Skip to main content

Historia Piotrkowa

Wystawa w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Logo Muzeum.jpg

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z nową wystawą, która przygotowana została w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Ekspozycja podzielona została na osiem bloków tematycznych, których tytuły zaczerpnięte zostały z popularnych wówczas haseł, pieśni i utworów poetyckich:

 • 1. „Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij. Opowiemy ci o tych wypadkach…” - część poświęcona wydarzeniom od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.
 • 2. „Komuna ma generała, a my mamy papieża!” - czyli życie codzienne w stanie wojennym
 • Styczeń 1863 roku w Piotrkowie i okolicach

  portret użytkownika grzegorz

  Powstanie które wybuchło w styczniu 1863 roku przez wielu historyków osądzane jest bardzo surowo, jednak są to badacze, którzy popełniają błąd prezentyzmu, przykładając współczesną miarę do wydarzeń i okoliczności, które doprowadziły do rozpoczęcia tego zrywu.

  Całe życie w szkole, czyli pożegnanie prof. Zenona Bartczaka twórcy Muzeum Szkolnego w Piotrkowie

  1 Z WERNISAŻU WYSTAWY PIOTRKOWIANIE NA STAREJ FOTOGRAFII 2007 R.jpg

  19 stycznia pożegnaliśmy twórcę Muzeum Szkolnego w Piotrkowie. Profesor Zenon Bartczak zmarł 10 stycznia 2022 r. w wieku 92 lat. Był długoletnim Dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie, badaczem dziejów oświaty piotrkowskiej, autorem kilku opracowań poświęconych szkołom piotrkowskim. Był też, o czym się zapomina, muzealnikiem...

  Piotrków Trybunalski A.D. 2022

  portret użytkownika witold k

  77. rocznica wyzwolenia PT w pełnej ZBOWiD-owsko Maniutkowej kolaboracji. Przypomnę. Zamiana sowieckiej czapki na pomniku wdzięczności na polską furażerkę miała być aktem odwagi; poświęcenia – dla współpracy rosyjsko polskiej; nie odwrotnie... Tak zostało pomimo tego, ze współczesny - obecny minister rosyjski mówi, że wymordowane polskiej inteligencji w Katyniu było - co oczywiste - normalną działalnością wojskową.

  Nim osiągnę 100. rocznicę urodzin

  portret użytkownika witold k
  herbPT.svg.png

  Nim osiągnę 100. (nie żyjemy tyle, Kowalczyki od Macioska) rocznicę urodzin, no w moim przypadku - sierżanta Solidarności; III i IV Konspiracji.

  „Kora”; bo to będzie refleksja uczepiona na pani podpułkownik Armii Krajowej, doktorze medycyny – kombatancie Rzeczy Pospolitej. Też jestem. Kombatantem - działaczy III Konspiracji wciągnęli pod ustawę o kombatantach – może i dobrze nie wiem… Nie o tym. Raczej o ciężkiej doli, roli w miejscu w jakim życie stawia jednostkę.

  Świadkowie TAMTYCH DNI

  portret użytkownika grzegorz
  Kora Bazylewicz.jpg

  Czas. Ten surowy sędzia z uwagą przegląda szeregi uczestników dawnych wojennych wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Kilka dni temu 28 grudnia 2021 odeszła na wieczną wartę Hanna Kępińska – Bazylewicz podpułkownik Wojska Polskiego, łączniczka Armii Krajowej, zasłużony działacz społeczny, Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego. Drugiego dnia stycznia skończyłaby 99 lat.

  Urodziła się na początku lat dwudziestych XX wieku w rodzinie o wojskowych tradycjach. Jej ojciec był wyższym oficerem a mama świetną pianistką.

  Kazimierz Maciołek - wspomnienie

  portret użytkownika witold k
  skanuj0001.jpg

  z naszego archiwum

  Maciołek Kazimierz (16.11.1939 – 23.12.1993)

  Absolwent Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.

  Ostatnie 20 lat życia poświęcił pracy pedagogicznej. Pamiętają go wychowankowie i nauczyciele wielu szkół piotrkowskich. Był przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury i Rekreacji Rady Miejskiej pierwszej kadencji w Piotrkowie Trybunalskim. Ostanie 3 lata życia spędził na stanowisku dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Piotrkowie Trybunalskim, który budował od podstaw po przełomie (dawne ODN).

  portret użytkownika Admin

  Zastanawiam się

  Logo trybunalskich.pl.jpg

  Lata już trwają… Czas umiejscowić naszą trybunalscy.pl pozycję.

  W 15. rocznicę powstania w obecnym kształcie i pod obecnym nickiem nazwą "trybunalscy.pl" projektu wychodzącego naprzeciw katolickim, konserwatywnym, prokapitalistycznym potrzebom lokalnego polskiego żywiołu.

  Od początku od piotrkowanie.pl celem było niekomercyjne danie miejsca do udobruchania naszych przyrodzonych ambicji, celów i permanentnej samo edukacji.
  Przyrodzona nam rodakom skromność naturalnie schowana w codzienności przyniosła pewną wartość, którą chyba już czas pokazywać - personalizować.

  15-ta rocznica od dnia gdy został odsłonięty i poświęcony pomnik ku czci Żołnierzy Wyklętych 1944-1956

  portret użytkownika Robert Szala
  IMG_1745_0.JPG

  Dziś 28 października mija właśnie 15-ta rocznica od dnia gdy został odsłonięty i poświęcony pomnik ku czci Żołnierzy Wyklętych 1944-1956, była to piękna uroczystość patriotyczno-religijna... w tamtych latach, mimo że minęło kilka lat od tzw. "obalenia komuny” ogólnie mało się mówiło na Ich temat, dopiero wiele lat później gdy Sejm RP uchwalił Ustawę o Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na 1-go marca, to ta data zaczęła żyć i przywrócono właściwą pamięć o tych zapomnianych polskich bohaterach.

  Subskrybuj zawartość