Skip to main content

Genetycznie modyfikowana żywność i dwutlenek węgla w wodach solankowych - konferencja w Bujnach

29 stycznia w Bujnach pod Piotrkowem Trybunalskim odbyła się konferencja dotycząca rolnictwa. Spotkanie zdominowały jednak tematy związane z ekologią – problem upraw genetycznie modyfikowanej żywności oraz kwestia inwestycji we wtłaczanie skroplonego dwutlenku węgla pod ziemię m.in. w pobliżu Piotrkowa (w gminach Moszczenica i Grabica)- o czym już pisaliśmy więcej.

Polska miała być strefą wolną od GMO. Okazuje się jednak, że tak nie będzie. Komisja Rolnictwa w Parlamencie Europejskim przygotowała propozycję dokumentu, w którym dopuszcza uprawy GMO także w Polsce. Informacja ta dotarła do piotrkowskich organizacji społecznych bardzo późno. Jeżeli jednak ktoś chciałby sprzeciwić się eksperymentom na żywności przeznaczonej dla ludzi, prosimy zajrzeć tutaj – http://piotrkowianie.blogspot.com/2011/02/piotrkow-wolny-od-gmo.html
Więcej na temat GMO: http://www.halat.pl/gmo.html http://www.polska-wolna-od-gmo.org/

Drugą kwestią jest wtłaczanie dwutlenku węgla. Zgodnie z założeniami projektu skroplona substancja miałaby rozpuścić się w wodach solankowych. Nie jest jednak jasne, jak długo będzie trwał ten proces. Nie przeprowadzono bowiem odpowiednich badań. Jak zwykle, czynnikiem decydującym są pieniądze – rząd polski dostanie za ten projekt miliardy euro. Będzie więc z czego zatrudniać nowych urzędników i powiększać armię głosujących na Partię. Jednak żaden inny kraj nie zdecydował się na taki, ryzykowny przecież, eksperyment. Czy tylko dlatego, że protesty ludzi względem tej inwestycji, np. w Lutomiersku, nie są nagłaśniane, mamy tę sprawę pozostawić bez odzewu, bez sprzeciwu?
Więcej na ten temat: http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/225605,magazyn-dwutlenku-wegla-p...

W konferencji wzięli udział europoseł Janusz Wojciechowski, senatorowie Wiesław Dobkowski oraz Grzegorz Wojciechowski, posłowie Robert Telus oraz Dariusz Seliga, radni sejmiku wojewódzkiego Piotr Grabowski i Witold Witczak, a także wójt gminy Ręczno Piotr Łysoń oraz wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.

oprac. T. M.

http://piotrkowianie.blogspot.com

2 lutego 2011

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak
Grupy robocze: