Skip to main content

PAFERE laureatem nagrody Templetona

portret użytkownika Admin

Fundacja, której Piotrkowianie są współtwórcami znalazła się wśród szesnastu wyróżnionych, liberalnych think-tanków z całego świata. Nagrodę przyznano PAFERE, jako „młodemu instytutowi” w kategorii „Etyka i wartości”, za zorganizowanie I edycji konkursu „Magister PAFERE”, promującego zasady wolnego rynku i etyki w biznesie wśród studentów. Wyboru laureatów spośród ponad 170 kandydatów z 58 państw dokonało niezależne jury składające się z wybitnych ekonomistów, ekspertów i teoretyków współczesnej myśli liberalnej. Pierwszym laureatem nagrody był amerykański Acton Institute for the Study of Religion and Liberty.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy między innymi: „Zachęcanie polskich studentów do poznawania i analizowania mechanizmów wolnego rynku poprzez ustanowienie nagrody za pracę magisterską o tej tematyce, jest doskonałym sposobem na wspieranie wartości liberalnych w rodzącej się polskiej demokracji, gdzie wciąż silne są ciągoty neokomunistyczne czy socjalistyczne oraz panuje powszechna praktyka korupcyjna”.

Kapituły nagrody podkreśliła, że konkurs „Magister PAFERE” odnosi się także do kwestii powiązań pomiędzy etyką a wolną gospodarką. „Ten rodzaj konkursu nie jest niczym nowym w Polsce, został on już wielokrotnie wykorzystany do wspierania grup społeczeństwa obywatelskiego. Jednak pomysł konkursu na prace magisterskie dotyczące powiązań ekonomii z etyką i wolnym rynkiem jest wybitnie innowacyjny i niezwykle ważny” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Zdaniem wiceprezesa PAFERE, Pawła Toboły- Pertkiewicza wyróżnienie Fundacji tak prestiżową Nagrodą jest niezwykle istotnym wydarzeniem. - Z zaskoczeniem, ale i wielką radością przyjmuję fakt, że przy ogromnej, obejmującej praktycznie cały świat konkurencji, nasza stosunkowo młoda Fundacja została uhonorowana jedną z najważniejszych wolnościowych nagród globu - powiedział.

W jego opinii nagroda dla Fundacji stanowi potwierdzenie, i to ze strony grona najszacowniejszych ekspertów, że droga i cele, które obrała PAFERE przyczyniają się realnie do promowania idei wolności gospodarczej. – Jest ona bardzo potrzebna także Polsce - podkreślił. - Mam nadzieję, że to zaszczytne wyróżnienie zmotywuje nas do jeszcze wytrwalszej pracy nad realizacją tego wielkiego celu i pomoże znaleźć nowych partnerów w tym zadaniu – dodaje Toboła – Pertkiewicz.

Gala wręczenia Nagród tradycyjnie odbędzie się podczas dorocznego Atlas Freedom Dinner w Renaissance Mayflower Hotel w Waszyngtonie, 13 listopada. Wezmą w niej udział między innymi założyciel i prezes PAFERE, Jan Michał Małek z Kalifornii oraz reprezentujący nasz kraj wiceprezes Paweł Toboła-Pertkiewicz.

Nosząca nazwisko Sir Johna Templetona, zmarłego niedawno biznesmena i filantropa coroczna Nagroda, ustanowiona została w roku 2003 by uhonorować niezależne i pozarządowe organizacje, które w swych działaniach starają się przybliżać i wyjaśniać ludziom sens i znaczenie wolności oraz promować wolnorynkowe rozwiązania gospodarcze. Przyznawana jest w kilkunastu kategoriach, takich jak „Wolnorynkowa odpowiedź na ubóstwo”, „Public relations”, „Etyka i wartości” czy „Aktywność studencka”, a jej wartość finansowa wynosi 10 tysięcy dolarów. Każda kategoria obejmuje dwóch laureatów: podmiot istniejący od co najmniej ośmiu lat oraz instytucję nową, która dopiero rozpoczyna swoją działalność (mniej niż pięć lat istnienia). Uroczystość wręczenia nagrody organizuje amerykańska Fundacja ATLAS, której celem jest wspieranie liberalnych think-thanków na całym świecie.

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE) jest niezależną, pozarządową organizacją zajmującą się wolnorynkową edukacją ekonomiczną oraz promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu. Interesują nas związki etyki z ekonomią i rozwój nauk ekonomicznych. Fundacja została założona roku 2007 przez prywatnego przedsiębiorcę Jana Michała Małka, na stałe mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej działała jako oddział amerykańskiej Fundacji PAFERE Pro Publico Bono, założonej w 2000 roku w Kalifornii.

Konrad Rajca

31 października 2008

Nasi Przyjaciele

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Piotrkowianie!

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Piotrkowianie to: Jan Michał Małek, absolwent z 1945r, I L.O. im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim i Paweł Sztąberek, redaktor "Strony Pro-Kapitalistycznej"
Gratulujemy Zwycięzcom!
Piotr Korzeniowski

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.