Skip to main content

Druga rocznica "Żołnierzy Wyklętych"

portret użytkownika KWP
25.10.2008 10:00
25.10.2008 12:59
Zolnierzom_wykletym.jpg

W drugą rocznicę odsłonięcia i poświęcenia Głazu i Tablicy Pamięci Narodowej przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych w Piotrkowie Trybunalskim, 25 października br. o godz. 10:00 w Kościele p.w. Nawiedzenia N.M.P. odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji poległych i zamordowanych „Żołnierzy Wyklętych”.

Po nabożeństwie, o godz. 11:15, pod pomnikiem złożone zostaną kwiaty i nastąpią okolicznościowe przemówienia.
W imieniu Zarządu Głównego Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i Zarządu Oddziału w Piotrkowie Trybunalskim serdecznie zapraszamy na uroczystości wszystkich mieszkańców miasta.

Mianem „Żołnierzy Wyklętych” określa się żołnierzy podziemia, stawiających zbrojny opór sowietyzacji i komunizacji Polski w latach 1944-56. To głównie ci, którzy postanowili pozostać w konspiracji, bo wiedzieli, że jeśli się ujawnią, to zostaną aresztowani przez NKWD lub UB.

NKWD w latach 1944-45 wywiozło w głąb ZSRR około 60 tys.-70 tys. Polaków, głównie AK-owców, którzy wcześniej brali udział w akcji "Burza" lub w samodzielniej walce z Niemcami .
"Żołnierze wyklęci" na ogół zdawali sobie sprawę z tego, że nawet mimo uchwalania przez władze kolejnych "amnestii" (2 sierpnia 1945 i 22 lutego 1947), nie znajdą dla siebie miejsca w nowej rzeczywistości, a poza tym i tak najpewniej zostaną aresztowani.

Przez cały okres PRL „Żołnierze Wyklęci” byli szkalowani i uważani za "bandytów", "reakcjonistów", "faszystów" popełniających wszelkie możliwe zbrodnie.
Najbardziej znanymi dowódcami "ŻW" byli: Marian Bernaciak "Orlik", Franciszek Jerzy Jaskulski "Zagończyk", Leon Taraszkiewicz "Jastrząb", Edward Taraszkiewicz "Żelazny", Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko", Władysław Łukasiuk "Młot", Józef Kuraś "Ogień", Antoni Żubryd "Zuch", Henryk Flame "Bartek", Jan Tabortowski "Bruzda".

za: www.piotrkow.pl
Nasi przyjaciele
Nasi przyjaciele
Nasi przyjaciele
Galeria
Piotrkowski Kościół

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Pamięć jest naszym obowiązkiem!

Pamięć jest naszym obowiązkiem!

Pamięć o “Żołnierzach Wyklętych” jest naszym obowiązkiem. Dziś winniśmy im pamięć i szacunek. Przez lata PRLu byli szykanowani, ich bohaterska działalność napiętnowana a pomniki stawiano Armii Czerwonej. W Piotrkowie jest okazały pomnik utrwalających władzę ludową a prawdziwych bohaterów, szczerze miłujących Ojczyznę wspomina “kamień w parku”.