Skip to main content

Jutro Święto Wniebowzięcia NMP, Rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego

portret użytkownika Z sieci

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym świętem liturgicznym poświęconym Maryi. Upamiętnia niezwykły, wyjątkowy fakt: przeniesienia Jej duszy i ciała do niebios. Tylko Ją spotkało takie wyróżnienie. Wszak była Matką naszego Boga.

W tradycji ludowej jest to Święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święcone w kościołach są płody naszych pól i łąk. Święto jest tak silnie zakorzenione, że komunie nie udało się go wykorzenić z tradycji wiernych naszego Kościoła. Do kalendarza państwowego wróciło w zapisie Konkordatu zawartego przez rząd Hanny Suchockiej ze Stolicą Apostolską.

Święto Wojska Polskiego 15.sierpnia wprowadzone zostało ustawą w 1992 r. Było to przywrócenie po latach niemieckiej i sowieckiej niewoli Święta Żołnierza Polskiego, obchodzonego uroczyście od 1923 r. Dzięki zapisom Konkordatu jest to dzień wolny od pracy.

Data jest nieprzypadkowa – jest to dzień rocznicowy dla zwycięskiej bitwy stoczonej na przedpolach Warszawy z nawałą bolszewicką, dzięki której ocalona została niepodległość Polski oraz zamknięta droga do podboju Europy przez reżim Lenina-Trockiego.

Uroczystości w Łodzi rozpoczną się Mszą św. w Archikatedrze o godz. 9.30. Celebrował ją będzie JE ks abp Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki

Po Mszy, ok. godz. 10.45 rozpoczną się uroczystości państwowe przed Płytą Grobu Nieznanego Żołnierza i Pomnikiem ks. Ignacego Skorupki. Przemówienie rozpoczynające Uroczystości wygłosi Wojewoda Łódzki p. Tobiasz Bocheński.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

14 sierpnia 2022

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak