Skip to main content

Msza Św. Trydencka w Piotrkowie Trybunalskim w NIEDZIELĘ

portret użytkownika Iwona
19.11.2017 19:00
19.11.2017 20:00

Serdecznie zapraszamy na kolejną Mszę Świętą Trydencką, która odbędzie się 19 listopada (UWAGA! jest to NIEDZIELA) o godzinie 19:00, do piotrkowskiej FARY. Za zmianę terminu przepraszamy i bardzo prosimy wszystkich wiernych o poinformowanie tych, którzy byli obecni podczas Mszy październikowej, a nie korzystają z internetu, o zmianie terminu celebracji. Tradycyjnie prosimy o rozpowszechnianie informacji własnymi kanałami.Wszystkich piotrkowian, którzy zamierzają pojawić się podczas najbliższej Mszy Św. Trydenckiej informujemy, że niedawno, z okazji jubileuszu 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego, ukazała się książka autorstwa Marcina Łukasza Majewskiego "Węgrzy, Szkoci i Ormianie. Studia nad składem etnicznym mieszkańców Piotrkowa przyjętych do prawa miejskiego w okresie staropolskim".
Osoby, które byłyby zainteresowane otrzymaniem książki, mogą ją otrzymać bezpłatnie po zakończeniu Mszy Świętej. Wszystkich chętnych prosimy o polubienie posta
https://www.facebook.com/Msza-Trydencka-w-Piotrkowie-Trybunalskim-678342...
aby p. Majewski mógł przygotować odpowiednią ilość egzemplarzy.

Poniżej recenzja książki napisana przez dr hab. Andrzeja A. Ziębę.

"Recenzowana praca ma wiele zalet i dowodzi znakomitego opanowania warsztatu historycznego przez jej autora. Dzięki systematycznej i bardzo szerokiej kwerendzie w ocalonej z zawieruch dziejowych dokumentacji źródłowej, nabiera żeglownej wartości. Jest ważnym głosem w historiografii miasta oraz stosunków etnicznych w społeczeństwie przedrozbiorowej Polski. Zarówno wnosi ogrom nowych danych, jak też weryfikuje wiele twierdzeń błędnych lub niewystarczająco do tej pory uzasadnionych, jakie spotykamy w literaturze na ten temat.
Całkowicie zgadzam się z opinią autora, że „rzeczą niezwykle istotną” jest „poza wprowadzeniem nieznanych wątków z historii Piotrkowa do obiegu naukowego, także spopularyzowanie tej wiedzy wśród zainteresowanych dziejami miasta piotrkowian”. Mam nadzieję, że publikacja książki Marcina Łukasza Majewskiego obu tym celom wielce się przysłuży."

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak