zamawiam jeden egzemplarz!

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Zamawiam jeden egzemplarz dla Pana Posła Antoniego Macierewicza!
Szanuję Pana Posła i wiem, że właśnie Jemu taka lektura by się bardzo przydała, dlatego chętnie Mu tę książkę podaruję!
Piotr Korzeniowski

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.