Skip to main content

MB Gromnicznej - Święto Ofiarowania i Światłości w Gdańskiej Energa

portret użytkownika Nazaret Energetyków

"Prezesi Energi zawierzyli spółkę opatrzności Bożej" - wydarzenie jeszcze nie przetrawione przez walczących w każdej formie z ludźmi kościoła.

Jak niewiele trzeba, aby demony ukazały swoją twarz, bo nie mogą znieść tego pełnego wiary zawierzenia i poświęcenia realizującego się pośród ludzi pracy.
Zawsze chcą katolikom organizować bezbożne życie jako doktrynę jedynie słuszną.
Tak można skomentować te doniesienia GW dotyczące pięknej uroczystości w której uczestniczyli w zgodzie ze swoimi przekonaniami ci, którzy chcieli.
Wyborcza przyzwyczaiła się, że dyktuje kto i jak ma się zachować, a w swojej walce nawet nie zwraca uwagi na to iż jeszcze ci dawniej nie zorientowani jej czytelnicy wykruszają się ponieważ beczy i dźwięczy mielizna ideowa tej redakcji.
( Pogrom w „Gazecie Wyborczej”! Michnik stracił ponad 300 tysięcy czytelników. Drastyczne spadki sprzedaży )

Tak zmasowane medialne ataki pokazują jak dzisiaj ważny jest to temat w polskiej rzeczywistości.
Chociaż w publikacjach i na swoich antenach mówią na okrągło o obronie demokracji,o wolności słowa, czyżby zapominali o wolności wyznania i szacunku do religijnych przekonań?
Ten medialny totalitaryzm jest ciągle obecny.
Na światło dzienne wychodzą kolejne demony - te co nie tak dawno zawsze walczyły z Kościołem, mordowali księży, a całemu społeczeństwu głosili jedynie słuszną i wszystkich obowiązującą doktrynę świeckości państwa.
To w myśl tej doktryny wyznawca świeckiego państwa może pełnić każdy urząd, a osoba wierząca to druga kategoria.
Tutaj dla totalnych nie liczy się, że środowisko pracy organizuje się i wybiera duszpasterstwo zawodowe energetyków, które buduje prawdziwie uczciwy kapitał ludzki.
Ta rzesza ludzi wierzących w firmie to jeszcze nie wystarczająco zdeprawowany element w procesie integrowania środowiska pracy.
To w tak formowanej grupie nie sposób znaleźć wspierający kapitał na uratowanie totalnych mediów.

Cytuję to co warto przeczytać:
Wywodzący się z PiS prezesi giełdowej spółki Energa oddali firmę pod opiekę opatrzności Bożej. - Mam nadzieję, że nie zabraknie nam tego boskiego prądu - mówił podczas uroczystej mszy Grzegorz Ksepko, wiceprezes ds. korporacyjnych.

W czwartkowy wieczór kościół Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie, znany z charakterystycznego pomnika Jana Pawła II, dzięki iluminacjom przybrał barwy Grupy Energa, giełdowej spółki energetycznej kontrolowanej przez skarb państwa. Firmą kierują działacze PiS-u. Przed wejściem powiewały flagi koncernu oświetlane różowymi barwami. W okolicy ołtarza ustawione zostały cztery duże stojaki z logo Energi. Dwie z nich ozdabiały figurę Matki Boskiej.

Na uroczystą mszę świętą w dniu Ofiarowania Pańskiego przyjechali prezesi, członkowie rad nadzorczych i kluczowi pracownicy blisko 40 spółek Grupy Energa. Łącznie ok. 250 osób.

Odbywające się z inicjatywy zarządu Energi nabożeństwo miało wyjątkową oprawę, uczestniczyło w nim ośmiu duchownych z biskupem Wiesławem Szlachetką i krajowym duszpasterzem energetyków ks. Sławomirem Zygą. Wyrazy pamięci przesłał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

– Grupa Energa, decyzją zarządu, postanowiła zawierzyć się Bożej opatrzności i Matce Najświętszej Gromnicznej – mówił ks. proboszcz Kazimierz Wojciechowski, archidiecezjalny duszpasterz energetyków, elektryków, elektroników. – Prosimy dla was o wstawiennictwo za pośrednictwem Matki Bożej Gromnicznej, matki wiecznego światła.

Prezes Energi: „Maryjo, prowadź nas”
W homilii biskup Wiesław Szlachetka przypomniał, że od zarania chrześcijaństwa w dniu Ofiarowania Pańskiego wierni składali dary w świątyniach, a były nimi zwierzęta i datki pieniężne.
Następnie poczet pracowników Energi złożył pod ołtarzem kosze z darami, wśród których był kielich mszalny. Księża podziękowali za ofiarę, a także za wsparcie finansowe udzielone przez Energę na witraże.

