Skip to main content

Ani słowa o suwerenności...

logo unia.jpg

Zdecydowana większość towarów w Polsce obłożona jest podatkiem VAT wynoszącym 22 procent. Ponieważ podatek ten płacony jest w cenie towaru (mimo że paragony i faktury wyrzucają go jako składnik ceny) to rzadko kiedy zwracamy nań uwagę. Spoglądając na paragon interesuje nas zazwyczaj ostateczna kwota. O VAT robi się od czasu do czasu głośno, ale najczęściej w kontekście aferalnym - a to że ktoś odliczył VAT, a nie powinien, próbując naciągnąć "skarb państwa", itp...

Ostatnio VAT jest znów na tapecie, lecz tym razem za sprawą zabiegów Komisji Europejskiej, by zmusić Polskę do zwiększenia wysokości tego podatku w przypadku towarów, które jak dotąd cieszą się niższą stawką. Towary te to m.in. artykuły dziecięce takie jak ubranka czy pieluchy. W chwili obecnej VAT na te towary wynosi 7 procent. KE uważa, że Polska stosuje niższą stawkę "bezprawnie". O ile - zdaniem KE - niższa stawka może być stosowana w stosunku do tzw. artykułów medycznych to do innych już nie. I tu rodzi się spór między KE a rządem. KE mianowicie uważa, że pieluszkek dziecięcych do artykułów medycznych zaliczyć nie można (choć dla dorosłych już tak), to rząd RP twierdzi odwrotnie - że są to artykuły medyczne.

Spór ten to typowe unijne bicie piany typu, czy marchewka jest owocem... A tak to już jest, kiedy za rynek biorą się biurokraci, chętni do gmerania swoimi łapskami gdzie tylko się da. Jedno jest pewne... Nawet gdyby teraz jeszcze jakimś cudem udało się rządowi wykaraskać od podatku VAT o stawce 22 procent na pieluszki dziecięce, to za jakiś czas raczej się to już nie uda. Trzeba pamietać, że integracja unijna ma postępować, a skoro "integracja" to również - z czasem - unifikacja, ujednolicenie. W tym - systemów podatkowych... Skok podatku VAT na artykuły dziecięce do 22 procent, od razu przełoży się na zawartość portfeli, tych którzy z tego typu artykułów muszą korzystać, bo podatek ten "pójdzie w cenę".

... I ani słowa o suwerenności...

Paweł Sztąberek: http://www.kapitalizm.republika.pl

19 kwietnia 2010

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak