Skip to main content

"Chrześcijanin w życiu politycznym"

P1090846.JPG

Pod takim właśnie hasłem odbyła się w ubiegłą sobotę konferencja w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Jej współorganizatorem był poseł Robert Telus, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło – Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, a także Halina Szydełko – prezes zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Uczestnicy konferencji zastanawiali się nad tym, jaka powinna być postawa katolika w życiu politycznym, zarówno na szczeblu państwowym, jak i w polityce samorządowej.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11.00 wystąpieniem prezesa zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Haliny Szydełko oraz posła Roberta Telusa. Głos zabrał także gospodarz konferencji, wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. Po nim wystąpił biskup Mariusz Leszczyński pełniący funkcję Asystenta Krajowego Akcji Katolickiej. Gościem specjalnym sobotniej konferencji był Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore.

Ponad trzystu uczestników konferencji miało okazję wysłuchać wykładów księdza doktora Kazimierza Kurka, który mówił o chrześcijańskich korzeniach zjednoczonej Europy, doktor Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, dr hab. Konrada Głębockiego oraz księdza Pawła Powierzy – duszpasterza polskich parlamentarzystów. Tematyka prelekcji związana była głównie z problemami współczesnych powinności, postaw i obowiązków katolików związanych z życiem politycznym naszego kraju, niezależnie od szczebla i sprawowanej funkcji. Zwracano także uwagę na niebezpieczeństwo postępującej ateizacji życia społecznego w Europie i na świecie. Jednym z przesłań, które przewijały się we wszystkich prelekcjach był także obowiązek aktywności katolików w życiu politycznym.

- Obowiązkiem katolików jest angażowanie się w politykę. W wygłoszonych prelekcjach przewijało się to, że media często kreują politykę, jako złą, brudną, a przecież polityka to służba społeczeństwu. Dlatego też aktywność polityczna jest obowiązkiem wpisanym niejako w statut katolika-chrześcijanina – podkreślał poseł Robert Telus.

- Siła polityczna polskiego katolicyzmu nie może być redukowana jedynie do przemyśleń, wymaga związku między wiarą i życiem większości, czasem milczącej, ale na tyle czujnej, że patrzy dalej, niż jakakolwiek przynależność polityczna – mówił z kolei arcybiskup Celestino Migliore.

Uczestnikami konferencji byli przede wszystkim członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej oraz innych ruchów katolickich.
Pokłosiem grudniowej konferencji „Chrześcijanin w życiu politycznym” jest przesłanie jest przesłanie, w którym członkowie Akcji Katolickiej oraz parlamentarzyści skupieni wokół Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło – Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, zadeklarowali uroczyście chęć brania czynnego udziału w życiu społeczno-politycznym kraju oraz uznali konieczność swego zaangażowania w promowanie wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej.

Biuro Poselskie
Posła na Sejm RP
Roberta Telusa
www.telusrobert.pl

03.12.2012

Powiązane

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak