Skip to main content

Służba zdrowia czy biznes plan na lewe dochody

portret użytkownika witold k
apteka.png

Od niepamiętnych lat wskazuję na fikcje podziału służby zdrowa na państwową i prywatną. Każdy wie.

Kilka kolejnych uwag; kolejnych obszarów komercjalizowania dostępu do zdrowia do podwójnego opłacania tym razem leków aptekarzom?

Pacjent przewlekle chory chodzi do kilku lekarzy w kilku gabinetach. Tak jest po prostu. Przykład cyklicznego pokazywania się u specjalisty. Notabene dalej po to aby dał skierowanie, takie czy inne, ponieważ POZ tego nie może, bądź mówi, że nie może.

I tu jest jazda.

Ile gabinetów tyle wpisanych na konto pacjenta chorób. Jeśli masz wpisaną chorobę w POZ a jesteś u specjalisty raz na jakiś czas to tam nie masz wpisanej choroby i za leki płacisz 100%. W przychodni innej masz wpisaną chorobę za leki płacisz mniej bądź wcale. Mój przykład; kilka chorób przewlekłych podlejących różnym specjalistom i leczeniem a zestaw leków musi być kontatybilny niewykluczający się.

Kolejny temat. Tutaj widzę pobierania przez aptekę po raz drugi pieniędzy tym razem od NFZ. Pacjent 65+. Są apteki, które udają że pacjent nie ma 65+ choć PESEL to wyjaśnia, pobierają za lek 100%. Pobierają ponieważ lekarz na receptę nie wpisał „S”. Sądzę że cykliczne okresowe raporty do NFZ dokładają do apteki kwoty za seniora. Temat ilości leków w opakowaniu i ceny kombinacji przy tym. 100 tab. w jednym opakowaniu to ca 30zł. Lekarz wypisuje 3 opakowania po 30szt. Po 25 zeta. Apteka nie da opakowania 100 tab. za 30 zł. tylko trzy po 25zł. Jeśli leki drogie w tym bardzo drogie?

Wniosek

Jeden pacjent jedno konto z dostępem lekarza, pielęgniarki, ratownika, aptekarza. Ograniczone jedynie merytorycznie. Obecnie ile gabinetów tyle kont pacjenta z niepełnymi bądź żadnymi danymi o chorobach pacjenta. Jedne leki wykluczają inne, bez jednej bazy jest zagrożenie zdrowia a i życia.

witold k

4 kwietnia 2024

4.583335
Ocena: 4.6 (12 głosów)
Twoja ocena: Brak

Jeszcze sprawa

portret użytkownika witold k
5

Może nam ktoś rozjaśni sprawę z głównego wpisu jak i ten.
Chory przewlekle dostaje stały lek. Jakiś bot internetowy w e-pacjent ogranicza zakup w aptece leku wedle jakiegoś systemu, który powoduje że aptekarz nie może wydać leku choćby o jedną tabletkę więcej niż... niż co?

Skutek jest taki, że pacjent przepłaca o ca 60% dany lek. Przykład opakowania 100 tabelek kosztuje 45 zł ale tej paczki aptekarz nie może wydać bo zakup przekroczyłby o jedną sztukę - jedną tabletkę. Recepta z terminem długim 1 rok. Lek pakowany jest w 30 i 100 tabletowych opakowaniach. Lek należy podawać 3x dziennie. 30 tabletek kosztuje 30 zł proszę policzyć.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.