– Dysponują państwo ogromnym osiągnięciem myśli ludzkiej – zwrócił się biskup Szlachetka do prezesów Energi. – Myśli, która jest jednocześnie darem Boga. Bóg powierzył człowiekowi cały świat, aby czynił go sobie poddanym, aby wykorzystywał świat dla swego dobra. I tak się dzieje, gdy człowiek słucha Boga i czyni wszystko, co sprawiedliwe. Wtedy cały wysiłek człowieka staje się pożyteczny i służy dobru wszystkich. W tym wszystkim potrzebna jest też Boża pomoc, Boże błogosławieństwo. Dlatego dzisiaj w tej świątyni wypowiemy wspólnie akt zawierzenia, w którym powierzymy opiece Boga całą społeczność Grupy Energa, jej rozwój i realizację planów – podkreślił duchowny.

ZOBACZ WIDEO Z ZAWIERZENIA
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/10,88290,21329782,prezes-energi...

Następnie w towarzystwie księdza zarząd Energi: p.o. prezesa Jacek Kościelniak (były poseł PiS), wiceprezes ds. korporacyjnych Grzegorz Ksepko (PiS), wiceprezes ds. relacji inwestorskich Mariola Zmudzińska (znajoma byłego posła Andrzeja Jaworskiego) przeszedł pod znajdującą się obok ołtarza figurę Matki Boskiej.

– Akt zawierzenia, Grupa Energa – odczytał Jacek Kościelniak. – Bogurodzico Dziewico, Bogiem Sławiona Matko, dzisiaj przed tobą staje wspólnota pracowników Grupy Energa. (...)
„Nie zabraknie Bożego prądu”
Na zakończenie nabożeństwa ze słowami podziękowania wystąpił Grzegorz Ksepko:

– Mam nadzieję, że nie zabranie nam tego Boskiego Bożego prądu na naszej drodze, tego Bożego światła. I że nasza firma będzie się rozwijać, będzie bezpieczna, będzie chroniona Bożą pomocą, pomocą wszystkich świętych, także św. Michała Archanioła, do którego żeśmy się tutaj przed chwilą modlili – powiedział wiceprezes.

ZOBACZ WIDEO Z PRZEMÓWIENIA PREZESA
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/10,88290,21329768,wiceprezes-en...

***
I tutaj GW boli najbardziej, a w ogóle wcześniej nie interesowała się nawet licznymi malwersacjami poprzedniej ekipy, bo sama dostawała pod stołem potężne publiczne środki i wtedy nie bolało:

*Chcieliśmy zapytać Energę m.in. o to, jakie były koszty organizacji uroczystości. Do tej pory Energa nie odpowiedziała na nasze pytania."

***
W tej publikacji skupiam się na sensownych komentarzach z tego wydarzenia - z tej ważnej uroczystości ponieważ szanuję religijne uczucia i czas ludzi tutaj zaglądających - cytuję sensowną wypowiedź, która warta jest publikacji:

"Jak sprawę komentują politycy?
– Nie widzę w tym wydarzeniu nic niecodziennego. W kulturze polskiej jest pewna tradycja, że zbiorowości zamawiają msze, na przykład miasta w rocznicę swojego założenia. Mamy wolność praktyk religijnych w Polsce i jak rozumiem, kto chciał, to poszedł, kto nie chciał, to nie poszedł – mówi Marcin Horała, poseł PiS."
….
Krzysztof M. Załuski, prezes Zarządu Fundacji Energa dla portalu „Do Rzeczy" tłumaczy, że wiara często wymaga odwagi, o czym przekonują się codziennie tysiące, jeśli nie setki tysięcy chrześcijan prześladowanych na całym świecie tylko za to, że są wyznawcami Jezusa Chrystusa.

Uroczysta msza święta odbyła się w kościele Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie. Przybyli na nią prezesi, członkowie rad nadzorczych oraz kluczowi pracownicy kilkudziesięciu spółek Grupy Energa. W sumie 250 osób.

Podkreślił, ze Akty Zawierzenia to stara polska tradycja, a tego rodzaju uroczystości nie są bynajmniej niczym wyjątkowym w XXI wieku, bo co roku w sierpniu na Jasnej Górze wspólnego oddania się pod opiekę Opatrzności Matki Bożej dokonuje blisko 9 tysięcy pracowników spółek energetycznych z całej Polski.

Ciekawe dla tego wydarzenia jest zestawianie wpływu Zawierzenia na… wyniki giełdowe Grupy Energa.
Zaczęto dociekać: „Jaki wpływ na kurs akcji Energi (…) będzie miało związanie spółki z religią katolicką?”.

12 czerwca 1987 roku na gdańskiej Zaspie mszę świętą celebrował papież Jan Paweł II. Po nabożeństwie tysiące wiernych wyruszyły w kierunku centrum Gdańska. Manifestacja wiary zakończyła się brutalnym starciem z ZOMO.
Trzydzieści lat później, 2 lutego br. w kościele, który stanął na miejscu papieskiego ołtarza, odbyła się uroczystość Zawierzenia Bożej Opatrzności i Matce Najświętszej Gromnicznej największej firmy energetycznej na Wybrzeżu Gdańskim.

