Skip to main content

Wspólne oglądanie przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych spektaklu „Tajny współpracownik”

portret użytkownika Admin
01.03.2012 12:00
01.03.2012 14:00
KWP.gif

Wspólne oglądanie przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych spektaklu „Tajny współpracownik” emitowanego w TVP Historia ma być głównym elementem akcji „Przywróćmy ich pamięci”, którą IPN pragnie uczcić przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony 2011 roku "w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Ogólnopolską akcję „Przywróćmy ich pamięci” Instytut Pamięci Narodowej organizuje wspólnie z TVP Historia. W jej ramach proponuje szkołom ponadgimnazjalnym zorganizowanie 1 marca popołudnia teatralnego z Żołnierzami Wyklętymi. Głównym jego elementem ma być wspólne obejrzenie wyemitowanego w południe w TVP Historia, a także w internecie spektaklu Teatru TV „Tajny współpracownik” w reżyserii Krzysztofa Langa. To historia młodego chłopaka, który szantażem zmuszony do współpracy z UB, przenika w szeregi partyzantki antykomunistycznej i wydaje bezpiece kolejnych jej działaczy, coraz bardziej angażując się we współpracę z UB.

IPN przesłał także do szkół broszurę z propozycją scenariusza spotkania oraz wprowadzeniem historycznym na temat Żołnierzy Wyklętych.

Podobny program będzie realizowany 1 marca w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki. O 11.30 prelekcję o Żołnierzach Wyklętych wygłosi dr Tomasz Łabuszewski z warszawskiego oddziału IPN, w południe organizatorzy zorganizują pokaz spektaklu „Tajny współpracownik”. Do wieczora w Centrum będzie można oglądać filmy dokumentalne poświęcone powojennemu podziemiu niepodległościowemu oraz wystawę na ten sam temat. O godz. 19-tej z okolicznościowym koncertem wystąpi Przemysław Gintrowski.

Ponadto w dniach 1-9 marca Centrum Edukacyjne IPN organizuje warsztaty „Historia żołnierzy z wyrokiem”. Zainteresowani udziałem w nich powinni dokonać rezerwacji pod adresem Magdalena.bogdan@ipn.gov.pl lub Barbara.pamrow@ipn.gov.pl albo pod numerami telefonów (22) 576 30 08 lub (22) 576 30 09.

Data Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, 1 marca, upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 roku szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.

www.niezalezna.pl

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

"Tajny Współpracownik"

portret użytkownika Robert Szala

To dobry pomysł, aby pokazać ten spektakl o naszej najnowszej historii - dzisiejsza młodzież ma wypaczony obraz o tamtych czasach - szkoda, że pokazano te 8 odcinków w TVP Historia, ogólnie niedostępna dla wszystkich!

Jest to historia nastoletniego chłopca "złamanego" przez funkcjonariuszy UB, tej zbrodniczej organizacji, która pomogła utrzymać władzę komunistom w naszym kraju po tzw. "wyzwoleniu". Wydał prawie całą swoją patriotyczną rodzinę w ręce UB. Po wojnie dalej ciągnął "romans" z UB, z czasem został szanowanym "profesorem" w Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. Został przyjęty w poczet członków Związku Literatów Polskich - pisał wiersze, dziwne to były wiersze, z głęboką treścią:

"Wyskoczyłem ze szkoły /by zabić paru ludzi/ (Trzeba ich było zabić /bo tak wplątali się w przeszłość/ że można ich było odplątać /tylko kulą)/ ....i wróciłem do klasy /w granatowym ubranku/ pachnący młodością/ i krwią".

Czesław Białowąs - tak nazywał się ten człowiek, znany polonista i wicedyrektor VIII LO we Wrocławiu, ukryty pod nazwiskiem Mieczysław Białas, od czerwca 1950 roku pod pseudonimem nadanym przez Urząd Bezpieczeństwa "Małachowski" - zadenuncjował kilkadziesiąt osób, w tym swoja matkę, brata ...
Świetny film na autentycznych faktach - powinno się go rozpowszechniać i pokazywać ku przestrodze, co może zrobić władza totalitarna! Lecz chyba nie ma teraz takiej woli politycznej... na półce czeka też świetnie zrobiony zrobiony film przy współpracy z TVP pt. "Rój" o oddziale NSZ-tu pod dowództwem Dziemieszkiewicza, walczącym w czasach działalności Żołnierzy Wyklętych, kiedy go będą rozpowszechniać - nie wiadomo, a przecież to nasza historia najnowsza, którą powinniśmy znać, a przede wszystkim nasza polska młodzież!
-pozdrawiam
Robert Szala
ps. mam ten film "Tajny Współpracownik"- mogę udostępnić...