
13 maja br. nieoceniona wp.pl zamieściła wielce ciekawą informację. Zamieściła рo swojemu, ale i warto na nią zwrócić uwagę. Łatwo dostrzec, że ilekroć wirtualna zamieszcza informację mogącą wywołać nieрotrzebne zainteresowanie czy poruszenie, robi to ‚na chwilę’ w godzinach nocnych lub wczesnoрorannych, рo czym strąca ją na samo dno informacyjnych zasobów.
Informacja brzmiała: Brytyjczycy blokują dostęp do akt 250 tysięcy polskich żołnierzy (link 1).
Bez grama brawury możemy stwierdzić, że рowodem tej decyzji jest zawartość owych 250 tysięcy teczek рersonalnych. Ale cóż prócz życiorysu, danych tyczących przebiegu służby, opinii przełożonych może być w teczce nie generała czy pułkownika, ale ‚zwykłego’ wojaka? Oto jest pytanie.
Czy tym czymś mogłaby być na przykład osobista zgoda (lub odmowa) na udział w jakiś niestandardowych działaniach wojskowych? Ale jak rozumieć niestandardowe działania militarne? – Na przykład działanie wedle logiki, która byłaby sprzeczna z wyobrażeniem o celach i zadaniach dotychczasowych działań. Na przykład, gdyby rozkazano owym żołnierzom, że od jakiejś godziny zero, w jednej chwili staną ramię w ramię z żołnierzami III Rzeszy, niewykluczone, że pod dowództwem niemieckich oficerów, oraz z innymi wrogimi dotąd ugrupowaniami np. banderowcami, i wspólnie ruszyć na Moskwę?
Taka kombinacja z pewnością wymagałaby wcześniejszych uzgodnień dowództwa z polskimi żołnierzami mającymi wziąć udział w takich działaniach. (Wymagałaby również zgody oficerów i żołnierzy Wehrmachtu, przywódców banderowców, leśnych braci, własowców, ustaszy i kogo tam jeszcze, ale ograniczmy się tylko do aspektu polskiego).
Czy takie coś jest w ogóle do pomyślenia? – Owszem; jest ‚nie do pomyślenia’ , po angielsku unthinkable. Operation Unthinkable (link 2, choć ze względu na ilość informacji dotyczących wątku polskiego polecam link 3.
Sugestie, że plan powstał w drugiej połowie kwietnia 1945 roku musimy całkowicie odrzucić. W kwietniu 45 roku plan mógł tylko podlegać korekcie ze względu na klęskę operacji Walkiria, zakładającej usunięcie Hitlera, odsunięcie od władzy jego ekipy, powołanie nowego niemieckiego rządu, pokój z Wielką Brytanią, wspólną wyprawę przeciwko ZSRR.
Już zestawienie dwóch dat – operacji Walkiria – 20 lipiec 1944 i wybuchu powstania warszawskiego – 1 sierpień 1944 wywołuje taką galopadę domysłów, że trudno ją opanować.
Józef Stalin, któremu udało się stworzyć najsprawniejszą w dziejach specsłużb sieć agenturalną zwaną Czerwoną Orkiestrą (link 4), nie był zdany na domysły i o wielu, jeśli nie o wszystkich, knowaniach wiedział znacznie wcześniej niżby życzył sobie tego Churchill. Czy na jego decyzje względem pewnych kwestii, na przykład tych dotyczących AK, wpływała wiedza o planowaniu operacji niemożliwej do pomyślenia? – Nie mogła nie mieć, to chyba dla nas wszystkich oczywiste.
Ostatnio w rosyjskiej okolicznościowej publicystyce związanej z 9 maja 1945 padło dużo odwołań do ‚operacji nie do pomyślenia’ i czy bodaj nie to stało się bodźcem dla Brytyjczyków do tego, aby utajnić nieszczęsne 250 tysięcy teczek. Wiadomo, że w dobie internetu mimo coraz sroższej cenzury na Zachodzie, wiadomości rozchodzą się szybko, a to może uruchomić wzmożone zainteresowanie co poniektórymi wydarzeniami historycznymi. Bo niby co takiego jest w tych aktach, aby po bez mała 90 latach nie można było ich otworzyć? – Wniosek jest prosty; jest coś takiego, co nawet dziś mogłoby niejednego zmusić do całkiem innego spojrzenia na historię.