Podczas nabożeństwa kościół był udekorowany w barwy grupy Energa, a przed wejściem ustawiono flagi koncernu. Z kolei w okolicy ołtarza, m.in. wokół figury Matki Boskiej, znalazły się stojaki z logo firmy.

* * * * *
Kto ma ochotę i czas na dalszą lekturę i pokrętne jedynie słuszne media, które znowu pragną kreować obowiązujący system myślenia i specyficznego interpretowania wydarzeń - nakazując wszystkim swoją doktrynę światopoglądową zwaną "wojującym ateizmem", która z ateizmem nie należy mylić, bo skrzywdzimy tych ludzi.

http://wpolityce.pl/media/326787-skad-ta-antykatolicka-histeria-gw-kto-k...

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/70226,25,list-otwarty-zarza...

http://www.pudelek.pl/artykul/104767/prezes_energi_zawierzyl_spolke_matc...

https://dorzeczy.pl/kraj/21075/Komu-przeszkadza-Kosciol-Prezes-fundacji-...

http://www.rp.pl/Kosciol/302049965-Energa-zawierzona-Opatrznosci-Bozej.h...

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,title,Matka-Boska-Energetyczna-Energa-o...

http://wyborcza.pl/7,75248,21330989,prezes-energi-zawierzyli-spolke-opat...

http://koduj24.pl/energa-w-blasku-boskiego-pradu/

http://natemat.pl/201059,liczy-na-boski-prad-a-kiedys-namawial-czcijcie-...

http://natemat.pl/200797,swieckie-panstwo-po-polsku-panstwowy-gigant-zaw...

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-02-03/prezesi-energi-zawierzyli-...

http://www.newsweek.pl/polska/pwpw-broni-zawierzenia-energi-matce-boskie...

http://breaking100news.com/pl/polska/matka-boska-energetyczna-energa-odd...

3
Ocena: 3 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak

List otwarty Zarządu PWPW w sprawie ataków na Energa S.A.

portret użytkownika Nazaret Energetyków

Zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. solidaryzuje się z Zarządem Energa S.A. W otwartym liście PWPW odnosi się do ataków niektórych mediów na Zarząd Energii w związku z Aktem Zawierzenia spółki Opatrzności Bożej.
Szanowni Państwo,

Zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. ze zdumieniem i ogromnym zażenowaniem przyjął atak ze strony lewicowo-liberalnych mediów, którego celem stała się zarządzana przez państwa spółka - Energa S.A.

Powodem tak bezpardonowego ataku było zawierzenie przez państwa firmy pod opiekę Opatrzności Bożej.

Nikt z atakujących spółkę nie raczył przy tym zwrócić uwagi na fakt, który podkreślił Krzysztof M. Załuski, prezes Zarządu Fundacji Energa, iż Akty Zawierzenia są polską tradycją, a tego rodzaju uroczystości nie są niczym wyjątkowym.

Od lat bowiem w sierpniu na Jasnej Górze wspólnego oddania się pod opiekę Opatrzności Matki Bożej dokonuje blisko 9 tysięcy pracowników spółek energetycznych z całej Polski.

Od 1050 lat pielęgnujemy spuściznę naszej wiary, o którą dziś musimy się upomnieć. W dobie otwartych ataków na obecność Kościoła Katolickiego w życiu publicznym naszego kraju, narodowe podmioty jakimi są spółki skarbu państwa, mają szczególny obowiązek wspierania wspólnoty chrześcijańskiej.

Zdaniem Zarządu PWPW S.A. na menadżerach spółek skarbu państwa spoczywa dziś szczególny moralny obowiązek włączania się w dzieła, służące rozwojowi i pielęgnowaniu wartości chrześcijańskich.

Cieszy nas fakt, że w pełni państwo popieracie to przekonanie.

Jak głosi bowiem społeczna nauka Kościoła, życie gospodarcze nie powinno zmierzać jedynie do pomnażania wyprodukowanych dóbr i zwiększania zysku. Służyć powinno przede wszystkim człowiekowi i wspólnocie ludzkiej. Działalność gospodarcza, prowadzona zgodnie z właściwymi jej metodami i prawami musi być podejmowana w granicach porządku moralnego, zgodnie z zasadami sprawiedliwości społecznej.

Zarząd PWPW S.A. chce zapewnić państwa i wszystkich, dla których ważne są wartości chrześcijańskie i moralność w ekonomii, o pełnym poparciu dla inicjatyw, które nas do tego celu przybliżają. Za takie uznajemy działania Zarządu Energa S.A. powierzające firmę Opatrzności Bożej.

Każda próba wykluczenia osób wierzących z życia publicznego powinna zostać napiętnowana. Jako narodowe podmioty, jesteśmy odpowiedzialni w sferze wspierania każdego kto chce i buduje wspólnotę chrześcijańską.

Zarząd PWPW S.A. w pełni solidaryzuje się z Zarządem Energa S.A. wyrażając niniejszym listem pełne wsparcie dla państwa walki o prawo do wyznawania i manifestowania w sferze publicznej wiary chrześcijańskiej.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.