Skip to main content

Tablica ku pamięci ks.prałata Peszkowskiego

Peszkowski.jpg

Wczoraj 26 kwietnia w naszym mieście odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 69 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W ich ramach nastąpiło także odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej księdzu prałatowi Zdzisławowi Jastrzębiec Peszkowskiemu - Honorowemu Obywatelowi Piotrkowa Trybunalskiego.

Po raz pierwszy przybył do naszego miasta kapelan Rodzin Katyńskich w dniu 3 listopada 1993 roku. Ksiądz Peszkowski odprawił wówczas w kościele OO. Bernardynów Mszę św. za pomordowanych i ich rodziny. W czasie spotkania w Muzeum Okregowym w Piotrkowie, z władzami województwa i miasta Piotrkowa Trybunalskiego oraz Piotrkowską Rodziną Katyńską, ksiądz Peszkowski przekazał wicewojewodzie piotrkowskiemu Grzegorzowi Janowskiemu, Relikwie Zbrodni Katyńskiej – ziemię z Katynia, Charkowa i Miednoje oraz kawałki drzewa wyrosłego na dołach śmierci w Miednoje Ukazały się wówczas artykuły, prezentujące dokonania Rodziny Katyńskiej w naszym mieście. Wizyta ta była głośno komentowana w lokalnej prasie naszego miasta i województwa..

Na zakończenie Roku Katyńskiego 1995, na zaproszenie piotrkowskiej Rodziny Katyńskiej, przybył do naszego miasta ponownie ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski. To właśnie on podczas pierwszej wizyty w Piotrkowie w listopadzie 1993 roku, zainteresował działaczy kultury Zbrodnią Katyńską i zainspirował ich do podjęcia tej tematyki.

W dniu 12 listopada ksiądz prałat wraz z zaproszonymi gośćmi i członkami RKZP wziął udział w premierze spektaklu taneczno-muzycznego „Polonaise 1939–1945” wystawionego przez zespół „SKAT”. Spektakl ten był wystawiany jeszcze kilkakrotnie w różnych miejscowościach naszego województwa. Treścią widowiska była okupacja hitlerowska i radziecka, a kulminacją, sceny z Martyrologii Katyńskiej i Golgoty Wschodu. Zespół „SKAT” wystąpił też na zaproszenie Warszawskiej Rodziny Katyńskiej w Garnizonowym Klubie Wojskowym w dniu 8.03.1997 roku. Swoją obecnością występ zaszczycili: były Prezydent RP na Obczyźnie Ryszard Kaczorowski, Przewodniczący Zarządu Federacji Rodzin Katyńskiech Włodzimierz Dusiewicz, Kapelan Rodzin Katyńskich prałat Zdzisław Peszkowski. Spektakl został również zaprezentowany Papieżowi Janowi Pawłowi II, podczas specjalnej audiencji zespołu „SKAT” w Watykanie w 1997 roku.

Na trzecią wizytę księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego trzeba było czekać ponad 10 lat. Wizyta ta doszła do skutku w dniu 11 marca 2006 roku i związana była
z przyznaniem księdzu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego oraz nagrody im. Jana Pawła II przez Katolickie Stowarzyszenia Kulturalne „OPUS”. Przybyły gość spotkał się w tym czasie z Piotrkowską Rodziną Katyńską, z drużynami harcerskimi naszego miasta, a także z mieszkańcami Piotrkowa Trybunalskiego.

Piotr Masiarek

27 kwietnia 2009

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Robert Szala - zdjęcia

portret użytkownika Admin

Admin

Pamięć jest naszym obowiązkiem!

W chwili refleksji nad Zbrodnią Katyńską polecam piękny wiersz
Ryszarda Noweckiego:

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.