Skip to main content

HALLOWEEN – co to jest?

portret użytkownika Robert Szala
wszytkich swietych.jpg

z naszego archiwum

To tzw. "święto” wywodzi się z kultury dawnych Celtow, którzy czcili w tym dniu boga śmierci i ciemności – wierzono, że tej nocy rządzą światem czarownice, a noc z 31 października na 1 listopada jest tą szczególną nocą.

Przed mocą czarownic chroniło zapalenie świecy w wydrążonej dyni, wierzono, że ostatniego października do ludzi przychodzą także duchy, i aby je zmylić, zakłada się różne kostiumy. Halloween szczególnie obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, trafił tam za sprawą szkockich i irlandzkich imigrantów. W naszej polskiej tradycji nigdy tego nie było, lecz od paru lat próbuje się nam to "wcisnąć na siłę”, abyśmy to przyjęli i zaakceptowali jako "nasze” - jaki to ma cel ?? -- może ktoś chce tym wyprzeć katolickie obchody Wszystkich Świętych.

Wczoraj, ktoś wsadził w moją skrzynkę na listy składankę reklamową jednego z marketów piotrkowskich, jest w niej duża część o Halloween, są różne akcesoria: naklejki na okna, widły, maski, dynie i inne, ktoś rozwiesza już plakaty propagujące ten temat.

Zapowiadane są imprezy z organizowanym Halloween, a w niektórych szkołach przedstawi się to dzieciom i młodzieży - ciekawe komu tak na tym zależy?

Jest to atak na polską młodzież, która jest mniej odporna niż dorośli mający ugruntowane poglądy na takie "nowości”, aby ją odciągnąć od tradycji i wiary katolickiej.

Czy obronimy się przed tym? Jeżeli nie, to za parę lat nasze dzieci i wnuki ,1-go listopada zamiast na groby naszych przodków będą chodziły po ulicach z zapaloną świeczką w wydrążonej dyni, w przebraniu diabła lub wampira i z widłami w ręku.

O tempora, o mores!!

Robert Szala

22 października 2007

Szanowni Państwo ten tekst napisałem w 2007 roku, trochę czasu minęło, cały czas są próby "wciskania” nam tego tzw. "święta”, co widać na każdym kroku, szczególnie w marketach, czego przykładem jest też np. informacja iż w piotrkowskim przedszkolu mojego wnuka, pani wychowawczyni ogłosiła, że dzieci będą świętowały dzisiaj "święto dyni”, rodzice maja przygotować ciasto dla maluchów itd. itd. Pierwszy raz w życiu słyszę o takim "święcie” i czemu ma służyć obchodzenie takiego "święta” w przedszkolu, szkole…. A właściwie to już jest odpowiedź w tym co napisałem w 2007 roku. Pewnie, może ktoś powiedzieć, że to tylko dziecinne zabawy i że robię dym z niczego, lecz nie bądźmy naiwni, wszystko ma jakiś cel, czasem warto pomyśleć….

Pozdrawiam Państwa serdecznie.

Robert Szala - 29.październia 2021

5
Ocena: 5 (9 głosów)
Twoja ocena: Brak

Może to jest jakaś jaskółka...

portret użytkownika witold k
5

Lata temu słyszę w miejskiej TV informacje materiał na temat "Święta Zmarłych". Jakby mnie kto walnął obuchem... Informacje na temat "Święta Zmarłych" poddał Syn piotrkowskiego działacza katolickiego PAX i kolejna formacja Civitas czasem do dziś. Liczę na z Nim współpracę. To ważna Postać w PT.

Dzwonie do Ojca tegoż pracownika TV P-ków tu dowiaduje się, że Syn przygotował materiał jak trzeba szefowa skreśliła święto Wszystkich Świętych i wpisała Święto Zmarłych.

Poniosło mnie. Dzwonie do MOK. Pani dyrektor MOK nie ma. Posyłam oficjalny telefonogram z RE Piotrków do MOK Piotrków. Pracownicy MOK mieli ubaw a w kolejnym serwisie info TVP-ków było o Wszystkich Świętych. Pani w tym roku została uhonorowana Złotą Wieżą Trybunalską.... W kościele parafialnym co tydzień słyszę intencję mszalną za duszę Męża może teścia nie wiem, chyba o tym kapitała nie wiedziała.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.