Każdy wie, że nawet tak banalna operacja jak zmiana tapet w łazience, wymaga przygotowań; po pierwsze decyzji do jej przeprowadzenia, skalkulowania niezbędnych kosztów materiałów czy usług, ich zakupu i na końcu realizacji z uwzględnieniem prac porządkowych.
A przedsięwzięcie tak karkołomne jak ‚operację nie do pomyślenia’ można było sklecić na kolanie, na chybcika kilkanaście dni przed końcem? – Totalna bzdura. Przygotowania musiały trwać znacznie wcześniej. Może w, lub przed 1943. Może wcześniej, ale w żadnym wypadku na dwa tygodnie przed 9 maja 1945 roku.
Co trzeba byłoby zrealizować na samym wstępie? – Bez wątpienia coś takiego, co w polskiej psychice trąciło by czułe struny. Na przykład potajemny mord na polskich bezbronnych jeńcach, który zostałby ujawniony przez Niemców. Taki manewr mógłby wywołać wrażenie, że Niemcy jednak nie są aż tak źli, a jednocześnie utrwalałby wiarę w bardzo, bardzo złych, okrutnych, bezlitosnych Rosjan (moim zdaniem chazarskich Sowietów, a nie Rosjan).
Wiedza Рolaków o wydarzeniach katyńskich, jeśli porównać ją z wiedzą Rosjan reprezentujących tę samą kategorię ludzi czyli zainteresowanych historią i polityką, jest mała; ogranicza się li tylko do lirycznej publicystyki i jak ognia unika faktów. Każdy kto interesował się tematem w miarę poważnie, wie, że obowiązująca narracja jest niechlujnie zszyta na okrętkę i żenująco grubymi nićmi. Trzeba zwrócić uwagę na daty.
Rosyjskie (sowieckie) zwycięstwo pod Stalingradem 2 lutego 43 roku uzmysławia wszystkim, a głównie Anglii, że ZSRR dysponuje siłą, której jeśli nie powstrzymać teraz, trudno się będzie oprzeć w przyszłości. I już tego samego lutego 43 roku Niemcy odkrywają masowe groby polskich jeńców. Wprawdzie tkwili tam od dwóch lat, wprawdzie od dwóch lat prowadzili tam intensywne roboty związane z budową infrastruktury wojennej, ale zwłoki jeńców odnaleźli nazajutrz po przegranej bitwie stalingradzkiej.
Że jeńcy byli Polakami rozpoznali od razu po mundurach, pagonach i naszywkach. Skąd mieli wiedzieć, że instrukcję obchodzenia się z jeńcami wojennymi radzieckie MSW wyda dopiero w lipcu 1941 roku (link 4a), a do tego czasu wszyscy zatrzymani czy internowani do chwili wyjaśnienia ich sytuacji mieli status aresztantów, którym nie przysługiwały przywileje jeńców.
Więc jeśli jeńcy byli w mundurach, posiadali przedmioty świadczące o ich tożsamości, to znaczy, że musieli być zabici po lipcu 1941 roku, ale wówczas tamte obszary okupowali już Niemcy.
https://katyn.ipn.gov.pl/kat/histori/po-zbrodni/koniec-relacji/12063,Kul...
1 https://wiadomosci.wp.pl/polacy-walcza-o-dostep-do-archiwow-żolnierzy-psz-7156159609977344a
2 https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Unthinkable
3 https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8...
4 https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Orchestra_(espionage)
4a https://www.hrono.info/dokum/194_dok/19410701plen.html
Jacek Łukasik
15 maja 2025
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz