Skip to main content

Będzie wielki marsz dla Rotmistrza Pileckiego

portret użytkownika Admin
marsz.jpg

Grupa piotrkowian, skupionych wokół portalu Trybunalscy.pl, organizuje Marsz Rotmistrza Pileckiego, który ma się stać wielkim manifestem patriotyzmu. Udział w przedsięwzięciu zapowiadają kolejne piotrkowskie i ogólnopolskie stowarzyszenia, ale organizatorzy liczą, że do marszu spontanicznie przyłączą się też tłumy mieszkańców.

- Taki marsz, który poprzez osobę rotmistrza Pileckiego, niekwestionowanego bohatera, stanie się manifestem patriotyzmu, jest w Piotrkowie potrzebny - mówi piotrkowianin Witold Kowalczyk, moderator marszu. - To będzie wydarzenie bez precedensu, skupiające ludzi ponad wszelkimi podziałami, także tymi politycznymi.

Patronat nad marszem objął prezydent Piotrkowa, a lista zgłaszających swoje uczestnictwo liczy już ponad 20 pozycji i wciąż się wydłuża. Wśród nich można wymienić choćby: posła Antoniego Macierewicza, Radę Kombatantów, piotrkowski Caritas, duszpasterstwo energetyków, Światowy
Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Towarzystwo Oświatowe Ziemi Piotrkowskiej, Towarzystwo Patriotyczne, Związek Byłych Żołnierzy KWP, Związek Strzelecki "Strzelec" i Związek Zawodowy "Solidarność" w PGE.

Datę marszu wyznaczono na 13 maja. O godz. 18 uczestnicy mają zebrać się na pl. Zamkowym. Tu będą zbierane podpisy pod petycją do europarlamentarzystów o ustanowienie 25 maja - rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego - Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (druki do zbierania podpisów dostępne są też pod adresem www.marsz.trybunalscy.pl). Po drugiej stronie placu, przy rzece Strawie, zaprezentuje się oddział ułański, który następnie poprowadzi uczestników marszu ul. Zamkową na Rynek Trybunalski. Tam na początku będzie można wysłuchać wiersza "Przesłanie Pana Cogito" i wziąć udział w modlitwie o beatyfikację rotmistrza (jest kandydatem na ołtarze). Z białych i czerwonych lampionów ułożony zostanie Znak Polski Walczącej.

Piotrków jest jednym z 25 polskich miast, w których mają odbyć się marsze dla rotmistrza.

Witold Pilecki, rotmistrz Kawalerii Wojska Polskiego, bohater wojny o niepodległość 1920 r. i II wojny światowej, żołnierz powstania warszawskiego, na ochotnika poszedł do obozu Auschwitz, gdzie stworzył ruch oporu. Jest autorem pierwszych raportów o Holokauście. Po wojnie skazany przez władzę komunistyczną i stracony.

Aleksandra Tyczyńska: http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak